سنت شکنی فیفا؛ حضور دو مربی ملی در بین نامزدهای برترین مربی سال

مربیان دو فینالیست جام جهانی شانس زیادی برای کسب عنوان برترین مربی سال دارند.

  1. ۸ ماه،۳ هفته قبل
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

فیفا امروز اسامی نامزدهای جوایز مختلف خود را اعلام کرد که در بخش برترین مربی سال (فوتبال مردان) نام دیدیه دشان (فرانسه)، زلاتکو دالیچ (کرواسی) و زین الدین زیدان (رئال) به عنوان نامزدهای نهایی دیده می شود. حضور دو مربی ملی در بین برترین ها اتفاق بی سابقه ای است.

فیفا از سال ۲۰۱۰ جایزه برترین مربی سال را ابداع کرد. از آن سال تاکنون در هیچ سالی، زیادتر از یک مربی از عرصه ملی نتوانسته خود را به جمع ۳ نامزد پایانی برساند. در سال ۲۰۱۰، ویسنته دل بوسکه سرمربی اسپانیای قهرمان جهان پشت سر ژوزه مورینیو سرمربی اینتر به عنوان دوم دست یافت. در سال ۲۰۱۲ دل بوسکه جبران کرد و با قهرمانی در یورو ۲۰۱۲، بالاتر از مورینیو (رئال) و گواردیولا (بارسلونا) برترین مربی سال فیفا شد.

در سال ۲۰۱۴ نوبت به یواخیم لو رسید که به واسطه قهرمانی با آلمان در جام جهانی، بالاتر از کارلو آنچلوتی (رئال) و دیگو سیمئونه (اتلتیکو مادرید) به عنوان برترین مربی سال برسد. در سال ۲۰۱۵ خورخه سمپائولی با توجه به قهرمانی شیلی در کوپا آمریکا در بین ۳ نامزد نهایی قرار گرفت اما در نهایت پایین تر از لوئیس انریکه (بارسلونا) و پپ گواردیولا (بایرن مونیخ) به جایگاه سومی بسنده کرد.

در سال ۲۰۱۶ نیز فرناندو سانتوس علیرغم قهرمانی با پرتغال در یورو نتوانست به جایگاهی بهتر از سومی برسد و پشت سر کلودیو رانیری (لسترسیتی) و زیدان (رئال) قرار گرفت.

با نگاهی به سه مربی برتر در سال های گذشته درمی یابیم در سال هایی که رقابت های جام جهانی و یورو برگزار شده، حتما یک مربی ملی در بین سه نامزد نهایی قرار داشته اما عملکرد شگفت انگیز زلاتکو دالیچ به همراه کرواسی در جام جهانی، رای دهندگان را مجاب کرده تا در کنار دشان، او را نیز در بین نامزدهای اصلی قرار دهند.

البته در بخش فوتبال بانوان این قضیه کاملا برعکس بوده و به ندرت شاهد حضور یک مربی عرصه باشگاهی در بین نامزدهای نهایی هستیم.