با جالب ترین کارخانه دوره صفوی آشنا شوید

عصارخانه شاهی از آثار تاریخی دوره صفویه است که در اصفهان به جای مانده و امروزه جزو یکی از جالب ترین جاذبه های تاریخی محسوب می شود.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
عصارخانه شاهی، نماد تاریخ اقتصادی اصفهان عصر صفوی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

در ایران قدیم به آسیاب های خاصی که برای خرد کردن برخی مواد مثل زردچوبه و فلفل استفاده می شد، عصارخانه می گفتند. از عصارخانه ها برای گرفتن عصاره مواد روغنی مثل کرچک نیز استفاده می شد. در واقع واژه عصارخانه یعنی جایی که عصاره گیری می کنند، کارکرد این عصارخانه ها را می توان شبیه کارخانه های روغن کشی دانست. ساختار ظاهری عصارخانه از دو قطعه سنگ بزرگ تشکیل شده بود که روی هم قرار می گرفتند. این دو قطعه سنگ از یک طرف با اهرمی به راس چهارپا، مثل الاغ یا شتر و اسب وصل بود که با حرکت حیوان به صورت دورانی، سنگ رویی آسیاب به حرکت درمی آمد و با گردش این سنگ، آنچه از موادی که وسط سنگ بود، نرم می شد. قسمت بالای سنگ متحرک جایگاهی بود که مواد خرد شونده را داخل آن می ریختند تا به زیر سنگ بروند و خرد شوند. این عصارخانه های ابتدایی را «چوغن گری» هم می گفتند.

عصارخانه شاهی

از عصارخانه های قدیمی ایران آنچه باقی مانده، از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کند. این عصارخانه ها را می توان نماد صنعتی ایران قدیم دانست. از این عصارخانه ها در یزد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان نمونه های متروکی باقی مانده است. با گذشت زمان و گسترش نیازهای مردم، عصارخانه ها هم پیشرفت کردند و تغییراتی در آن ها شکل گرفت. این نوع کارخانه نخست در اصفهان تاسیس شد و سپس به نواحی دیگر سرایت کرد.

از معروف ترین عصارخانه های اصفهان، عصار خانه شاهی است که در بازار قیصریه و توسط شاه عباس ساخته شد

امروزه در اصفهان چنیدن نوع از این عصارخانه ها برجای مانده است. شگفت بودن نحوه عملکرد عصارخانه ها سبب شده که به عنوان پدیده هایی منحصر به فرد مطرح شده و در چشم گردشگران، جاذبه هایی بکر محسوب شوند، با اینحال چنانکه شایسته است این مکان های شگفتی آفرین هنوز هم در سطح جامعه آنچنان که باید معرفی نشده اند.

عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی

یکی از معروف ترین عصارخانه های باقی مانده در اصفهان، عصارخانه شاهی است که در سال ۱۰۲۱ هجری قمری همزمان با احداث بازار بزرگ قیصریه و مدرسه ملاعبدالله به دستور شاه عباس اول ساخته شد.

عصارخانه شاهی دارای مساحتی در حدود ۳۸۰ مترمربع است. عصارخانه از بخش های مختلفی تشکیل می شد. فضای اصلی عصارخانه دارای پنج قسمت پیشخوان، بارانداز، شترخان، گرم خانه و تیرخانه بوده است. گفته شده مساحت این عصارخانه در گذشته در حدود ۱۸۰۰ مترمربع بوده و در حال حاضر مکان هایی مانند شترخان، بارانداز و ورودی بازرگانان از بین رفته و فقط یک تیرخانه و دو انبار تو در تو در بخش شرقی تیرخانه، در دو طبقه باقی مانده است. در محل بارانداز عصارخانه هم اکنون در پاساژ طلافروشان قرار دارد.

دانه های روغنی ایی که در این  عصارخانه روغن گیری می شدند، دانه آفتابگردان، دانه کنجد و دانه پنبه دانه بوده است

عصارخانه شاهی

این عصارخانه در یک طبقه با ارتفاعی حدود ۱۱ متر و سه فضای گنبدی شکل با مقطع کجاوه ایجاد شده که سقف ها به سبک طاق و چشمه و نورگیرهای سقف، روشنایی عصارخانه را تامین می کنند. دلیل ساختن سقف گنبدی به دلیل خنک نگه داشتن محل برای نگه داری روغن موجود در عصارخانه بوده است. دیوارها و سقف خشتی بدون کاربندی، قاب سازی، تزیینات و پنجره ساخته شده است. دانه های روغنی که در این عصارخانه به کار می رفت، معمولا کنجد، پنبه دانه و آفتابگردان بودند که روغن کشی می شدند.

عصارخانه

کارکرد عصارخانه

کارکرد عصارخانه به شکلی بوده است که در مرحله اول دانه های روغنی را پاک می کردند و دانه هایی که نیاز به بو دادن داشت، بو می دادند. محل بو دادن در طبقه دوم عصارخانه بوده است. بعد از بود دادن دانه ها، پوست آن ها گرفته می شد و بعد وارد مرحله آسیاب سنگی می شد که در قدیم از شتر نر یا اسب و گاو استفاده می شد تا سنگ بارمالی را به حرکت درآورد. حرکت حیوان سبب می شد دانه های روغنی خام زیر بار سنگ آرد شوند. بعد از آن مواد آرد شده را به محل دیگری می فرستادند و با آب مخلوط می کردند تا خمیر شود و سپس خمیر را در سبدهای ضخیمی به نام کوپی که از جنس گیاه بود، می ریختند و به تیرخانه ارسال می کردند.

این سبدها نقش تصفیه کننده را داشتند. تیرخانه بخش اصلی عصارخانه بود که روغن گیری در آنجا انجام می شد. این مکان از دو تیر قطور بزرگ از جنس چوب چنار، قرقره و اهرم چوبی و چاهی به اسم تیلویه که کف آن ناودان و خمره ای برای ذخیره روغن گرفته شده است و دیوار اسپر با زخامت پنج متر از کلاف های چوبی ساخته شده، تشکیل شده است. یعنی در حقیقت تیرخانه به سه بخش تیرهای قطور، چاه و دیوار اسپر تقسیم می شود. بعد از اتمام روغن گیری، روغن ها به خمره های بزرگ منتقل می شدند و خمره ها در انبار و داخل دیوار نگهداری می شدند.

عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی دارای ورودی های مختلف بوده است، از این رو وقتی وارد باقی مانده ساختمان امروزی عصارخانه می شویم، مشاهده می کنیم که چندین درب داشته است. وجود چندین درب در عصارخانه به این دلیل بوده که هر دری مختص گروهی بوده است. مثلا یک در برای وارد شدن مشتری و دری دیگر مخصوص ورود کارگران بوده است، همین امر مشخص می کند که هر یک از درها دارای کارکرد خاص خود بوده اند.

عصارخانه شاهی

موزه عصارخانه

از سال ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۴۹ برای حرکت دادن تیر بزرگ و چرخش سنگ آسیاب، از موتور برق استفاده شد و بعد از آن، به دلیل صنعتی شدن این حرفه و وجود تجهیزات مکانیزه، ادامه کار به صرفه نبود و عصارخانه به مدت ۳۰ سال تعطیل شد. در سال ۱۳۷۹ سازمان نوسازی و شهرداری اصفهان، عصارخانه را از مالک خریداری کرد و در حدود دو سال آن را مرمت کرده و آن را به عنوان موزه در اختیار مردم و گردشگران قرار داد.

عصارخانه شاهی-موزه

عصارخانه شاهی از سال ۱۳۹۲ به عنوان اولین پایگاه تخصصی مطالعات فرهنگ عامه در کشور، فعالیت می کند و از سال ۱۳۹۵ طرح تاریخ شفاهی مشاغل سنتی اصفهان را در دست گرفته است. در این مرکز کارگاه های تاریخ شفاهی نیز برگزار می شود. بدین شکل این عصارخانه به موزه ای کوچک تبدیل شد و در سال ۲۰۱۷ نشان جهانی ایکوم (کمیته ملی موزه های ایران) را به عنوان برترین موزه کوچک کشور از آن خود کرد. عصارخانه شاهی در میدان نقش جهان اصفهان جای گرفته است. قرار گرفتن عصارخانه در این مکان سبب شده این اثر گرانقدر تاریخی در شکوه عظمت آثار بزرگ تاریخی اصفهان مثل مسجد امام و عالی قاپو محو شود. این بنا اگرچه مدت ها تاریک و بی فروغ بود، روزگاری مایه روشنی چراغ های خانه های ایرانیان بوده و حتی به برکت آن، محافلی شاهانه داشته اند. این عصارخانه علاوه بر اینکه بنایی کهنسال است و از لحاظ تاریخی اثری بی نظیر محسوب می شود از لحاظ صنعتی نیز دارای اهمیت بسیاری است و نشانی بر صنعتی بودن شهر اصفهان در گذشته تاریخی خود است.

عصارخانه

عصارخانه شاهی اصفهان به عنوان یادگار تاریخی و اقتصادی عصر صفوی در اصفهان محسوب می شود و نشانی است برای اینکه اثبات کند اصفهان عصر صفوی در روزگار خود به عنوان پایتخت، یک شهر صنعتی دارای کارخانه بوده است. امروزه موزه این عصارخانه بسیار زیبا طراحی شده و با وارد شدن به آن می توان به راحتی عصارخانه را در حال فعالیت تصور کرد. وجود مجسمه های در حال کار در عصارخانه بر آشنایی بازدیدکنندگان به کارکرد عصارخانه، بسیار موثر است. همچنین مجسمه شتری در این عصارخانه دیده می شود که در حال انجام کار است. بازدید از این اثر تاریخی که نشان از سابقه صنعتی بودن شهر اصفهان دارد را حتما در برنامه خود قرار دهید. هیجانی که از دیدن این عصارخانه و موزه آن به گردشگران و بازدیدکنندگان دست می دهد، بسیار کم سابقه است.

عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی

اگر اطلاعات زیادتری در مورد این عصارخانه می خواهید، علاوه بر بازدید از آن می توانید کتاب نوشته شده مربوط به آن را فراهم و مطالعه کنید. کتاب عصارخانه شاهی به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی توسط سعید سیاحیان نوشته و در سال ۹۵ چاپ شد. در این کتاب به طور مفصل در مورد عصارخانه شاهی صحبت شده است.

همرسانی نوشتار: