استیون هاوکینگ، فیزیکدان پیشرو در سن ۷۶ سالگی درگذشت

طبق اعلام یکی از سخن‌گویان خانواده‌ی استیون هاوکینگ، این دانشمند بزرگ، ساعاتی پیش در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

  1. ۱ سال قبل
استیون هاوکینگ، فیزیکدان پیشرو در سن ۷۶ سالگی درگذشت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

استیون هاوکینگ، یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان معاصر، صبح امروز، در سن ۷۶ سالگی، در خانه‌ی شخصی خود در شهر کمبریج، درگذشت. بیانیه‌ی یکی از سخن‌گویان خانواده‌ی این فیزیکدان مطرح در خصوص مرگ وی، بدین شرح است:

در کمال اندوه، فوت پروفسور استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی را اعلام می‌کنیم. پروفسور هاوکینگ صبح امروز، با آرامش کامل، در خانه‌ی شخصی خود در شهر کمبریج، دیده از جهان فرو بست. خانواده‌ی وی، صمیمانه درخواست زمانی را برای سوگواری از دست‌دادن او در خلوت خود دارند؛ اما آن‌ها از تمام کسانی که در تمام عمر پروفسور هاوکینگ، در کنار وی بودند و از حمایت کردند، نهایت قدردانی را دارند.

هاوکینگ در تاریخ ۸ ژانویه‌ی ۱۹۴۲ در آکسفورد انگلستان متولد شد. از مهم‌ترین آثار هاوکینگ می‌توان به همکاری او با راجر پن‌رز در زمینه‌ی تکینگی‌های گرانشی، پیش‌بینی گسیل‌شدن تشعشع جسم سیاه از سیاه‌چاله‌ها و کتاب پُرفروش «تاریخچه‌ی مختصر زمان» می‌توان اشاره کرد. کتاب یادشده با هدف معرفی مفاهیم کلیدی کیهانی به افراد عادی نگاشته شده و طی ۲۰ سال اخیر، ۱۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است.

در سال ۱۹۶۳، در حالی که هاوکینگ تنها ۲۱ سال سن داشت، مشخص شد که او به بیماری ALS در نورون‌های حرکتی خود مبتلا است، این بیماری به‌تدریج هاوکینگ را فلج کرد و او را محصور به ویلچر ساخت، در سال ۱۹۸۵، عمل جراحی نای‌شکافی، صدای پروفسور هاوکینگ را نیز از وی گرفت؛ اما او به کمک سیستم کامپیوتری خود، کماکان به پیشروی در حوزه‌ی خود ادامه داد و یک چهره‌ی سرشناس باقی ماند.

این مطلب در حال به‌روزرسانی است...

همرسانی نوشتار: