خطرهای احتمالی که آتش افکن الون ماسک برای ما در پی خواهد داشت

زمانی را به خاطر دارید که الون ماسک (Elon Musk) یک “آتش نه افکن” عظیم الجثه که با سوخت پروپان کار می کرد را با هدف جایگزین فندک برای روشن کردن اجاق گاز معرفی کرد؟ در حالی که این دستگاه به معنی واقعی کلمه اسلحه زیادتر شبیه یک تیر بار مسلح بود تا یک فندک اجاق گاز.

  1. ۱ سال قبل
خطرات احتمالی که آتش‌افکن الون ماسک برای ما در پی خواهد داشت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

شاید زمانی که الون ماسک این مطلب را در صفحه ی شخصی اینستاگرامش در ماه ژانویه پست می کرد به آن با چشم طنز نگاه می کرد، اما پس از آن که بالغ بر ۲۰٫۰۰۰ نفر این محصول را پیش خرید کردند ،مسئله به طرز مزحکی جدی شد. در روز شنبه، موج اول طالبان این محصول عجیب که هزار نفر از پیش خرید کنندگان را شامل می شدند به “فندک” های خودشان دسترسی پیدا کردند. و همانطور که پیش بینی می شد بر اساس گزارشی که توسط مجله ورج (Verge) منتشر شد در حومه ی شهر لس آنجلس این وسیله باعث ایجاد دردسر شد.

الون ماسک در طی توییتی چنین ابراز عقیده می کند:

شرایط و قواعد استفاده از یک “آتش نه افکن”: لطفا همانطور که در دستورالعمل ذکر شده است از دستگاه استفاده کنید تا منجر به رخ دادن آتش سوزی غیر عمدی نشوید. برای ارائه یک دستوالعمل ساده و مختصر، ما از دانش نهفته شده ی دکتر بزرگ سوس (Seuss) در کتابش به نام “تخم های سبز و ژامبون” بهره می بریم.

الون ماسک این توییت در باره ی دستورالعمل استفاده به سبک دکتر سوس را در جهت حمایت از شرکت بورینگ (Boring) در برابر دادخواهی های اجتناب ناپذیری که برای آن به وجود خواهد آمد ابراز داشته است. اما با همه ی موارد ذکر شده ،برخلاف اسم محصول مذکور، این شرکت در حال فروش یک آتش افکن واقعی است، که این به آن معناست که مصرف کنندگان از این وسیله برای روشن کردن آتش های کوچک و یا مشعل های سوختی و پختن استیک و کباب برای خود و خانوادشان استفاده می کنند. ولی در واقع این ایده ی بسیار بدی می باشد که از این وسیله برای موارد ذکر شده استفاده کرد چرا که یوتیوبری به نام جاستین ایزاریک (Justine Ezarik) با نام کاربری iJustine در طی اقدامی که به منظور پختن مقداری استیک و پف فیل انجام گرفته بود منجر به این شد که نهایتا چمن های مصنوعی حیاط خلوتش آتش بگیرند. این دستگاه آپشن ضد حماقت را ندارد و گویا این مسئله تا اینجای کار به یک معضل تبدیل شده است! در ویدیوی اخیر وی در حالیکه گاز اشتعال زا را به سمت تل آتش شلیک می کرد فریاد می زند “من اصلا ماشه رو نکشیدم”. در ویدیوی دیگر به نظر می رسد که برای روشن کردن دستگاه دچار مشکل شده باشد و این موارد ذکر شده به نظر نقاط ضعفی برای یک آتش افکن با سوخت پروپان به شمار می روند.

شاید بتوان گفت که احتمالا همه ی افراد ،همانند الون ماسک برای در اختیار گذاشتن این آتش افکن ها در دستان هزاران نفر از خواهان این محصول اشتیاق نداشته باشند. در گویشی دیگر، ایالت کالیفرنیا حتی طی اعمال مالیات سنگینی بر روی این محصول سعی به توقف خرید و فروش آتش افکن ها کرد اما در حال حاضر این دستور مالیاتی پس از اینکه موفق به گرفتن آرای کافی برای اجراء نشد، به کمیته ای منتقل شد.

تا کنون هیچ پرونده ای دال بر رخ دادن یک اتفاق مربوط به “آتش نه افکن” برای اداره ی حوادث ایالات متحده گزارش نشده است. اما در اختیار گذاشتن چنین ابزاری در دست ۲۰٫۰۰۰ نفر احتمال بروز خطر جانی و مالی را برای استفاده کنندگان آن و افرادی که این وسیله را با بی توجهی استفاده کنند در پی خواهد داشت.

اگر تمام محموله ها به دست صاحبانشان برسد دیر یا زود خبر رخ دادن چنین اتفاقاتی را خواهیم شنید. در مراسمی برای شرکت بورینگ در هفدهم ماه می سال جاری، ماسک این وعده را داد که ۱۹٫۰۰۰ آتش افکن ارسال نشده را در طی دو هفته به دست صاحبانش برساند. پس باید زمان ارسال آن ها را زمانبدی شده و برنامه ریزی شده در نظر گرفت که به نوعی این کارها را می توان یکی از عادات الون ماسک به شمار آورد.

اما همچنان این نکته کاملا واضح نیست که این شرکت چگونه می تواند تمام این محصولات را راهی دریاها کند. بر اساس مجله ی ورج از آنجایی که شرکت UPS با حمل محموله هایی با این حجم از پروپان که نوعی ماده اشتعال آور می باشند موافقت نخواهد کرد، از این رو الون ماسک با مشکلات حمل و نقلی مواجه شده است. ماسک در این باره می گوید حتی اگر هیچ شرکتی هم با آن ها همکاری نکند، مستخدمین این شرکت شخصا اقدام به فرستادن تمام این ۱۹٫۰۰۰ آتش افکن باقی مانده به صاحبانشان خواهند کرد.

اگر در نظر بگیریم که تمام این محصولات به دست خریدارانش رسانده خواهد شد، در نهایت قضاوت اینکه صاحبان این وسائل با آن چه کار خواهند کرد مربوط به ما نمی شود. روشن کردن منقل آتش یا گاز پیکنیکتان برای تفریح و شادی به وسیله ی این دستگاه ها هیچ مشکلی ندارد ولی لطفا اگر روزی دستتان به چنین ابزاری رسید در استفاده از آن جانب احتیاط را رعایت کنید.