نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

جدیدترین محصول TVR با نام گریفیت دارای ویژگی های اسپرت و توانایی های چشمگیری از لحاظ فنی و ظاهری است.

 1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

TVR گریفیت را از هر زاویه ای که نگاه کنید هیجان انگیز به نظر می رسد. در اولین مواجه با این خودرو، خروجی های اگزوز بزرگ که از دو سمت بدنه بیرون آمده اند جلب توجه می کنند. این اگزوزها برای خارج کردن دود از پیشرانه ی V۸ قدرتمند این خودرو طراحی شده اند و صدای بسیار جذاب همانند خودرو های مسابقه ای تولید می کنند. موضاعات جالب دیگری نیز در مورد TVR گریفیت وجود دارد. برای مثال پیشرانه ی تنفس طبیعی V۸ این خودرو دارای ۵ لیتر حجم است و صدای بسیار بسیار لذت بخشی تولید می کند. این پیشرانه ی تنفس طبیعی ساخت فورد است  و می تواند ۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند. این میزان قدرت در کنار وزن ۱۲۵۰ کیلوگرمی TVR گریفیت سبب می شود تا این خودرو بتواند به نسبت اسب بخار به وزن ۴۰۰ اسب بخار بر هر تن دست پیدا کند که از این نظر می توان آن را معادل مکلارن ۵۷۰S دانست.

TVR Griffith

در خصوص طراحی می توان رگه هایی از سایر محصولات TVR را در این خودرو مشاهده کرد. برای مثال طراحی سقف بسیار به مدل قدیمی تر TVR یعنی خودروی ساگاریس شباهت دارد. اما جلو و عقب این خودرو کاملا متفاوت هستند. همچنین شباهت هایی را نیز می توان بین طراحی این خودرو و استون مارتین ونتیج نیز مشاهده کرد که البته در مقایسه با استون مارتین، TVR دارای طراحی ساده تری است. طراحی بدنه نیز به شکلی است که ممکن است در نگاه اول فکر کنید این خودرو عرض کمی دارد اما باید بدانید که TVR حتی ۵۰ میلی متر از مکلارن نیز پهنای زیادتری دارد و چیزی که سبب شده تا این خودرو کم عرض به نظر برسد ارتفاع بییشتر آن است. یک باله نیز در بخش عقبی TVR گریفیت وجود دارد که البته ابعاد آن خیلی بزرگ نیست. بالچه ی عقب بزرگ تر را TVR زمانی استفاده خواهد کرد که وارد مسابقات لمانز شود. برای شرکت در مسابقات لمانز TVR مدل GT این خودرو را معرفی  خواهد کرد و که حتی زودتر از مدل خیابانی گریفیت معرفی  خواهد شد و در نسخه ی مسابقه ای شاهد استفاده از باله ی عقبی بزرگ خواهیم بود.

TVR Griffith

برنامه ی تولید TVR، فروش ۲۰۰۰ خودرو در سال است که در ابتدا نیمی از این خودروها در بازار انگلیس و نیمی دیگر از آن ها در سایر کشور های اروپایی به فروش خواهند رفت که البته ممکن است به نقاط دیگر جهان نیز صادر شوند.  شاید به همین دلیل است که TVR از پیشرانه ی فورد در این خودرو استفاده کرده است تا بتواند از نظر استاندارد های آلایندگی کالیفرنیا نیز بربیاید و بتوان این خودرو را به آمریکا نیز صادر کرد. تولید محصولات TVR در یک کارخانه ی جدید در Ebbw Vale در جنوب ولز انجام می شود. این کارخانه توسط سیاستمداران ولز برای این خودروساز فراهم شده است و بابت فراهم کردن آن، ۳ درصد سهام TVR به ولز فروخته شده است. این سه درصد سهام به قیمت ۵۰۰ هزار پوند فروخته شده است که نشان می رهد ارزش کلی این کمپانی ۱۶.۷ میلیون پوند است. همچنین TVR یک وام به مبلغ ۲ میلیون پوند دریافت کرده است. در حال حاظر کارخانه ی جدید TVR هنوز شروع به کار نکرده است و TVR قرار است این ساختمان ۱۸ هزار ۶۰۰ متر مربعی را تا آخر ماه آگوست تحویل بگیرد. به این ترتیب پس از تحویل کارخانه TVR قادر خواهد بود تا در اوایل سال ۲۰۱۹ تحویل خودرو به مشتریان را آغاز کند.

TVR Griffith

خودروهای قدیمی TVR فاقد کیسه هوا و سیستم های ایمنی بودند که دلیل آن نیز عدم احساس نیاز این شرکت به سیستم های مدرن بود؛ اما حال اوضاع فرق کرده و TVR باید تغییرات لازم را در طراحی های خود بدهد و کارمندان خود را نیز برای تولید خودروهای ایمن تر آموزش دهد. به این ترتیب TVR گریفیت به سیستم ایمنی جدید تری مجهز شد. جالب است بدانید که طراحی کیسه هوا برای این خودرو ۹ ماه زمان برده است و همچنین این خودرو به سیستم کنترل کشش و ترمز ضد قفل نیز مجهز شده است. برای اولین در تاریخ هفتاد ساله ی برند سازنده، TVR جدید برای تست تصادف ارسال خواهد شد.

TVR گریفیت دیگر از شاسی های سنتی استفاده نمی کند و طراحی آن بسیار متفاوت از گذشته است. به این ترتیب در بخش های جلویی  و عقبی شاسی چند قسمت قابل تعویض طراحی شده است که وظیفه ی آنها جذب کردن نیروی تصادف است تا به این ترتیب ضربه کمتری به بخش مرکزی شاسی و جایی که سرنشینان قرار دارند وارد شود. تا اینجای کار شبیه سازی های کامپیوتری در مورد تصادف TVR گریفیت انجام شده است اما باید اندکی صبر کرد تا اولین خودروی تولیدی این کارخانه برای تست تصادف ارسال شود تا بتوانیم نتایج دقیق تری را شاهد باشیم.

طراحی یک خودروی مدرن برای تیم TVR به رهبری شخصی به نام لس ادگار، مشکل است. اعضای تیم خودروساز، کم تعداد هستند و در حال حاضر تنها  ۱۲ نفر برای این شرکت کار می کنند. این تیم باید تا بهار آینده مدل تولیدی خود را آماده کند. اما این نکته نیز مهم است که مرد شماره یک طراحی مکلارن یعنی گوردن موری نیز در این تیم حضور دارد. هدف گوردن موری نه تنها تولید یک خودروی سبک وزن است بلکه می خواهد هزینه ی تولید این خودرو نیز پایین باشد. فعلا یک نمونه از TVR گریفیت تولید شده که البته مدل اولیه است. مدل های نهایی دارای کیفیت بالاتری نسبت به این مدل خواهند بود. این مدل اولیه قابلیت استفاده دارد و حتی در پیست Dunsfold توانسته است به حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

tvr griffith

در بخش کابین هنوز کارهای زیادی باقی مانده است. برای مثال در موقعیت صندلی ها هنوز درست نیست و کمربندها نیز فاقد سیستم پیش کشنده هستند که البته این موارد برای یک نمونه ی اولیه یا به اصطلاح پروتوتایپ چیز عجیبی نیست. پیشرانه ی این خودرو بسیار قدرتمند، وحشی و پر سر و صدا است ولی کارکرد آن بسیار نرم است و در ضمن صدای اگزوز نیز کاملا از نزدیک مچ پای شما به گوش می رسد. قرار گرفتن اگزوزها در دو سمت بدنه نیز زیاد موضوع عجیبی نیست چون این طرح پیش از این در خودروی مک لارن مرسدس SLR نیز مشاهده شده است و جالب است دانید که گوردن موری در طراحی آن خودرو نیز دست داشت.

جعبه دنده ی این خودرو برخلاف بسیاری از خودروهای اسپرت در محور عقب جای نگرفته است و مانند خودروهای عادی درست پس از پیشرانه قرار گرفته است. این مورد موجب تعجب می شود که چگونه TVR توانسته است به تقسیم وزن ۵۰:۵۰ در این خودرو دست پیدا کند. اما با باز کردن کاپوت توانستیم به این موضوع پی ببریم چون پیشرانه ی هشت سیلندر این خودرو در کم ارتفاع ترین و عقب ترین قسمت ممکن در زیر کاپوت نصب شده است. ضمن اینکه تقسیم وزن ۵۰:۵۰ زمانی به دست می آید که باک بنزین پر باشد و راننده نیز درون خودرو باشد. البته همین مسائل سبب شده تا در سرعت های پایین چسبندگی این خودرو به زمین کم باشد اما با افزایش سرعت و به دلیل افزایش نیروی رو به پایین این موضوع بهبود پیدا می کند. در حقیقت هندلینگ این خودرو با گذر از سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بهتر می شود.

TVR Griffith

چند ورودی هوا روی کاپوت طراحی شده اند که هوای خنک را به سمت کاتالیزورها هدایت می کنند. TVR گریفیت را از بسیاری جهات می توان خودرویی مابین لوتوس و استون مارتین دانست و به خوبی می تواند فاصله ی این دو خودرو را پر کند. ضمن این که قیمت ۹۰ هزار پوندی گریفیت نیز حدود ۳۰ هزار پوند از استون مارتین ارزان تر است. با تمامی این تفاسیر اما TVR راه درازی برای پیمودن دارد. این خودروساز برای اینکه بتواند به حداکثر ظرفیت خود دست پیدا کند نیاز به استخدام حدود ۶۰۰ نفر دارد اما تا زمانی که آن ها کارخانه ی خود را تحویل نگرفته باشند نمی توانند کسی را استخدام کنند. این کارخانه نیز تا زمانی که کاملا مجهز نشود توانایی تولید خودرو را نخواهد داشت.

TVR Griffith

گریفیت را باید جهشی عظیم و قدمی بزرگ برای یک شرکت کوچک انگلیسی دانست که نوآوری های زیادی در آن وجود دارد و کاملا متفاوت از خودروهای قدیمی است که سابقا TVR تولید می کرد. برای مثال استفاده از پنل های فیبر کربنی و ساختار اصلی فولادی در این خودرو سبب شده تا استحکام شاسی گریفیت در مقایسه با خودروهای سابق TVR تا ۷ برابر زیادتر باشد. ضمن اینکه TVR از علوم جدید نیز در ایرودینامیک این خودرو استفاده کرده است. برای بهبود چسبندگی خودرو در سرعت های بالا، طراحی ایرودینامیک به صورتی است که حتی از اثر زمین نیز می تواند استفاده کند (اثر زمین یک حالت ایرودینامیکی در جریان هوا است). TVR در طراحی این خودرو تمرکز زیادی بر کاهش وزن داشته؛ ضمن اینکه از تجهیزات الکترونیکی هم  استفاده ی زیادی کرده است. با این وجود اما باید صبر کرد تا در آینده ببینیم این خودرو چه عملکردی از خود به نمایش خواهد گذاشت.

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

نگاه عمیق و بررسی فنی TVR گریفیت

همرسانی نوشتار: