ثبت فعالیت مغزی یک فرد تا ۱۰ دقیقه پس از مرگ او + عکس ها

در یک مورد عجیب، فعالیت مغزی فرد تا ۱۰ دقیقه پس از مرگش ادامه داشته است و علت آن برای دانشمندان روشن نیست.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
ثبت فعالیت مغزی یک فرد تا ۱۰ دقیقه پس از مرگ او
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گروهی از پزشکان در یکی از مراکز ICU کانادا به یکی از موارد عجیب دنیای پزشکی در سال گذشته برخورد کردند: با خاموش شدن دستگاه پشتیبانی زندگی ۴ بیمار که از نظر پزشکی مرده تلقی می شدند، یکی از آنها هنوز هم فعالیت مغزی داشت.

پس از گذشت بیش از ۱۰ دقیقه با اینکه علائم زندگی مثل نبض و حرکت مردمک چشم در فرد مرده دیده نمی شدند؛ ولی امواج مغزی (امواج دلتا) که در خواب عمیق ما وجود دارد، هنوز در مغز او جریان داشت.

وجود چنین امواجی، پدیده ی کاملا متفاوتی با موج مرگ ناگهانی موش ها به هنگام بریده شدن سرشان است. گروهی از دانشگاه انتاریوی غربی در کانادا در ماه مارس سال ۲۰۱۷ چنین گزارش داد:

امواج دلتا با توقف ریتم قلب و فشار خون شریانی، باز هم در یکی از بیماران وجود داشت.

طبق یافته های گروه پزشکی، مرگ برای هر شخصی تجربه ی منحصربه فردی است. در میان ۴ بیمار فوت شده، یافته های رکورد فعالیت های مغزی به دست آمده از نوار مغزی پیشانی، نشان دهنده ی شباهت های کمی در قبل و پس از مرگ آنها است:

تفاوت چشمگیری در دامنه ی نوار مغزی در ۳۰ دقیقه قبل و ۵ دقیقه بعد از توقف فشار خون شریانی برای ۴ نفر وجود داشت.

هنوز برای نتیجه گیری زود است. پژوهشگران هنوز به نتیجه ی قطعی ای درمورد تجارب پس از مرگ دست نیافته اند؛ چراکه نمونه ی آماری آنها فعلا تنها یک نفر است. چون توضیح بیولوژیکی برای علت ادامه ی فعالیت به مدت چند دقیقه پس از توقف قلب وجود ندارد، پژوهشگران وجود خطا در اسکن موقع ثبت رکوردها را دلیل این امر می دانند.

با این حال آنها نمی توانند بگویند که مشکل کار اسکن در کجا بوده است. از طرفی هم تجهیزات پزشکی نشانه ای از عملکرد اشتباه درخود ندارند. از همین رو، اتکا به خطا در اسکن از نظر بیولوژیکی و هر مورد دیگری قابل استناد نیست:

یافتن توضیح و اثبات چگونگی فعالیت نوار مغزی، آن هم بعد از توقف جریان خون به مدت طولانی، ازنظر فیزیولوژیک سخت است. ممکن است چنین امواجی نتیجه ی خطای ناخواسته ی انسانی باشند، ولی منبع این خطای انسانی مشخص نیست.

اسکن مغزی ۴ بیمار در تصویر زیر آمده است. اسکن زیر لحظه ی مرگ پزشکی را در زمان صفر یا هنگامی که قلب پس از چند دقیقه بعد از قطع دستگاه پشتیبانی زندگی از کار افتاده است، نشان می دهد:

امواج مغزی

فعالیت مغزی زرد رنگ همان موردی است که در این اسکن به دنبال آن هستیم و در ۳ تا از ۴ بیمار دیده می شود. این فعالیت ۱۰ دقیقه قبل از مرگ پزشکی بیمار دوم محو شد.

اما به دلایلی امواج دلتای بیمار چهارم حتی پس از توقف قلب به مدت ۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه ادامه یافت. پژوهشگران درسال ۲۰۱۱ درباره ی وجود پدیده ای به نام امواج مرگ  تحقیق کردند. آنها درصدد یافتن پاسخی برای این پرسش بودند که آیا از نظر پزشکی چیزی به نام موج مرگ در مغز پس از مردن وجود دارد یا خیر. در آن زمان تیم پژوهشی شاهد فعالیت مغزی موش پس از گذشت یک دقیقه از بریده شدن سرش بود. در واقع طبق این پژوهش، لحظه ی از کار افتادن مغز و قلب متفاوت است.

پژوهشگران دانشگاه رادبود هلند در آن زمان گزارش کردند:

به نظر می رسد وجود امواج پس از یک دقیقه از بریده شدن سر موش، نشان دهنده ی مرز نهایی بین مرگ و زندگی است.

وقتی گروه کانادایی برای بیماران انسانی خود به دنبال موج مرگ بودند، به چیزی دست نیافتند. آنها چنین گزارش کردند:

ما هیچ موج دلتایی پس از یک دقیقه از توقف قلب هیچ کدام از ۴ بیمارمان دریافت نکردیم.

امواج مرگ

اگر چنین مواردی ذهن شما را به خودش معطوف کرده است، به رشته ی عجیب علوم اعصاب مرگ که هیچ کس درمورد اتفاقات آن چیزی نمی داند، خوش آمدید.

تنها موردی که می دانیم، این است که هر پدیده ی عجیبی ممکن است در لحظه ی مرگ و یا بعد از آن رخ دهد. با توجه به مطالعاتی از سال ۲۰۱۶، بالغ بر هزار ژن، حتی پس از گذشت چند روز از مرگ در جسد انسان به فعالیت خود ادامه می دهند.

البته این به معنی طولانی شدن زمان عمر آنها نیست، بلکه آنها در واقع فعالیت خودشان بعد از مرگ پزشکی را افزایش می دهند. با وجود چنین مطالعاتی، ما هنوز درک کاملی از تجارب پس از مرگ نداریم، چرا که مشاهدات پژوهشگران، توضیح بیولوژیکی جامع و قاطعی ندارند.

مطالعات حاکی از طولانی بودن راه درک فرآیند مرگ (چه انسانی و چه حیوانی) است و اینکه ما هنوز از تجربه ی واقعی مرگ موقع انتقال از بدن به مغز چیزی نمی دانیم.

دستاوردهای این بررسی ها در The Canadian Journal of Neurological Sciences منتشر شده است.

همرسانی نوشتار: