خصوصی سازیِ که هواداران را ناامید کرد

تبریز، مه آلودتر از همیشه

تیم فوتبال تراکتورسازی درحالی برای حضور در هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر می شود که نتوانسته بازیکنان بزرگی را جذب کند تا هواداران نگران نتایج این تیم باشند.

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
خصوصی‌سازیِ که هواداران را ناامید کرد/ تبریز، مه آلودتر از همیشه
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هواداران باشگاه تراکتورسازی که پس از یک فصل کابوس وار با توجه به محرومیت از نقل و انتقالات در آرزوی واگذاری این باشگاه به بخش خصوصی و البته بازگشت به شرایط آرمانی سال های گذشته بودند حالا زیادتر از هر زمان و فصل دیگری احساس نگرانی می کنند.

تراکتورسازی در فصل گذشته به دلیل محرومیت قادر به تقویت تیم خود نبود و علیرغم جذب ۹ بازیکن در نقل و انتقالات نیم فصل و استفاده از یک مربی گرانقیمت از ترکیه باز هم نتوانست به رتبه یک رقمی در جدول دست یابد. هواداران این باشگاه بر این عقیده بودند که تنها راه حل خصوصی سازی و واگذاری باشگاه است که این اتفاق افتاد و باز هم طبق خواسته هواداران محمدرضا زنوزی مالک باشگاه گسترش فولاد به عنوان مناسب ترین گزینه از نگاه هواداران انتخاب شد.

حالا و با توجه به فاصله اندک باقیمانده تا آغاز رقابت های لیگ برتر و در حالی که شاکله اصلی اکثر تیم ها شکل گرفته باز هم تراکتورسازی در شرایط سخت و بحرانی قرار دارد که حتی نسبت به فصل گذشته سخت تر به نظر می رسد. در این فصل با وجود عدم محرومیت اتفاق مثبتی در بخش نقل و انتقالات باشگاه صورت نگرفته و هواداران تراکتورسازی از این وضعیت رضایت ندارند.

محمد ایرانپوریان که گل زن ترین مدافع تاریخ این باشگاه محسوب می شود به سپاهان پیوسته و جایگزین مناسبی برای پست دفاع راست انتخاب نشده، در دفاع میانی محمد نادری جوان که بهترین مدافع فصل گذشته تراکتورسازی بود با فسخ یک جانبه قرارداد از این باشگاه جدا شده و فوتبال خودش را در لیگ بلژیک دنبال می کند.

در خط میانی مهدی کیانی با ثبات ترین هافبک دهه اخیر تراکتورسازی و البته بهترین بازیکن این باشگاه در فصل گذشته بر اساس امتیازات رده بندی بازیکنان برتر راهی سپاهان اصفهان شده، محمد ابراهیمی هم که سومین کاپیتان و بازیکن باسابقه این باشگاه بود به اکسین البرز پیوسته تا شاگرد فراز کمالوند در این باشگاه باشد. با جدایی ارسلان مطهری مجموعا می توان گفت ۵ بازیکن اصلی تراکتورسازی در نیم فصل دوم فصل گذشته از این باشگاه جدا شده اند و هواداران این باشگاه بر این عقیده هستند که تیم فعلی بدون جذب بازیکنان جایگزین نه تنها تقویت نشده بلکه نسبت به فصل گذشته شرایط سخت تری دارد. تنها بازیکن شاخص تراکتورسازی در خط حمله فرزاد حاتمی است که در فصل گذشته عملکرد قابل توجهی نداشت و نتوانست مشکل گل زنی این تیم را با وجود هافبک ها و مهاجمان دیگر حل کند.

انتخاب توشاک ، مربی صاحب نام و شناخته شده یکی از نقاط امیدوارکننده در خصوص شرایط فصل جدید تراکتورسازی است اما طبیعتا بزرگ ترین مربیان جهان هم برای نشان دادن توانمندی های خودشان به ابزار مناسب نیاز دارند و بازیکن با کیفیت مهمترین ابزار ممکن است. تقریبا تمامی بازیکنان شاخص لیگ تیم های جدید خودشان را انتخاب کرده اند اما تراکتورسازی موفق به صید ستاره های مورد نیاز در این بازار نقل و انتقالات نشد و نگرانی هواداران این باشگاه طبیعی به نظر می رسد.

آخرین نقطه امید جذب بازیکنان خارجی است که البته با توجه به نیاز تراکتورسازی در چند پست حساس امکان جذب بازیکن خارجی با کیفیت در تمامی پست ها و در فاصله کوتاه باقیمانده تا حدودی بعید به نظر می رسد. با این وجود آخرین نقطه امیدواری و آستانه صبر هواداران متعصب تراکتورسازی معطوف به استفاده مناسب از سهمیه باقیمانده در همین بخش خواهد بود.

هواداران تراکتورسازی که در آرزوی خصوصی سازی و واگذاری باشگاه محبوب خود بودند حالا شرایط سختی را تجربه می کنند. اخباری در خصوص عدم تامین منابع مالی و نارضایتی برخی بازیکنان از این وضعیت شنیده می شود ، عدم موفقیت در نقل و انتقالات هم طبیعتا نمی تواند با نبود منابع مالی مناسب بی ارتباط باشد آن هم در شرایطی که باشگاههای متمول لیگ به راحتی نفرات مورد نظر خودشان را استخدام کردند و تراکتورسازی قادر به رفع نقاط ضعف خودش در این بازار نبوده است.

باید دید در فرصت کوتاه باقیمانده مسئولان این باشگاه چگونه به انتظارات هواداران پرشور و متعصب خود که خواسته ای کمتر از حضور در جمع مدعیان بالای جدول نخواهند داشت پاسخ می دهند؟