در ۷ سال آینده، ماشین های برقی از خودروهای گازسوز ارزانتر خواهند شد

به زودی وارد دوره خودروهای برقی خواهیم شد. البته ممکن است با بیان این جمله، افرادی واکنش نشان دهند که ما هم اکنون در این دوره حضور داریم ولی فقط تعداد این خودروها زیاد و فراگیر نشده اند.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
در ۷ سال آینده، ماشین‌های برقی از خودروهای گازسوز ارزانتر خواهند شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

این نگرش کاملاً درست است زیرا بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده، تا سال ۲۰۲۵، به خاطر زیاد شدن استفاده از ماشین های برقی، قیمت آنها از ماشین های گازسوز ارزانتر خواهد شد.

مهمترین دلیل این کاهش قیمت، باتری لیتیومی این وسایل نقلیه است

زیرا یکی از مشخصات کلیدی خودروهای الکتریکی، وجود باتری های نسل جدید می باشد و با توجه به اینکه قیمت این منابع انرژی کاهش می یابد، قیمت خودروهای برقی نیز کم خواهد شد. البته برخی از کارشناسان نسبت به این مسئله بدبین هستند و شک دارند.

در مورد این مسئله باید واقع نگر باشیم و قبول کنیم که به زودی در زمینه وسایل حمل ونقل، تغییر بزرگی رخ خواهد داد اما زمان آن به طور دقیق مشخص نیست و تنها چیزی که می دانیم این است که چنین اتفاقی با سرعتی بالا در حال رخ دادن می باشد.

از جمله دلایل ارزان شدن خودروهای برقی می توان به این مسئله اشاره کرد که محققان بر این باورند که حتی اگر قیمت مواد اولیه باتری گران شود قیمت باتری های لیتیومی کم شده و در نتیجه قیمت خودروهای برقی نیز کاهش می یابد.

البته راه دیگری نیز برای کاهش قیمت خودروهای برقی وجود دارد و آن هم تولید انبوه این وسایل است. به همین منظور چین قصد دارد در آینده ای نزدیک به کشوری پیشرو در زمینه تولید خودروهای الکتریکی تبدیل شود.

برنامه چین برای استفاده از خودروهای برقی به اندازه ای جدی است که این کشور می خواهد به زودی استفاده از خودروهای دیزلی را ممنوع اعلام کند. دیگر کشورها مانند فرانسه و انگلیس نیز گفته اند که قصد دارند تا سال ۲۰۴۰ حرکت هرگونه وسیله حمل ونقل گازسوز و دیزلی را قدغن تلقی کرده و خود را به سوی استفاده از ماشین های برقی سوق دهند.

البته اگر با دیدی کلی به این مسئله نگاه کنیم، متوجه می شویم که ماشین های برقی هم اکنون نیز وارد زندگی های ما شده اند و تنها زیرساختی که کشورها به آن نیاز دارند، جایگاه های شارژ باتری این خودروهاست.

زمانی که ماشین های دیزلی فراگیر شدند، جایگاه های سوخت ابتدا در شهرهای بزرگ، بعد شهرهای کوچک و سپس روستاها و مناطق کم جمعیت تر ساخته شد. این اتفاق طی مدت زمان طولانی به وقوع پیوست بنابراین، امروزه رانندگان می دانند که در صورت تمام شدن سوخت خودرو، می توانند به راحتی به یک جایگاه سوخت بنزین دسترسی داشته باشند. البته این مسئله را نمی توان در مورد خودروهای برقی حتمی دانست.

از نظر آماری، چین با حدود ۱۵۰۰۰۰ ایستگاه های شارژ باتری در دنیا، حرف اول را می زند و پس از این کشور، آمریکا با ۱۶۰۰۰ جایگاه در رده دوم قرار دارد.

Sabrina Howell، کارشناس امور مالی دانشگاه نیویورک می گوید: اگرچه جایگاه های چین بسیار زیاد است، ولی من فکر نمی کنم تعداد زیادی از آنها برای عموم مردم در دسترس قرار بگیرند.

شهر بیجینگ برنامه ریزی کرده که تعداد ایستگاه های شارژ خود را تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهد تا بتواند نیاز ۵ میلیون خودرو برقی از این نظر تأمین شود ولی کارشناسان معتقدند که افزایش جایگاه ها، به تنهایی کافی نیست. برای مثال؛ شارژ همزمان چند خودرو برقی در صورت نرسیدن ولتاژ کافی، می تواند منجر به خاموشی شود بنابراین باید منابع انرژی مناسب تأمین گردد. ضمن اینکه بر اساس مطالعات انجام شده، جایگاه های فعلی شارژ باتری خودروهای برقی باید ارتقا یابند زیرا ساخت ایستگاه شارژ جدید، هزینه های هنگفتی روی دست شهرها می گذارد.

Henry Lee، مدیر سازمان محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه هاروارد می گوید: من فکر نمی کنم که چین در مورد چگونگی تأمین انرژی مورد نیاز خودروهای برقی و مسائل اقتصادی آن برنامه ای داشته باشد. به علاوه، من نمی دانم که آیا واقعاً خط مشی خود را در این مسیر مشخص کرده است یا خیر.

وقتی در مورد ساخت جایگاه های شارژ باتری خودروها فکر می کنید، می بینید که اصلاً مسئله پیچیده ای نیست زیرا ما به راحتی جایگاه های سوخت (بنزین و گاز) را در سرتاسر جهان ساختیم ولی باید بگوییم و اعتراف کنیم که احداث نیروگاه های شارژ باتری خودروهای برقی کار بسیار سختی است و زمان زیادی می خواهد تا تعداد زیادی از این مکانها را در دنیا ببینیم.

با تمامی مشکلات اشاره شده و با توجه به خطرهای تغییر آب و هوا و گرم شدن کره زمین، نباید دست روی دست گذاشته و به آینده دلخوش کنیم و باید این مسئله را نیز بپذیریم که حتی اگر ارزانترین خودرو برقی را داشتیم و از آن استفاده کردیم، باید جایی برای شارژ باتری این خودرو وجود داشته باشد.