مکانیزم‌های مغزی مرد یخی از او در مقابل سرما محافظت می‌کنند

دانشمندان پس از بررسی مرد یخی ، دلیل مقاومت او در برابر سرمای بیش از حد را مکانیزم های مشخص مغزی او می‌دانند.

  1. ۱ سال قبل
مکانیزم‌های مغزی مرد یخی از او در مقابل سرما محافظت می‌کنند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ماجراجوی هلندی، ویم هوف به یک دلیل خوب به مرد یخی معروف شده است. هوف چند رکورد جهانی را برای مقاومت طولانی در برابر هوای سرد ثبت کرده است، او این توانایی را بر اساس یک مجموعه‌ی مشخص از روش‌های تنفس و مدیتیشن به دست آورده است که به روش ویم هوف معروف است. اخبار مرتبط با ویم هوف و روش او تاکنون توسط رسانه‌های جهانی مثل BBC ، CNN ، نشنال جئوگرافیک و ... پوشش داده شده‌اند. با این حال چگونگی واکنش مغز او در مقابل سرما و مکانیزم‌های مغزی که این موهبت را  به او داده‌اند، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

اساتید دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه ایالتی وین، شامل اتو موزیک و  وابیهاف دیوادکار تغییراتی را در نتایج اعمال کردند. مقاله‌ی آن‌ها با عنوان مغز روی بدن،  تنظیم خودکار بدن در طول سرما را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مقاله در مجله‌ی NeuroImage منتشر شده و اولین مقاله‌ای است که به بررسی واکنش مغز مرد یخی نسبت به  سرمای آزمایشی کنترل‌شده بر روی بدن او می‌پردازد. این بررسی‌های بخشی از مجموعه‌ بررسی‌های اولیه‌ی دانشمندان در سال ۲۰۱۴ هستند که با موضوع واکنش مغز انسان به چالش‌های تنظیم حرارت اجرا شدند. نتایج به دست آمده شواهدی برای فرآیندهای مغزی مرد یخی هستند، این شواهد نشان می‌دهند روش‌های تنظیم حرارتی تأثیر مثبتی بر بررسی‌های اختلال سیستم‌های ایمنی و حتی روانپزشکی خواهند داشت.

تصویر ۱

دکتر اتو موزیک، استاد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه ایالتی واین، در حال آماده‌سازی  ویم هوف معروف به مرد یخی برای درک واکنش مغزی او در مقابل سرما

در طی سه روز، موزیک و دیوادکار با استفاده از دو تکنیک پردازش تصویر مجزا به بررسی مغز و عملکرد جسمانی هوف پرداختند، این روش‌ها شامل پردازش تصویر رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) برای بررسی مغز و  توموگرافی نشر پوزیترونی (PET) برای بررسی بدن او بودند. در طول بررسی‌ها، هوف یک لباس مخصوص پوشیده بود که پژوهشگرها می‌توانستند آب با دمای کنترل شده را وارد آن کنند و همزمان داده‌های پردازش تصویر مرتبط با تغییرات بیولوژی او نسبت به سرما را ثبت کنند.

روش ویم هوف  باعث شده دمای پوست او نسبت به سرما ثابت بماند

نتایج مرد یخی در مقایسه با گروهی از شرکت‌کنندگان، خیره کننده بود.

روش ویم هوف  باعث شده دمای پوست او نسبت به سرما ثابت بماند، یافته‌ای که پژوهشگرها دلیل آن را افزایش تحریک عصبی سمپاتیک و مصرف گلوکوز در ماهیچه‌ی میان‌ دنده‌ای می‌دانستند. این نتیجه با  پردازش تصویر PET به دست آمد. بدن هوف با استفاده از این روش گرمایی را تولید می‌کند که در بافت ریه توزیع می‌شود و منجر به افزایش  دمای گردش خون در مویرگ‌های ریوی می‌شود.

موزیک استاد امراض کودکان، عصب‌شناسی و رادیولوژی می‌گوید:

مجموعه‌ی آخر نتایج علاوه بر حقایقی که در مورد مرد یخی آشکار می‌کنند، مفاهیم قابل توجهی را هم در مورد ارتباط روش ویم‌هوف در بهداشت فیزیکی و رفتاری نشان می‌دهند. به عقیده‌ی پژوهشگرها با القای استرس در ماده‌ی پریاکوئداکتال خاکستری، روش ویم هوف می‌تواند منجر به نشر خودکار اپیوئیدها و کانوبینوئیدها در مغز شود. این اثر به افزایش احساس سلامت، کنترل روانی و کاهش اضطراب کمک می‌کند.

دیوادکار ، استاد پیاده‌سازی بررسی‌های تداخلی می‌گوید:

موزیک افزود:

همرسانی نوشتار: