ردپای مدیران پرسپولیس در برکناری فدراسیون اتومبیلرانی

رئیس سابق فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی درباره روزهای برکناری خود از این فدراسیون صحبت و در این باره وقایعی را بازگو کرد.

  1. ۱ سال قبل
 از رویانیان تا گرشاسبی در برکناری فدراسیون اتومبیلرانی

به گزارش سرویس استقلال و پرسپولیس نوداد (سکوی اجتماعی خبر) ، مهرعلی، رئیس پیشین فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری در ارتباطی تلفنی با یکی از برنامه های ورزشی رادیو در رابطه با دلیل برکناری خود از ریاست فدراسیون و حواشی به وجود آمده آن صحبت کرد. او ابتدا درباره شرایط فعلی اتومبیلرانی و موتورسواری اظهار بی اطلاعی کرد و از پست های بین المللی از دست رفته این فدراسیون گفت و بر لزوم توسعه روابط خارجی تاکید کرد.

او در رابطه با اختیار وزیر برای برکنار یک رئیس فدراسیون گفت: همه تغییرات و اتفاقات مربوط به رای مجمع است اما برای تغییر رئیس فدراسیون وزیر با استفاده از قدرت خود می آید و کارش را انجام می دهد. اکنون این قانون در حالی بررسی و تغییر است که نظر وزیر برای برکناری یک رئیس فدراسیون نیاز به رای مجمع داشته باشد.

مهرعلی صحبت های خود حول برکناری اش از فدراسیون اتومبیلرانی را اینگونه آغاز کرد: ما پاداشی از سوی فدراسیون جهانی گرفته بودیم که در هر سال به یک کشور اختصاص می یابد. برای اینکه از سوی آن کشور طرحی را برای کاهش های آسیب های جاده ای ارائه داده شود. خیلی از کشورها این طرح را ارائه می دهند و ما هم طرحی ر ا آماده کردیم و برای فدراسیون جهانی فرستادیم و مورد تایید آنها نیز قرار گرفت و قرار بر این شد تا نزدیک 600 هزار یورو بدون بازگشت به عنوان پاداش برای اجرای این طرح برای ایمنی جاده ای و کاهش آسیب های جاده ای به ما داده شود.

او درباره این پروژه ادامه داد: پس از تصویب از ما خواستند که حتما یک پلیس که سابقه بالا در امور حمل و نقل دارد به عنوان مشاور کنار طرح باشد. ما در آن زمان آقای سردار رویانیان را که سابقه فراوانی داشتند و سال ها روی ایمنی جاده ای کار کرده بودند به عنوان مشاور طرح معرفی کردیم و فدراسیون جهانی نیز رزومه ایشان را پذیرفت و ما برای اینکه هم طرح را اجرایی کنیم و 600  هزار یورو را به دست بیاوریم حکم مشاور به ایشان دادیم. البته ناگفته نماند قبل از آن آقای رویانیان به من گفت استعلام من را از وزارتخانه بگیرید که مشکلی در میان نباشد و ما هم این کار را کردیم. حتی از حراست وزارت ورزش خواستیم با وزارت اطلاعات تماس بگیرند و در این باره نظرخواهی کنند. یک روز با ما تماس گرفتند و رسما به ما اعلام کردند که آقای رویانیان مشکلی از نظر وزارت اطلاعات و حراست ندارد و می توانید حکم مشاوره ایشان را بزنید. فقط به ما گفتند وزیر روی شخص سردار رویانیان حساس است بگو مصاحبه ای نکنند که ما هم گفتیم ایشان اصلا کاری ندارد که بخواهد مصاحبه کند. بدین ترتیب ما هم حکم مشاوره فدراسیون در امور ایمنی جاده ای را برای آقای رویانیان زدیم.

رئیس سابق فدراسیون موتورسواری درباره ناراحتی وزیر وقت ورزش گفت: یک روز بعد از آن هم آقای گرشاسبی، مدیرعامل فعلی پرسپولیس که در آن زمان مدیرکل وزارتی بود با عصبانیت با ما تماس گرفت و گفت آقا چرا این کار را کردید و آقای وزیر ناراحت شدند و از سفر استانی گیلان به ما زنگ زدند که چرا رویانیان وارد این موضوع شده است که ما هم گفتیم ایشان تنها یک مشاور است که گفتند نخیر برداشته شود. ما گفتیم استعلام ایشان را گرفتیم و گرشاسبی هم پس از اطلاع از این موضوع عنوان کرد باز هم با ما تماس خواهد گرفت. پس از ساعتی دوباره تماس گرفت و آقای گودرزی گفتند استعلام چیست؟ چه کسی که استعلام ایشان را داده است؟ بگو او را باید از این پست بردارند.

او ادامه داد: فردای آن روز جمعه بود و من هم گفتم خود ایشان درخواست می نویسد و کنار می رود. لزومی ندارد من او را بردارم. در ضمن اصلا به لحاظ مدیریتی درست نیست کسی که امروز حکم او را زدم فردا او را بردارم. هم او زیر سوال می رود و هم زیر سوال می روم. اما وزیر قاطعانه می گفتند باید او برداشته شود. روز شنبه آقای رویانیان پس از یک روز مشاوره یک نامه زد و تشکر کرد و به این دلیل که وقت ندارد و مشکلات خانوادگی دارد از حضور در این پست عذرخواهی کرد.

مهرعلی درباره روزهای پس از استعفای رویانیان گفت: بعد از آن به من گفتند آقا ایشان را برداشتید؟ که من گفتم نیازی به برداشتن نیست ایشان خودش نامه زد و تشکر کرد و کنار رفت. گفتند نخیر، نامه بزنید و او را برکنار کنید. من گفتم وقتی او رفته است چرا باید برکنار کنم؟ گفتند پس خودت برو، نامه بزن استعفا بده. گفتم می روم اما چرا باید استعفا بدهم؟ وزیر خودش می تواند پس من را برکنار کند که حداقل او پاسخگو باشد. گفتند شما را بردارند؟ نمی خواهید دیگر در ورزش باشید؟ گفتم وزیر باید دنبال من باشد. من دانشگاه هم تدریس می کنم و به همین دلیل ترجیح می دهم به کارهای خود برسم و اگر نیازی خودشان سراغ من بیایند. دو ساعت پس از این اتفاق هم من را برداشتند. یعنی به همین راحتی و بدون هیچ توضیحی وزیر می تواند یک رئیس فدراسیون را از کار برکنار کند. یک زمانی وزیر می توانست من را دعوت کند و از من توضیح بخواهد که چرا او را به عنوان مشاور گذاشتید که من توضیح بدهم. من به آقای سجادی هم گفتم وقتی کسی نه اتاق دارد، نه حقوقی میگیرد و نه هیچ چیز دیگر فقط برای اینکه ما بتوانیم 600 هزار یورو را به دست بیاوریم دیگر بحثی نمی ماند.

او ادامه داد: من همه این ها را توضیح دادم اما متاسفانه آقای سجادی هم با توجه به اینکه در دانشگاه هم پست من است وقتی در وزارت خانه پست می گیرد همه چیز یادش می رود. دو هفته پس از این برنامه آقای شفیع در برنامه ورزش و مردم از آقای سجادی درباره کنار گذاشتن من پرسید و ایشان هم گفتند ما نمی گذاریم کسی در هیچ فدراسیونی کار سیاسی کند! واقعا کجای کار من سیاسی بوده؟ این حرف کسی بود که یک زمانی معاون وزیر بود و الان هم نیست. متاسفانه این ها نوعی بی تقوایی در کار است.

مهرعلی درپایان گفت: تازمانی که وزارت ورزش اینقدر حساس باشد که در کوچکترین فدراسیون ها دخالت کند اوضاع همین است.

همرسانی نوشتار: