هیچ چیزی بین کیروش و پرتغال تمام نشده است

روزنامه نگار ورزشی و کارشناسی شبکه تلویزیون پرتغال در خصوص همگروهی تیم ملی کشورش با ایران اظهار نظر کرد.

  1. ۱ سال قبل
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)
وبسایت نود: روزنامه نگار ورزشی و کارشناسی شبکه تلویزیون پرتغال در خصوص همگروهی تیم ملی کشورش با ایران اظهار نظر کرد.
 بعد از قهرمانی در سنت دنیس پاریس ، حالا شاگردان سانتوس اعتماد به نفس زیادی برای جام جهانی دارد. در لیسبون همه آماده بیست و یکمین دوره جام جهانی هستند و کمتر کسی در مورد خط خورده ها انتقاد می کند. شهر حال و هوای جام جهانی به خود گرفته است و می توان این حال و هوا را از پرچم های پرتغال در فروشگاه ها و میادین کشور یافت. شور و شوق روسیه پس از دیدار با الجزایر در استادیوم لوژ بنفیکا فزونی یافت و حالا فوتبالدوستان پرتغالی بسیار خوش بین هستند تا رونالدو و هم تیمی های او به نبرد بازی به بازی همچون یورو بیندیشند. در آستانه رقابت ها با ژوئائو روزادو، روزنامه نگار ورزشی و کارشناسی شبکه تلویزیونی اس آی سی و شبکه رادویی تی اس اف هم صحبت شدیم.
 
ابتدا با گروه دوم و ایران شروع کنیم . تصور ذهنی اولیه شما در مورد ایران ، فوتبالش چگونه است؟
اگر حقیقیت ماجرا را بخواهی مثل همه پرتغالی ها آشنایی بسیار قابل قبولی ندارم. در پرتغال خبرنگاران همواره نگاه عمیقی به عملکرد کارلوس کیروش و تونی اولیویرا داشته اند. همیشه خواستیم تا بدانیم خدمات آنها به فوتبال ایران چه بوده است. اما اگر بخواهی در مورد بازیکنان و سیستم بازیکنانشان صحبت کنم باید خاضعانه بگویم که ایران تقریباً تیم شناخته شده ای برای مردم کشور من نیست. البته برای مثال با نگاه به جام جهانی برزیل و سایر دوره ها نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این تیم در حال پیشرفت در حالی فنی و تکنیکی است. با این حال بدون شک تصویر اولیه این است که ایران به قدرتمندی اسپانیا نخواهد بود.
 
در مورد تیم های دیگر بدون شک به نظر می رسد این اطلاعات زیادتر باشد. این طور نیست؟
 
در مورد اسپانیا لازم است بگویم که نیازی به بررسی این تیم وجود ندارد. بعضی از آن ها هم بازیان کریستیانو رونالدو هستند. اهالی فوتبال شناخت بسیاری از بارسلونا ، رئال و اتلتیکو دارند. از سرمربی پیشین آن ها لوپتگی، شناخت خوبی داشتیم چرا که در پرتغال ،هدایت پورتو را برعهده داشت. با وجود اینکه در این تیم موفق نبود ولی مربی مطرح و شناخته شده ای در حال حاضر است. به نظر می رسد خبر اخراجش هم باز به نفع فوتبال پرتغال شد. بدون شک فوتبال اسپانیا با بحران مواجه شده است. فرناندو هیروتنها گزینه موجود آن ها بود و باید از این فرصت استفاده کنیم. شوکه نشوید اگر فدراسیون فوتبال اسپانیا انتقام بگیرد و زیدان را جایگزین لوپتگی کند.
در مورد مراکش شناخت خوبی نسبت به بازیکنان تکنیکی این تیم وجود دارد. قطعاً رنار سرمربی این تیم نقش بزرگی در پیشرفت این تیم رقم زده است. اصحاب رسانه و افکار عمومی در پرتغال همگی فکر می کنند بازیکنان مراکش شاغل در لیگ اسپانیا و فرانسه تجربه بسیار زیادی به آن ها داده است و حتماً آن ها به همراه ایران می توانند حریف سرسختی باشند.
در مورد خود پرتغال صحبت کنیم. انتظارات مردم دقیقاً از این تیم ملی چیست و قرار گیری در چه مرحله ای پرتغالی ها را راضی می کند؟
همه معتقدند که پرتغال باید از گروه خود صعود کند. سپس باید از سد تیم های گروه اول مثل روسیه و اروگوئه عبور کنیم. پس در نتیجه کف انتظارات قرارگیری در جمع هشت تیم خواهد بود. در غیر این صورت هر نتیجه ای رقم بخورد فاجعه به حساب خواهد آمد. ما قهرمان اروپا شده ایم و بهترین بازیکن جهان را در اختیار داریم. همچنین بازیکنان جوانی مثل ژلسون مارتینس را داریم که در کنار باتجربه ها می خواهند خودی نشان دهند.
 
اشاره به بازیکنان جوان تیم مثل، ژلسون مارتینس، برناردو سیلوا، گونزالو گوئدش و برونو فرناندز کردید. مثلاً در مورد برناردو بسیاری از روزنامه نگاران پرتغال صحبت می کنند و او را با مسی مقایسه می کنند. به نظرت کدام یک زیادتر از همه شانس پدیده شدن دراین رقابت ها را دارد؟
 
هرکدام ویژگی متفاوتی دارند. برناردو چپ پای خوبی است و همیشه می خواهد پا به توب باشد و تکنیکی باشد اما به نظرم خاص ترین بازیکن تیم ملی پرتغال برونو فرناندز خواهد بود. برونو بازیکنی است که هافبک وسط بازی می کند و حتی در کناره ها نیز می تواند کیفیت خوبی ارائه کند. تکنیک و درک فوتبالی خوبی نیز در کنار شوت های قدرتمندش دارد. او در ایتالیا بازی کرده است ولی فکر کنم او به باشگاه های بهتری خواهد رفت.
 
فرناندو سانتوس در مصاحبه ای گفته است که سیستم پایه پرتغال در جام جهانی ۴-۴-۲ خواهد بود. به نظرت او تا چه حدی در این ادعای خود صادق است؟ آیا امکان سوپرایز شدن رقیبان وجود دارد؟
 
به نظرم حقیقت کامل را گفته است و با همین سیستم بازی خواهد کرد. تنها مسئله شک برانگیز برای من حضور یکی از میان ژوائو ماریو و برونو فرناندز خواهد بود. حتی پرتغال می تواند به سیستم ۴-۳-۳ تغییر دهد. در حالت کلی سیستم گفته شده ۴-۴-۲ درست است و کریستیانو به همراه گونزالو گوئدش در خط حمله بازی خواهند کرد.
 
چرا شانسی برای آندره سیلوا قائل نیستی؟
برای بازی با اسپانیا نه. چون گونزالو گوئدش در بازی های دوستانه خوب کار کرده است. در لیگ اسپانیا هم تجربه بسیار کافی در والنسیا کسب کرده است و حتی در تغییر سیستم به سه مهاجم هم می تواند به راحتی شیفت شود.
 
به نظر می رسد یکی از نکات نگران کننده در مورد پرتغال خط دفاعی این تیم می باشد. چقدر با این نظر موافقی ؟
 
په په ، برونو آلوز و ژوزه فونت هرسه بازیکنی با تجربه هستند. نکات قوت و ضعفی هم مثل همه بازیکنان دارند. همه تیم ها تاکتیک مناسبی برای دفاع تیمی خود در این رقابت ها دارند. فرناندو سانتوس هم مهارت خاصی برای بهبود دفاع تیمی همواره ارائه داده است. همچنین همه بازیکنان موظف به کمک در این زمینه هستند. برای مثال ویلیام کاروالیو خط دفاعی هم مسئولیت بسیاری در توپ گیری و خراب کردن بازی حریف خواهد داشت. به نظرم تجربه به کمک مدافعین ما خواهد آمد.
 
بازیکنانی از جمله آندره گومز و نلسون سمدو از بارسلونا از ترکیب تیم ملی پرتغال حذف شدند. آیا این تصمیم سانتوس واکنشی نیز به همراه داشت؟
 
من روبن نوس را هم به این لیست اضافه می کنم. فکر نمی کنم خیلی واکنش ها جدی باشد. همیشه حذف کردن بازیکنان بزرگ چالش بزرگی به حساب می آید. ما رناتو سانچس را هم داشتیم که نتوانست به چیزی که انتظارش را داشتیم برسد. همه می دانستند تقریباً چه کسانی در بازی با اسپانیا هستند و خیلی هم انتقاد نشد.
 
پرتغال سال قبل در جام کنفدراسیون ها بازی کرد. به نظرت تا چه حد آن رقابت ها بازیکنان را با شرایط جغرافیایی روسیه آشنا کرده است؟
 
برونو فرناندس یکی از بازیکنان تیم در روسیه بازی می کند. ولی این مسئله چندان برای ما مهم نیست. در تیم ملی پرتغال افرادی داریم که با این جزییات سر و کار دارند.
 
بعد از فرناندو سانتوس چه کسانی می توانند هدایت تیم ملی را برعهده بگیرند؟جورج ژسوس به الهلال رفت و عملاً شایعه ای در این مورد دیگر منتشر نمی شود.
 
به نظرم سانتوس به کار خود ادامه خواهد داد. در واقع ازاین سوال شگفت زده شدم. همیشه حرف از ژوزه مورینیو می شود ولی به نظرم حرف زدن در این مورد زود است. اگر پرتغال نتیجه خوبی نگیرد باید بگویم ژوزه روزیرو گزینه احتمالی خواهد بود. در مورد ژسوس باید بگویم امکان پذیر نیست. او در اهدافش می خواد مربی پورتو شود و بعد به سرمبیگری تیم ملی پرتغال فکر خواهد کرد.
 
ایران و پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ با هم بازی کردند. چه صحنه هایی از آن بازی زیادتر در ذهنت باقی مانده است؟
خیلی خیلی کم از اتفاقات بازی به یادم می آید. ایران به سختی مقاومت می کرد و در بعضی از دقایق قدرت حمل توپ بسیاری داشت.
 
یکی از بهترین نسل های پرتغال در ۲۰۰۶ حضور داشت. به نظرت این تیم پرتغال متکی بر کار تیمی مورد پسند تراست یا پرتغال جام جهانی آلمان؟
 
نمی شود به راحتی جواب داد. تفاوت بزرگ این است که ما قهرمان اروپا هستیم. هر ساله خوب بازی می کردیم ولی قهرمان نمی شدیم ولی دو سال قبل تیم میزبان را شکست دادیم و به جام رسیدیم. چه پاسخی در این شرایط می توان داد؟ قطعاً پرتغال این دوره.
 
وقتی بازی های پرتغال را در بیست سال اخیر ارزیابی می کنیم به این نتیجه می رسیم که وقتی فشار زیادی روی تیم هست ، پرتغال هر نتیجه ناامید کننده ای کسب کند. بازی مقابل آمریکا، کره جنوبی و غنا در سال های اخیر یکی از این نمونه هاست. چقدر احتمال رخ دادن چنین شرایطی وجود دارد؟
 
پرتغال پیشرفت های زیادی در سال های اخیر داشته است و فدراسیون هم تلاش بسیاری برای هرچه زیادتر حرفه ای کردن تیم و کادر انجام داده است. بازیکنان پرتغالی شرایط را به خوبی درک کرده و از چند ماه قبل خود را برای چنین وضعیتی آماده کرده اند
 
چه موانعی در حال حاضر پرتغال در جام جهانی وجود دارد؟
 
ما بازیکنی به جای ویلیام کاروالیو و به خوبی نداریم. در خط حمله کلاسیک هم انتخاب زیادی نداریم.
 
همیشه با چالش بازیکنان مطرح در تیم های باشگاهی و عدم ارائه بازی خوب در تیم ملی مواجه هستیم آیا رونالدو برای این دوره آماده خواهد بود ؟
نمی توانم بگویم رونالدو، رونالدوی رئال خواهد بود ولی معتقدم در فرم مناسبی ظاهر خواهد شد و با آمادگی ۹۹ درصد ظاهر خواهد شد.
 
آیا شانسی برای کیروش برای حضور و بازگشت در پرتغال وجود دارد ؟
 
هیچ چیزی میان کیروش و فوتبال پرتغال تمام نشده است. او تلاش بسیاری برای فوتبال کشور انحام داد قهرمانی زیر ۲۱ سال پرتغال در جوانان جهان یکی از مواردی بود که کیروش را سر زبان ها انداخت. مطمئن نیستم که خود کیروش بخواهد به پرتغال بازگردد اما اگر در مورد تیم ملی صحبت کنیم شاید این احتمال هم اندک باشد.
 
ذهنیات ایجاد شده در مورد کیروش پس از جام جهانی ۲۰۱۰ به چه شکلی رقم خورد؟ آیا واکنش ها منفی بود؟
 
نه چندان منفی بود و نه خیلی مثبت. مردم حالا به این نتیجه رسیده اند که مربی و بازیکن همه فوتبال نیست. در مورد فرناندو سانتوس هم این عقیدده وجود دارد که تیم نمی تواند بازی کند. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که جایگاه کیروش در میان مردم متفاوت تر از ۲۰۱۰ است و اگر کیروش به تیم ملی بازگردد شرایط جدیدی را تجربه خواهد کرد.
 
بنتو در یورو ۲۰۱۲ موفق بود اما در جام جهانی به مشکل خورد. فکر می کنی دلیل اصلی این اتفاق چه بود؟
 
پرتغال جام را بد شروع کردو په په هم در بدترین شرایط کارت قرمز گرفت و اخراج شد. تازه مصدومیت رونالدو پیش از مسابقات را هم اضافه کنید هیچ چیزی در کنترل بنتو نبود. او شخصیت متفاوتی داشت و دیسیپلین خاص بنتو کار با بعضی از بازیکنان را غیر ممکن کرده بود.
 
به جام جهانی ۲۰۱۸ باز گردیم و پیش بینی نتایح بازی های گروه دوم برای پرتغال و البته قهرمان مسابقات.
 
به نظرم بازی پرتغال با اسپانیا به تساوی دو بر دو به پایان می رسد. دو بر صفر مراکش را می بریم و به سختی و به دلیل خستگی بازیکنان با یک گل ایران را شکست می دهیم. آلمان هم قهرمان جام جهانی می شود. این تیم فرم خودش را حفظ کرده است و با بازگشت مانوئل نویر شرایط آلمان بهتر نیز می شود.
حرف پایانی.
اگر ایران نتوانست صعود کند هم امیدوارم تاثیر خوبی در جام جهانی بگذارد. می دانم ایران جمعیت بسیار زیاد علاقه مند به فوتبال دارد و از بازیکنان خوبی بهره می برد. اگر انتخاب تیم های صعود کننده در اختیار من بود، ایران و پرتغال را انتخاب می کردم.
گفتگو از ارسلان نژاد فرد