شرایط و هزینه های ادامه تحصیل در هلند چگونه است؟

هلند یکی از کشورهای زیبا و پیشرفته در اروپا است و تحصیل در هلند یکی از محبوب ترین گزینه ها برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج است.

  1. ۶ ماه،۱ هفته قبل
راهنمای تحصیل در هلند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

هلند یکی از  پیشرفته ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان است که علاوه بر جاذبه های گردشگری بی نظیر، دارای دانشگاه های معتبری است که در اغلب آن ها تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

در کشور هلند کلیه دروس و نظام آموزشی زیر نظر وزارت آموزش، فرهنگ و علوم این کشور است. کودکان از چهار یا پنج سالگی تحصیلات ابتدایی (Basisonderwijs) را شروع می کنند و تا ۱۲ سالگی ادامه می دهند. در این دوره دانش آموزان آموزش های دوره مهد کودک، خواندن و نوشتن زبان هلندی، ریاضیات، علوم طبیعی و علوم اجتماعی را فرا می گیرند.

دوره دبیرستان چهار یا پنج سال یا ۶ سال است که از ۱۲ سالگی آغاز می شود؛ آموزشی که در کشور هلند تا ۱۶ سالگی اجباری است. دانش آموزان در دبیرستان ها به دوره های عمومی یا حرفه ای هدایت می شوند که شامل دوره ­های ذیل می­ شود:

۱. دوره دیپلم مقدماتی دانشگاهی (VWO)، با شش سال تحصیل که بالاترین سطح تحصیلات متوسطه در هلند است.

۲. دوره آموزشی متوسطه عمومی پیشرفته (HAVO)، با پنج سال تحصیل.

۳. آموزش متوسطه عمومی و مقدماتی (MAVO)، با چهار سال تحصیل.

۴. دوره های آموزش حرفه ای (Voorbereidend Beroepsonderwijs (VBO آموزش پایه در یک رشته به خصوص به مدت چهار سال که دانش آموزان را برای ورود به بازار کار بلافاصله یا برای ورود به آموزش حرفه ای پیشرفته (Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO آماده می سازد.

راهنمای تحصیل در هلند

تحصیلات دانشگاهی

شرط ورود به دانشگاه ها داشتن دیپلم مقدماتی دانشگاه (VWO) و شرط ورود به مدارس عالی حرفه ای (HBO) دیپلم متوسطه پیشرفته (HAVO) است. دانشجویانی که این مدرک را نداشته باشند، با حداقل سن ۲۱ سال می توانند برای رفتن به دانشگاه امتحان ورودی (Colloquium) را بگذرانند. دانشجویان خارجی برایی ورود به دانشگاه های هلند باید مدرکی معادل دیپلم دبیرستان هلند داشته باشند.

در سال های اخیر دانشگاه ها و مدارس عالی حرفه ای (HBO) در این کشور از نظر آموزشی به یکدیگر نزدیک شده اند. از ۱۹۸۶ انتقال دانشجو از دانشگاه به مدارس عالی حرفه ای و بالعکس آسان شده است. دانشجویانی که سال اول مدارس عالی حرفه ای را بگذرانند، می توانند وارد سال اول دانشگاه شده یا واحدهای خود را به دانشگاه منتقل کنند.

راهنمای تحصیل در هلند

دوره های تحصیلی

۱. دوره آموزش حرفه ای پیشرفته (Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO شامل بخش های فن آوری، اقتصاد، بهداشت و کشاورزی است. طول مدت این دوره ها از یک تا چهار سال تحصیلی است. شرط ورود به این دوره مدارک چهار ساله حرفه ای (VBO) و متوسطه عمومی مقدماتی (Mava) است. در پایان این دوره ها دیپلم (MBO - Diploma) داده می شود.

۲. (Ingenieur (ing.) / Baccalaureus (be.) / Bachelor (B) این مدارک در مدارس عالی حرفه ای (HBO) اعطا می شوند. طول مدت تحصیل چهار سال است و در سال چهارم دانشجویان پژوهشی عملی را در زمینه مورد علاقه شان انجام داده و پایان نامه پژوهشی خود را نیز ارائه می دهند. دانشجو باید در مجموع ۱۶۸ واحد (Credits) را بگذراند و در امتحانات نهایی موفق شود.

۳. Doctoraal این مدارک در دانشگاه ها اعطا می شود. طول مدت تحصیل چهار سال است و عملا تعداد اندکی از دانشجویان می توانند دروس خود را در چهار سال به پایان برسانند. بنابراین ، دوره تحصیل تا دو سال قابل افزایش است، البته در بعضی رشته ها تحصیلات تا هشت سال نیز طول می کشد. در مجموع دانشجو باید از ۱۶۸ واحد (Credits) تا ۲۵۲ واحد بگذراند. البته تعداد واحدها به رشته تحصیلی مربوط می شود.

سال اول تحصیلات دانشگاهی Propedeuse نامیده می شود که شامل ۴۲ واحد است. انتهای سال اول از دانشجویان امتحان گرفته می شود و در صورت موفقیت به آن ها اجازه ادامه تحصیل داده می شود. در سال آخر تحصیل، دانشجو باید پایان نامه پژوهشی خود را ارائه دهد که معادل یک سوم واحدهای سال آخر است. مدارک دانشگاهی Doctoraal با عناوین (.Doctorandus (drs برای رشته های غیر فنی- مهندسی و (.Ingenieur (ir برای رشته های فنی - مهندسی و (.Meester (mr برای رشته های حقوق اعطا می شود. این مدارک معادل مدرک Master است، بنابراین دانشگاه ها در بعضی موارد به دانشجویان خارجی مدرک Master اعطا می کنند.

راهنمای تحصیل در هلند

یادآوری این نکته ضروری است که تعدادی از مدارس عالی حرفه ای (HBO) دوره های (Post - HBO) را نیز ارائه می دهند که ممکن است از چند هفته تا چند سال طول بکشد. در بعضی رشته ها مانند هنرهای تجسمی و زیبا، دانشجو باید ۸۴ واحد یا در رشته معماری ۱۶۸ واحد بگذراند که از دو تا چهار سال طول می کشد. از این رو تعدادی از مدارس عالی حرفه ای (HBO) می توانند مدرک (HBO Master) نیز اعطا کنند.

۴. دانش آموختگان دانشگاه ها و مدارس عالی می توانند در دوره های گوناگون Post-Doctoraal ادامه تحصیل دهند. این دوره ها شامل دوره یک ساله تربیت معلم (ULO)، دوره های گوناگون کوتاه مدت تحصیلی برای بالا بردن معلومات دانشجویان و دوره های پژوهشی بلند مدت است.

۵. Doctor - Ph.D که شامل چهار سال تحصیل در دوره دکتری است.

زیادتر دانشجویان دکترا در زمان تحصیل به صورت استادیار (Assisant) انتخاب می شوند و موظف به انجام پژوهشی نوین هستند. نوشتن پایان ­نامه و ارائه نتایج و دفاع موفقیت آمیز از پایان ­نامه در مقابل گروهی از استادان، منجر به اعطای مدرک دکتری می شود.

راهنمای تحصیل در هلند

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

۱. مدارک دوره های آموزشی حرفه ای پیشرفته (MBO - Diploma) حداقل دو تا سه سال تحصیل و همچنین ، تحصیلات نیمه تمام با حداقل گذراندن دو سال تحصیل به شرط دارا بودن دیپلم دبیرستان، «کاردانی» ارزشیابی می شود.

۲. مدارک (Ingenieurb(ing.) / Baccalaureus (be.) / Bachelor (B صادره از کلیه مدارس عالی حرفه ای (HBO) دولتی، «کارشناسی» ارزشیابی می شود.

۳. مدارک Master / Doctoraal صادره از دانشگاه ها، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می شود.

۴. مدارک HBO- Master صادره از مدارس عالی حرفه ای (HBO) دولتی با حداقل دو سال تحصیل پیوسته به شرط داشتن مدارک بند دو یا کارشناسی، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می شود.

۵. مدارک Doctor - Ph.D با چهار سال تحصیل و ارائه پایان ­نامه صادره از دانشگاه های گروه یک «دکتری» ارزشیابی می شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

دوره کارشناسی در دانشگاه های هلند به زبان هلندی (Dutch) تدریس می شود و کلیه کسانی که بخواهند در دوره لیسانس ادامه تحصیل دهند، باید به زبان هلندی مسلط باشند. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در هلند را دارند، قبل از پذیرش در دانشگاه، باید دوره های آموزش زبان هلندی را گذرانده باشند.

برخلاف دوره کارشناسی، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می شوند و متقاضیان برای پذیرش در این مقاطع باید مدرک زبان انگلیسی ارائه کنند.

راهنمای تحصیل در هلند

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه های دولتی هلند دارای دو نوع هزینه های تحصیلی، قانونی و نهادی هستند؛ هزینه های قانونی یک مقدار ثابت تعیین شده توسط دولت هلند برای همه دانشگاه ها است. اکثر دانشجویان هلند و سایر کشورهای اتحادیه اروپا EEA باید این نوع هزینه را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند پرداخت کنند. هزینه های نهادی توسط دانشگاه تعیین می شود و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا EEA قابل اجرا است. این مقدار به تخصص و شرایط دیگر بستگی دارد.

به طور متوسط، شهریه سالانه دانشگاه برای دوره کارشناسی ۶,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ یورو و برای دوره کارشناسی ارشد ۸,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو است؛ البته با توجه به رشته و دانشگاهی که برای تحصیل انتخابی، این هزینه ها می تواند تا مبلغ ۱۷,۰۰۰ یورو برای دوره کارشناسی و ۳۰,۰۰۰ یورو برای دوره کارشناسی ارشد در سال افزایش پیدا کند. در صورت انتخاب دانشگاه خصوصی برای ادامه تحصیل هزینه ها زیادتر خواهد شد. نکته قابل توجه اینکه تحصیل در دوره دکتری در کشور هلند رایگان است.

راهنمای تحصیل در هلند

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

زندگی دانشجویی در هلند شامل هزینه هایی از قبیل غذا، رفت و آمد، محل اقامت، کتاب و هزینه های جانبی زندگی است که به طور متوسط ماهیانه حدود ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو هزینه دارد. از مجموع هزینه های ماهیانه، ۳۷ درصد برای محل اقامت، ۱۵ درصد برای تحصیل و ۳ درصد برای رفت و آمد صرف می شود. هلند جزو کشورهای گران اروپا برای تحصیل محسوب نمی شود، اما هزینه تحصیل در این کشور از متوسط هزینه تحصیل در اروپا زیادتر است. هزینه زندگی در شهرهایی که دانشجویان خارجی زیادتری در آن ها مشغول به تحصیل هستند، به قرار زیر است:

  • انسخده، ماهیانه حدود ۱۲۰۰ یورو
  • آیندهوون، ماهیانه حدود ۱۱۰۰ یورو
  • آمستردام و دلفت، ماهیانه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو
  • روتردام، ماهیانه حدود ۱۰۰۰ یورو

محدودیت سنی برای تحصیل در هلند

دانشگاه های هلند محدودیت سنی برای ادامه تحصیل ندارند.

برترین دانشگاه های هلند

بورسیه تحصیلی دانشگاه های هلند

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است؛ بورسیه های تحصیلی کشور هلند از سوی دولت یا موسسه های معتبر ارائه می شوند و متقاضیان واجد شرایط (تابعیت غیراروپایی، مدرک تحصیلی معتبر، اخذ نامه پذیرش و مدرک زبان) باید در موعد مقرر باید درخواست خود را از طریق سایت های دانشگا های این کشور ارائه دهند. (بورسیه دانشگاه های هلند برای دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸)

راهنمای تحصیل در هلند

تعطیلات پایان سال تحصیلی

سال تحصیلی در هلند از سپتامبر تا ژوئن برگزار می شود.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در هلند

براساس قانون کشور هلند، همه افراد (شاغل یا غیر شاغل) ملزم به داشتن بیمه خدمات درمانی هستند، اما دانشجویانی که با هدف تحصیل در کشور هلند اقامت دارند، از این قاعده مستثنی هستند. نکته قابل توجه اینکه اگر دانشجو انجام کار نیمه وقتی را در کشور هلند شروع کند، بلافاصله باید نسبت به دریافت بیمه خدمات درمانی اقدام نماید. در این رابطه، ساعت های کار دانشجو در هفته مشغول اهمیتی ندارد. البته این قانون برای همه شهروندان اتحادیه اروپا نیز صادق است و شخص اختیار دارد تا بیمه عمومی یا خصوصی را انتخاب کند.

راهنمای تحصیل در هلند

آب و هوای هلند

آب و هوای کشور هلند تشابه زیادی با آب و هوای شمال ایران دارد، با این تفاوت که وزش باد در آن کشور زیادتر است و در همین راستا کمی سردتر خواهد بود. به عبارت دیگر، تابستان های هلند از نظر آب و هوا متعادل تر است. زمستان های هلند سرد و پربارش و یخبندان است، ولی به دلیل کم ارتفاع بودن زمین در هلند آب و هوا با وزیدن باد تغییر می کند. البته سرمای هلند اصلا آزاردهنده نیست و در فصل زمستان کمتر مشاهده می شود که دما به زیر صفردرجه برسد (دمای زیر صفر درجه به ندرت و حداکثر به مدت یک تا سه روز اتفاق می افتد.)

کار و ویزای دانشجویی در هلند

راهنمای تحصیل در هلند

کشور هلند از کشورهای عضو شینگن است و دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید درخواست اجازه اقامت موقت به نام MVV را ارائه دهند. معمولا دانشگاه میزبان این کار را برای دانشجو انجام می دهد، ولی متقاضی باید تمام مدارک ضروری را به زبان هلندی یا انگلیسی ارائه کند. با این اجازه اقامت موقت ورود به کشور هلند و اقامت برای ۶ ماه امکان پذیر است.

علاوه بر این، متقاضی باید مدارک دال بر ثبت نام در یک دوره شامل شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی حداقل به مدت سه ماه را به حساب دانشگاه واریز کنید. با توجه به اینکه اغلب دوره های تحصیلی در هلند بیش از یک سال به طول می انجامد. پس بعد از ورود و اقامت موقت، دانشجویان باید درخواست مجوز اقامت بدهند که معمولا دانشگاهی که انتخاب می کنند، از طرف آن ها این کار را انجام دهد.

اخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

دانشجو پس از تهیه کارت اقامت می تواند برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزا کند.

راهنمای تحصیل در هلند

شرایط کار دانشجویی

بر اساس ضوابط دولت هلند، دانشجویان مجاز هستند تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. اگر دانشجو از این فرصت استفاده نکند، می تواند به مدت دو ماه به صورت تمام وقت در طول تعطیلات تابستان کار کند. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی در حد ۷ یورو (خالص، پس از کسر مالیات) خواهد داشت.

دانشجویان دوره دکتری در کشور هلند با نام دانشجو شناخته نمی شوند، بلکه در واقع یک محقق (Researcher) هستند و به آن ها به جای PhD Student، اصطلاح PhD Researcher اطلاق شده و به عنوان یک کارمند (Employee) شناخته می شوند؛ زیرا دانشجویان دکتری در کشور هلند اجازه کار (Work Permit) دریافت می کنند و با دانشگاه قرارداد کاری امضا می کنند. به این ترتیب که در ازای چهار سال تحقیق برای دانشگاه، از دانشگاه حقوق ماهیانه دریافت کرده و در پایان مدرک دکتری اخذ می کنند. حقوق دریافتی دانشجویان دکترا در سال اول پس از کسر مالیات حدود ۱۴۰۰ یورو در ماه است که تا پایان سال چهارم به بیش از ۲۴۰۰ یورو افزایش می یابد.