همه چیز در مورد اولین جام جهانی بعد از قهرمانی

تجربه دوباره برای ایران

 در روز قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در کاخ کرملین شهر مسکو، وقتی کافو کاپیتان سرشناس برزیل در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن که با این تیم قهرمان جهان شد، نام ایران را از گوی ها بیرون کشید، تیم ما در گروهی قرار گرفت که ۲ تیم سرشناس فوتبال جهان یعنی اسپانیا و پرتغال در آن حضور داشتند.

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
همه-چیز-در-مورد-اولین-جام-جهانی-بعد-از-قهرمانی-تجربه-دوباره-برای-ایران
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

از همان موقع و بعد از اینکه مراکش هم دیگر تیم حاضر در گروه دوم رقابت های جام جهانی شد، صحبت های زیادی در مورد بازی های تیم ملی در جام جهانی شده است. برخی ما را از پیش باخته می نامیدند که با اسپانیا قدرتمند و پرتغال و مراکشی که قهرمان قاره های خودشان هستند، همگروه شده ایم. برخی هم فلاش بکی به گذشته می زدند و اعتقاد داشتند همان طور که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، تیم ما نمایش قابل قبولی مقابل آرژانتین داشت و در نهایت با گل دقایق پایانی لیونل مسی یک بر صفر مقابل این تیم تن به شکست داد، ما در روسیه هم از پیش باخته نیستیم. همگروهی با پرتغال که بهترین بازیکن این روزهای فوتبال جهان «کریستیانو رونالدو» را در ترکیب خود دارد و قهرمان جام ملت های اروپای  ۲۰۱۶ فرانسه است، بهانه ای شد تا بررسی کنیم تیم هایی که قهرمان جام ملت های اروپا شده اند در جام جهانی بعد از آن چه نتیجه ای گرفته اند.

قهرمانانی که در جام جهانی نبودند

جام ملت های اروپا از سال ۱۹۶۰ با میزبانی فرانسه آغاز شد و تا الان این رقابت ها ۱۵ دوره برگزار شده است. اگر پرتغال که قهرمان آخرین دوره این رقابت ها است را کنار بگذاریم در ۱۴ دوره ای که این جام برگزار شده، ۳ تیم قهرمان بوده اند و  نتوانسته به جام جهانی، ۲ سال بعد از اینکه قهرمان شده اند، صعود کنند. اولین تیم چکسلواکی بود که بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا در سال ۱۹۷۶، نتوانست به جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین صعود کند. تیم دیگر دانمارک بود که بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا در سال ۱۹۹۲، نتوانست به جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا صعود کند. آخرین تیم هم یونان بود. تیم دفاعی بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۴ به جام جهانی ۲ سال بعد نرسید.

کم تر از ۵۰ درصد

در ۱۴ دوره گذشته جام جهانی کمتر از ۵۰ درصد از تیم هایی که قهرمان اروپا شده و در جام جهانی بعدی حضور داشته اند، موفق شدند به جمع ۴ تیم پایانی رقابت ها صعود کنند. از این بین ۳ تیم در همان مرحله گروهی جام جهانی از دور رقابت ها کنار رفتند. اسپانیا بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا در مرحله گروهی جام جهانی حذف شد. آن ها که در جام ملت های ۱۹۶۴ در خانه قهرمان شده بودند، در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان با یک برد و ۲ شکست وداع تلخی با این رقابت ها داشتند. بعد از حذف اسپانیا تا ۳۶ سال هیچ قهرمان جام ملت های اروپایی که در اولین جام جهانی بعد از قهرمانی حاضر بود از این رقابت ها حذف نشده بود تا اینکه فرانسه بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپای ۲۰۰۰، در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن با ۲ باخت و یک تساوی از صعود به مرحله یک هشتم نهایی باز ماند. آخرین تیمی هم که بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا از صعود در مرحله ی گروهی جام جهانی محروم شد، باز هم اسپانیا بود. آن ها بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپای ۲۰۱۲، در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با ۲ باخت و یک پیروزی وداع تلخی با رقابت ها داشتند. در کنار این ۳ تیم، ۳ تیم شوروی در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی، هلند در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا و آلمان در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ، بعد از قهرمانی جام ملت های اروپا نتوانستند به نیمه نهایی جام جهانی برسند. هلند در یک هشتم نهایی و تیم های شوروی و آلمان در یک چهارم نهایی جام جهانی از دور رقابت ها کنار رفتند.

از قهرمانی در خانه تا تنها مقام سومی

از بین ۵ قهرمان جام ملت های اروپا که در جام جهانی بعد از آن به مرحله نیمه نهایی رسیدند، ۲ تیم موفق به کسب جام شدند. آلمان غربی بعد از قهرمانی جام ملت های اروپای ۱۹۷۲ بلژیک در جام جهانی ۱۹۷۴ به عنوان میزبان قهرمان جهان شد. اسپانیا هم بعد از قهرمانی جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۸، قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی شد. از بین این ۵ قهرمان، ایتالیا در سال ۱۹۷۰ و آلمان غربی در سال ۱۹۸۲ دو تیمی بودند که در فینال جام جهانی شکست خوردند و نایب قهرمانی را بدست آوردند. فرانسه هم تنها تیمی است که بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا در جام جهانی بعد از آن به مقام سوم رقابت ها رسیده است؛ فرانسوی ها در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک در مرحله نیمه نهایی مقابل آلمان غربی شکست خورده و با پیروزی ۴ بر ۲ مقابل بلژیک در بازی رده بندی به مقام سومی جام جهانی رسیدند.

تجربه دوباره

تیم ملی فوتبال ایران در حالی در سومین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در ورزشگاه «موردوویا آرنا» شهر «سارانسک» به مصاف آخرین قهرمان جام ملت های اروپا یعنی پرتغال می رود که  یک بار دیگر بازی با قهرمان دوره گذشته جام ملت های اروپا را در جام جهانی تجربه کرده است. در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ما در حالی با آلمان، یوگسلاوی و آمریکا همگروه شدیم که آلمانی ها قهرمان یورو ۱۹۹۶  شده بودند و مقابل آن‎ها ۲ بر صفر شکست خوردیم. آلمانی ها هم که به عنوان تیم اول از گروه خود صعود کرده بودند  در نهایت با شکست ۳ بر صفر مقابل کرواسی در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی وداعی تلخ با این مسابقات داشتند.

*پارسا شیرازی