کلکسیونی عجیب و حیرت انگیز در مطب یک پزشک ! + عکس ها

کلکسیونرهای جهان، به جمع آوری سکه ها و تمبرهای قدیمی معروف می شوند، اما یک پزشک ترکیه ای، به سبب داشتن مجموعه ای بی سابقه، معروف شد.

  1. ۲ سال،۵ ماه قبل
کلکسیونی عجیب در مطب

«عزالدین زان» پزشک متخصص مجاری ادرار و بیماری های کلیوی است که در اقدامی بی سابقه، به جمع آوری سنگ کلیۀ بیماران همت گماشته است.

کلکسیونی عجیب در مطب

زان، از سال 1983 شروع به جمع آوری سنگ کلیۀ بیمارانی کرد که به درمان آنان پرداخت.

کلکسیونی عجیب در مطب

عزالدین در این خصوص به خبرگزاری آناتولی گفت: از کودکی دربارۀ سنگ کلیه کنجکاو بودم، تا این که به تحصیل در این زمینه پرداختم و پس از فارغ التحصیلی مطبی دایر کردم و به جمع آوری این سنگ ها پرداختم.

کلکسیونی عجیب در مطب

وی افزود: در زمان تحصیل، به دست آوردن حتی یک سنگ کلیه هم برایم دشوار بود اما بعدها شگفت زده متوجه شدم آن چه آن را نایاب می پنداشتم، تقریبا در بدن اکثر مردم وجود دارد.

کلکسیونی عجیب در مطب

این پزشک ترکیه ای، در طول دورۀ پزشکی خود موفق شده است 250 سنگ را در اندازه های مختلف، از کلیه های بیماران خود خارج کند و برای این کار، دستکم 3 هزار عمل جراحی را پشت سر گذاشته است.

کلکسیونی عجیب در مطب

به گفتۀ او، بزرگ ترین سنگی که تاکنون از کلیه های بیماران بیرون آورده، 650 گرم و کوچک ترینِ آن ها 0.8 میلی متر طول دارد.

کلکسیونی عجیب در مطب

وی برای جمع آوری مجموعۀ عجیبش، صندوقی چوبی ساخت و هر سنگ را بر کاسه ای فنجان شکل گذاشت و هر یک از کاسه ها را به یکی از دو رنگ قرمز و آبی مشخص کرد. رنگ قرمز به بیمارانی تعلق داشت که در تشخیص بیماری تأخیر کردند و دچار نقص عضو شدند و رنگ آبی به بیمارانی تعلق دارد که به موقع برای درمان مراجعه کرده و بدون عوارض ناگوار موفق به دفع سنگ شدند.

کلکسیونی عجیب در مطب

کلکسیونرِ سنگِ کلیه، هدفش از تهیه این مجموعۀ عجیب را ایجاد هوشیاری میان مردم اعلام کرد و گفت: می خواهم به مردم بگویم که خطر سنگ کلیه را ناچیز نشمارند و سالی یک بار آزمایش دهند، پیش از این که سنگ ها در کلیه هایشان بزرگ شوند و مشکلاتی جدی به وجود بیاورند.

کلکسیونی عجیب در مطب

وی دربارۀ ماجرای بزرگ ترین سنگ کلیۀ مجموعه اش گفت: این سنگ را که 650 گرم وزن دارد، از مثانۀ بیماری عربستانی بیرون آوردم. هر کس آن را می بیند، گمان می کند که آن را از رودخانه پیدا کرده ام، اما من عکس های مربوط به استخراج سنگ هنگام عمل جراحی را نگه می دارم تا سندی برای اثبات گفته هایم داشته باشم.

کلکسیونی عجیب در مطب

عزالدین دربارۀ دیگر سنگ ها گفت: سنگ ها، شکل های مختلفی دارند، برخی به شکل دایناسورند و برخی دیگر به شکل قلب، برخی از سنگ ها نیز شبکه کرم هستند و گاهی طول آن ها به 22 سانتی متر می رسد.


همرسانی نوشتار: