برانکو گفت مهدی باید برود!

جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی ترین اتفاقات سال های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.

  1. سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸ ساعت ۱۴:۰۷ (۱ سال،۳ ماه قبل)
مهدی طارمی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روزنامه خبرورزشی نوشت: «عبدالصمد ابراهیمی، وکیل مهدی طارمی بالاخره سکوت خود را شکست و دلایل جدایی این بازیکن از پرسپولیس را با تمام جزئیات آن منتشر کرد. در این گزارش جامع، موضوعاتی مطرح شده که نشان می دهد طارمی علاقه زیادی به ماندن داشت ولی در نهایت مجبورش کردند که از پرسپولیس برود.

ابراهیمی در ابتدا نوشت: «بار ها و بار ها خبر برگشت طارمی به پرسپولیس را خوانده ایم و هر بار من تکذیب می کردم. دلیل تکذیب ها اطلاع دقیق از وضعیت طارمی و صحبت با خود او نبود بلکه می دانستم برانکو راضی به این بازگشت نیست و مصاحبه ها هم دوپهلو بود. این که چه شد طارمی به قطر رفت داستان مفصلی دارد. پیشنهاد قطر را محسن ابراهیمی آورد. او نماینده تام الاختیار باشگاه الغرافه بود و الان هم می تواند همه این اتفاقات را شهادت بدهد. آدم های دیگر داستان هم شاهد هستند.»

و سپس ماجرا را این طور شرح داد: «محسن ابراهیمی روز های اول محرومیت طارمی با من تماس گرفت. قرار گذاشتیم و یک بار در هتل اوین و یک بار در رستوران رفتاری سعادت آباد همدیگر را دیدیم. او با مدیران الغرافه ویدئویی تماس گرفت و صحبت کرد و آنها مصرانه طارمی را می خواستند. من موضوع را به طارمی منتقل کردم اما او گفت می خواهم نیم فصل دوم بمانم و قصد رفتن ندارم. محسن ابراهیمی گفت مهدی حق دارد هر تصمیمی بگیرد من پیشنهاد رسمی الغرافه را می آورم، شما به باشگاه ببرید. جواب چه مثبت و چه منفی باشد به الغرافه مکتوب بدهند که قطری ها فکر نکنند آفر دست شما نرسیده. من نامه الغرافه را به باشگاه بردم و به آقای گرشاسبی دادم و البته گفتم که مهدی قصد رفتن ندارد. دو، سه روز بعد، محسن ابراهیمی به من زنگ زد و گفت پرسپولیس در کلیات با الغرافه به توافق رسیده، به من زنگ زدند و گفتند بیا دفتر باشگاه پرسپولیس!»

ابراهیمی همچنین اضافه کرد: «در باشگاه، گرشاسبی به من گفت به صلاح همه است مهدی برود. مهدی را مثل پسرم دوست دارم ولی در شرایط فعلی اینجا نماند بهتر است. صحبت هایی شد که وزیر ورزش بابت این که طارمی در جشن برترین ها گفته به جای وزیر، سیدجلال توپ طلا را به من بدهد، از طارمی دلخور است و موارد دیگری هم مطرح شد. شب به منزل مهدی رفتم. دوست مشترکمان پیمان جوادی هم بود. مهدی پیشنهادی هم از روسیه داشت اما مصرانه می گفت نیم فصل می مانم و دوره محرومیتم را جبران می کنم. آنجا به مهدی گفتم شرایط این گونه شده و باشگاه به من گفته به این دلایل مهدی برود، بهتر است. او در برنامه نود هم اصرار داشت که یکی از بالا خواسته که من در پرسپولیس نمانم و با اصرار های عادل هم اسمی از آن مقام نبرد که منظورش همین بحث وزیر بود.»

وکیل طارمی در ادامه نوشت: «محسن ابراهیمی به من گفت قطری ها منتظر جواب رسمی هستند و می خواهند بدانند اگر مهدی به الغرافه نمی رود، دنبال جانشین باشند. من دوباره به باشگاه رفتم. گرشاسبی در جلسه بود. افشین پیروانی از اتاق مدیرعامل بیرون آمد و مرا که دید سلام و علیک کردیم. گفت بیا در اتاق پندار خمارلو بنشین! من سال ها در شیراز با خانواده پیروانی (شاغلام، افشین و امیرحسین) در ارتباط بودم و احترام متقابلی بین ما وجود داشت و دارد. افشین به من گفت یک سری مسائلی وجود دارد که من در عالم دوستی انتظار دارم نه به من یا شخص خاصی که به باشگاه کمک کنید. حقیقت ماجرا این است که برانکو، مهدی را نمی خواهد و می گوید دل به تمرین نمی دهد، اضافه وزن دارد و این مسائل. خودم معتقدم مهدی به درد تیم می خورد اما باید حرف سرمربی را پذیرفت. بیا و کمک کن که طارمی بدون ترکش و جنجال برود. رفتیم اتاق گرشاسبی و او هم همین حرف ها را به نحو دیگری زد. من دوباره رفتم سعادت آباد منزل مهدی و به او گفتم تحت هر شرایطی تو باید بروی، چون برانکو تو را نمی خواهد. (طارمی در برنامه نود گفت هر روز سر تمرین به من می گفتند، چرا نمی روی؟ داستان آن حرف ها ناشی از همین مسائل بود.) پنجشنبه شب تا دیر وقت منزل مهدی ماندیم و کلی بحث کردیم. به مهدی گفتم تو باید بروی و نباید حاشیه ای ایجاد شود و مهدی می گفت اگر من را نمی خواستند زودتر می گفتند تا تصمیم بهتری بگیرم. من هیچ جا نمی روم و می مانم، فقط تمرین می کنم و همه این حرف ها را هم در یک مصاحبه می زنم که مرا نمی خواهند.»

ابراهیمی اما، باقی ماجرا را این طور توضیح می دهد: «عاقبت طارمی را راضی کردم که از پرسپولیس برود. همان روز ها عادل هم چند بار تماس گرفت که مهدی به نود برود اما گفتم بگذار تکلیف معلوم شود، الان ممکن است حاشیه ایجاد شود. پیروانی شب با من تماس گرفت و دوباره تاکید کرد کاری کن تیم آسیب نبیند و حاشیه ایجاد نشود. صبح جمعه با گرشاسبی قرار گذاشتم و رفتم باشگاه که توافقنامه بنویسیم و رسماً جواب الغرافه را بدهند. آنجا همه توافقات انجام شد و مهدی هم رفته بود سر تمرین که خداحافظی کند. در مسیر تمرین به من زنگ زد که ببین اگر شد کاری کن من بمانم. گفتم مهدی، برو محترمانه از برانکو خداحافظی کن و هیچ حرفی نزن! مصاحبه هم نکن! باشگاه همان روز (جمعه) نامه توافق را برای الغرافه فرستاد و شماره حساب دادند. مهدی هم عصر آمد و نامه ها و توافقات مربوط به خودش را امضا کرد. محسن ابراهیمی غروب تماس گرفت که بلیت و ویزا آماده است و دو روز دیگر می رویم. صبح شنبه از باشگاه به من زنگ زدند که بیا دفتر باشگاه. آنجا برانکو و دستیارانش هم بودند. سیدجلال و ماهینی هم برای کار های مالیاتی شان در باشگاه حضور داشتند. برانکو از طبقه پنجم که امور مالی است به طبقه چهارم آمد و به من گفت بیا اتاق مدیرعامل! آنجا پیروانی و دستیار ها به غیر از کریم باقری حاضر بودند. برانکو به من گفت ما فکرهای‎مان را کرده ایم و مهدی بیاید دو ساله تمدید کند (همان زمان چند ماهی بود بحث تمدید با خود برانکو مطرح بود اما نهایی نمی شد.) به شوخی گفتم خودتان سه ماه است قرار است یک ساله تمدید کنید و نهایی نشده، توقع دارید ما در دو دقیقه توافق کنیم که مهدی دو ساله تمدید کند؟ بعد گفتم آقای گرشاسبی و پیروانی از من خواسته اند مهدی بی حاشیه جدا شود و ما همه مسئولیت را گردن بگیریم. ما هم قبول کرده ایم. باشگاه با الغرافه همه توافقات را کرده و بلیت و ویزای ما هم آماده شده و به زودی می رویم. حالا اگر می خواهید به هوادار بگویید ما طارمی را دو ساله خواستیم و او نپذیرفت تا این گونه فشاری متوجه باشگاه نشود ایرادی ندارد. ولی به خودمان رو راست بگویید.»

در ادامه می خوانیم: «برانکو گفت: می شود کتبی بنویسید که باشگاه پیشنهاد دو ساله داده و شما نپذیرفته اید؟ گفتم خودم پرسپولیسی هستم. هر کاری که می دانید به تیم کمک می کند، بگویید تا انجام بدهم. نامه را نوشتم، تحویل دادم و برانکو هم گفت من مهدی را دوست دارم اما به نفعش است بعد از فشار محرومیت در محیط تازه ای قرار بگیرد و… از باشگاه رفتم و همان روز برانکو مصاحبه کرد که ما پیشنهاد دو ساله داده ایم و طارمی قبول نکرده. مهدی به من زنگ زد گفت قضیه پیشنهاد دو ساله چیست که برایش توضیح دادم. خیلی ناراحت شد و گفت من که قبول کرده ام بروم چرا می خواهند مرا مقابل هواداران قرار دهند. حالا که این طور شد صبح به قطر نمی آیم و می مانم دو ساله می بندم. خیلی با او صحبت کردم اما قانع نشد. حق هم داشت. در آن شرایط جو کلاً علیه ما بود و من فقط می گفتم حاشیه ایجاد نشود.»

این گزارش خواندنی که به قلم صمد ابراهیمی، وکیل طارمی نوشته شده، این طور به پایان می رسد: «صبح روز سفر، محسن ابراهیمی با تاکسی آمد دنبال من و با هم رفتیم فرودگاه امام. مهدی و پیمان هم قرار بود جداگانه بیایند. پیمان به من زنگ زد که مهدی می گوید یا نمی روم یا بروم با الغرافه قرارداد نمی بندم. گفتم بیایید فردوگاه، آنجا صحبت می کنیم. در CIP فرودگاه امام صحبت کردیم و مهدی قانع شد که برویم. گفتم زنگ بزن از برانکو خداحافظی کن. به اصغر نیک سیرت زنگ زد و با برانکو صحبت و خداحافظی کرد. ظهر رسیدیم دوحه. من دو، سه روز آخر خط اصلی ام را بسته بودم و با تلفن دیگری با دوستانم در ارتباط بودم. توی فرودگاه دیدم عادل پیام داده که: «چی شد؟ انگار از مرز خارج شدی و در دسترس نیستی. طارمی میاد نود یا نه؟» من جواب دادم مهدی ایران نیست. چند روزی قطر بودیم و مهدی باز هم قرارداد نمی بست. حتی یک بار تا پای کنسل شدن قرار ها هم رفت و بالاخره قبول کرد که وقتی سرمربی او را نمی خواهد باید با همین الغرافه ببندد و بست. تمام.»