اتهام: افشای اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی  

شکایت استقلال و وزارت ورزش از مدیربرنامه جنجالی

انتشار آدرس و شماره تلفن شخصی مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال باعث شد تا امروز شکایتی علیه مدیربرنامه های مهاجم سنگالی تنظیم شود.

  1. یکشنبه ۳۱ تیر ۹۷ ساعت ۱۱:۵۰ (۲ سال قبل)
اتهام: افشای اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی   /  شکایت استقلال و وزارت ورزش از مدیربرنامه جنجالی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

چند روز قبل که ماجرای عدم حضور مامه تیام مهاجم سنگالی استقلال حسابی داغ بود ، مدیربرنامه های این بازیکن با انتشار ویدئویی جنجال آفرین شد. او در این ویدئو ضمن بیان اتهاماتی به سرمربی استقلال سرمربی آلمانی استقلال و مدیران این باشگاه شماره تلفن و آدرس شخصی برخی از مسئولان وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال را در فضای مجازی منتشر کرد که موجب بروز دردسرهایی شد. اما امروز این خبر منتشر شد که وزارت ورزش و باشگاه استقلال شکایت نامه ای را علیه مدیربرنامه های مهاجم سنگالی تنظیم و به دادسرای فرهنگ و رسانه ارائه کرده اند.

اتهام: افشای اطلاعات خصوصی

اما آیا مسئولان وزارت ورزش و باشگاه استقلال می توانند از کاری که مدیربرنامه تیام کرده شکایت کنند و به نتیجه قانونی برسند؟ وحید ملکی وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس مسایل حقوقی ورزشی درباره این موضوع به " ورزش سه" گفت:« با توجه به مواد قانونی و استدلال حقوقی ذیل  افشای اطلاعات خصوصی افراد در فضای مجازی  جرم محسوب میگردد. شهروندان باید به این نکته توجه داشته باشند که در قانون مجازات اسلامی  و سایر قوانین در این خصوص جرم انگاری صورت پذیرفته و مجازات آن هم تعیین شده است.»

او افزود:« وفق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای نقدی و تا دو سال حبس درنظر گرفته است. البته اسرار خصوصی در قانون ایران به صورت مشخص تعریف نشده اما صرفا در ماده ۸ قانون “احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی” نامه ها، عکس ها،نوشته ها و فیلم های خصوصی را از مصادیق بارز آن دانسته است. همچنین بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود تا ۷۴ ضربه شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن درنظرگرفته شده است.»

(متن ماده ۶۶۹ قانون مذکور عبارت اند از: هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدیدبه قتل یاضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خودیا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ( ۷۴ ) ضربه یا زندان ازدوماه تا دو سال محکوم خواهدشد .)

این کارشناس حقوقی ورزش همچنین گفت:« این در حالی است که قانون به روشنی عنوان کرده که تمامی متن ها در فضای مجازی اعم از ایمیل، صدای ضبط شده، ایمو، ایسنتاگرام، تلگرام و وایبر و فیس بوک و غیره بعنوان دلیل از فرد شاکی پذیرفته می شود و دادگاه صالح ( که در تهران ابتدا دادسرای ویژه جرایم رایانه ای یا همان دادسرای ناحیه ۳۱ میباشد) با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تایید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.البته در این راستا ، پلیس فتا، نیز طبق دستور مقام قضایی، به کشف حقیقت و شناسایی مجرم کمک حال مقام قضایی خواهد بود .»