کمیته اخلاق فوتبال؛ شلاق عدالت یا کبریت بی خطر؟

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در موضوع برخورد اجرایی با خاطیان دیدار فینال جام حذفی نتوانسته در عمل احکامش را اجرا شده ببیند، موضوعی که ادامه آن قطعا استقلال این کمیته را زیر سوال خواهد برد.

  1. جمعه ۷ تیر ۹۸ ساعت ۰۲:۱۵ (۱ سال،۳ ماه قبل)
دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس و پارس جنوبی جم
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در هیاهوی اتفافات قبل از بازی فینال جام حذفی میان پرسپولیس و داماش گیلان، رئیس کمیته اخلاق در خبری از محرومیت سعید فتاحی و احضار حیدر بهاروند و کاظم طالقانی به عنوان مسئولان سازمان لیگ و هیأت فوتبال خوزستان خبر داد اما بعد از گذشت کمتر از یک ماه از آن بازی، کمیته اخلاق نتوانسته عملا با اجرای احکام خود خاطیان محروم را از فضای فوتبال دور کند.

اکنون سعید فتاحی شانه به شانه مدیران فدراسیون فوتبال به نظارت از ورزشگاه ها و برنامه ریزی لیگ برتر مشغول است و حیدر بهاروند و کاظم طالقانی هم اساساً این کمیته را به عنوان مرجع رسیدگی به این پرونده قبول ندارند و هر سه احضاریه کمیته اخلاق را نادیده گرفته اند.

سه شنبه تصویری از بازدید مسئولان فدراسیون فوتبال از ورزشگاه آزادی منتشر شد که بهاروند و فتاحی در کنار مهدی تاج مشغول بازدید از ورزشگاه آزادی هستند. این اتفاق در حالی است که هنوز پرونده این دو نفر در کمیته اخلاق باز است و به هیچ کدام از احکام کمیته اخلاق نیز عمل نشده است.

آیا مهدی تاج معتقد است که رسیدگی به این پرونده در حیطه اختیارات کمیته اخلاق نیست؟ با این حساب پس کمیته اخلاق در اقدام شتاب زده قبل از شروع بازی پرسپولیس و داماش دچار اشتباه شده و طبیعتاً مسئولان کمیته اخلاق که سال ها تجربه دادرسی و بررسی پرونده های حقوقی را دارند، باید درباره این اشتباه خود توضیح دهند.

آیا حق با کمیته اخلاق است و فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در صدد بی اعتنایی به احکام کمیته اخلاق هستند؟ در نتیجه باز هم این کمیته و مرتضی تورک باید تا سر حد توان از اعتبار کمیته اخلاق و استقلالش که به طور قانونی در اساسنامه فدراسیون فوتبال و فدراسیون جهانی از آن یاد شده دفاع کند.

تعداد پرونده های این چنینی که در گذشته کمیته اخلاق به آن ورود کرده و با نظر مسوولان فدراسیون، مختومه شده، کم نیست. در حالی که احکام پرونده ای نظیر درگیری علیرضا حقیقی و علی خطیر در بیرون از زمین فوتبال هیچ گاه اجرا نشد و خبری هم درباره اش منتشر نشد.

یکی از پرونده ها که بارها سازمان لیگ به آن بی اعتنایی کرد، محرومیت محمدرضا کسرایی، از کارکنان کمیته امور بین الملل فدراسیون فوتبال بود که به طور مادام العمر از حضور در فوتبال محروم شد اما سازمان لیگ هیچ گاه آن حکم را اجرا نکرد و ظاهرا کمیته اخلاق هم اهرم اجرایی مقتدری برای برخورد بیشتر در اختیار نداشت.

اخیراً ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال عنوان کرده که کمیته اخلاق، مرجع رسیدگی به اتفاقات فینال جام حذفی نیست و به همین دلیل احکام این کمیته را امضا نکرده تا به دست خاطیان برسد. نظیر این اتفاقات به دفعات در دوره مدیریتی دبیرکل های فدراسیون فوتبال رخ داده که حکمی توسط دبیرکل امضا نشود یا خیلی دیرتر از موعد به دست افراد برسد.

به نظر می رسد تلاش های کمیته اخلاق و رسیدگی به بی قانونی و برخورد با عوامل ناهنجاری در فوتبال به سبب برخی کارشکنی ها به سرانجام نمی رسد و در این میان هیچ نهاد دیگری جز کمیته اخلاق زیر سوال نرفته و این موضوع در طولانی مدت به نام این کمیته خدشه وارد می کند. موضوعی که در نهایت به اعتبار اجرای عدالت در فوتبال آسیب خواهد زد.