دستگاه اکسس کنترل یا دستگاه کنترل دسترسی چیست؟

  1. سه شنبه ۱۶ دی ۹۹ ساعت ۰۱:۳۵ (۲ سال،۲ ماه قبل)

به نقل از گروه فنی و مهندسی تیک تاک با توجه به پیشرفت موضوع هوشمند سازی و کنترل ابزار و تردد از طریق دستگاه ها یکی از سیستم های پایه ای برای استفاده از این تکنولوژی استفاده از دستگاه اکسس کنترل یا به اصطلاح کنترل دسترسی می باشد. 

دستگاه اکسس کنترل چیست؟

به دستگاه هایی که جهت کنترل دسترسی افراد و هوشمند سازی کنترل عبور و مرور افراد و یا وسایل مورد استفاده قرار می گیرد اکسس کنترل می گویند.یکی از پر کاربرد ترین استفاده از این سیستم ها در خطوط اتوبوس های تندرو و ایستگاه های مترو می باشد که اسن سیستم ها در گیت های کنترل تردد تعبیه شده اند و تردد را از طریق کارت محدود می کنند.

همچنین با توجه به شیوع بیماری های همه گیر از جمله Covid-19 در این یک سال اخیر استفاده از این سیستم ها به حد چشمگیری افزایش داشته است چرا که هر شخص با استفاده از چهره و یا کارت مخصوص خود می تواند اقدام به تردد نماید و تا حدی از تماس های فیزیکی غیر ضروری جلوگیری می شود.

اکسس کنترل

کاربرد دستگاه اکسس کنترل در شرکت ها و سازمان ها

دستگاه های اکسس کنترل که به آن دستگاه کنترل دسترسی نیز گفته می شود امروز یکی از راهکار های بالاترین امنیت در سازمان ها و شرکت ها می باشد

در کاربرد ترین دستگاه های مربوط به کنترل تردد استفاده از دستگاه حضور و غیاب می باشد که بی تردید همه شما حد اقل یک بار آن ها را در شرکت ها و یا ادارات و بانک ها دیده اید.

این دستگاه ها یکی از انواع مختلف دستگاه های کنترل تردد می باشند

استفاده از اکسس کنترل جهت کنترل و مدیریت تردد

علاوه بر مکان های عمومی یکی از مهم ترین بخش استفاده از اکسس کنترل ها در محیط ها و امکان خصوصی می باشد چرا که جلوگیری از ورود افراد متفرقه به داخل اتاق و مکان های خاص یکی از مهم ترین نکات حفظ امنیت می باشد.

برای مدیریت تردد و کنترل تردد افراد مختلف به داخل اتاق و یا مکانی خاص می بایست از دستگاه های اکسس کنترل استفاده نمود.

با توجه به قیمت های بالای گیت های کنترل تردد استفاده از گیت برای کنترل تردد بعضی از امکان مقرون به صرفه نیست و راهکار مناسب استفاده از قفل های برقی درب به همراه دستگاه اکسس کنترل می باشد.

قفل کمد باشگاهی یا قفل باشگاهی چیست؟

بنا بر گزارش گروه فنی و مهندسی تیک تاک قفل کمد باشگاه یکی دیگر از انواع دستگاه اکسس کنترل می باشند که برای کنترل دسترسی افراد باشگاه به کمد های داخل باشگاه ورزشی می باشد

در کذشته کمد باشگاه ها به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گرفتند به این صورت که هر شخص باید در هنگام ورود یک کلید مکانیکی از باشگاه دار تحویل میگرفت و با استفاده از آن کلید میتوانست از کمد باشگاه استفاده نماید.

این امر مشکلات بسیار فراوانی را برای عضو و باشگاه دار ایجاد میکرد که یکی از این مشکلات گم شدن و یا خرابی قفل ها در استفاده ی طولانی می شد که باشگاه دار مجبور میشد هزینه زیادی را بابت تعمیر قفل بپردازد . همچنین با توجه به متریال و طراحی این کلید ها امکان استفاده از آن ها در استخر ها امکان پذیر نبود و مشکلاتی را برای اعضای استخر ایجاد مینمود.

اما با پیشرفت تکنولوژی و فراگیری استفاده از دستگاه اکسس کنترل دیگر نیازی به استفاده از کلید های مکانیکی و قفل های باشگاهی قدیمی نیست و می توان از قفل های هوشمند کمدی استفاده نمود. با استفاده از قفل هوشمند کمد باشگاه دیگر نیازی به استفاده از کلید های مکانیکی و دردسر استفاده از آنها نیست و فرد از طریق مچبند باشگاهی و یا دستبند باشگاهی می‌تواند به راحتی اقدام به استفاده از کمد باشگاه کند.

از ویژگی های استفاده از دستبند باشگاهی مزیت ضد آب بودن آنها می باشد و همچنین به صورت ساعت و یا مجبند قابل استفاده می باشد که باعث جلوگیری از گم شدن مچبند می شود.

قفل های باشگاهی در انواع مختلفی موجود می باشند که نمونه RFID این قفل ها استفاده بیشتری نسبت به نمونه های رمزی و یا اثر انگشتی دارد.

اکسس کنترل

قفل های آنلاین و آفلاین

قفل کمد باشگاه ورزشی در دو نوع Offline و Online مورد استفاده قرار میگیرند که نمونه Offline به دلیل راحتی استفاده و بدون نیاز به نرم افزار و کامپیوتر در باشگاه ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد در این روش در هنگام ورود اعضای باشگاه متصدی باشگاه یک مچبند فنری باشگاه به شخص می‌دهد که بر روی مچبند شماره کمد درج شده است و شخص اقدام به استفاده از کمد باشگاه می نماید.

اما در نمونه Online قفل باشگاهی که بیشتر در باشگاه های بزرگ با تعداد کمد های بالا و به صورت یکپارچه به همراه نرم افزار باشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد نرم افزار باشگاهی شماره کمد را برای شخص مشخص میکند و عضو با نشان دادن مچبند خود به دستگاه مرکزی و باز شدن کمد می تواند از کمد استفاده نمیاد .

شاید بتوان یکی از مزیت های مهم قفل های آنلاین نسبت به آفلاین را در عدم استفاده این قفل ها از باطری بیان نمود که این موضوع در دراز مدت هزینه های باشگاه دار را کاهش می‌دهد .

قفل برقی مگنت

قفل برقی مگنت TK-280 یکی دیگر از قفل های برقی قفل می باشد که با جریان برق کار می کند.

قفل مگنتی TK-280 قابلیت تحمل فشار تا 280 کیلوگرم را دارد. برخی مدل ها قابلیت تحمل فشار تا 500 کیلو را نیز دارا می باشند.

این قفل برای درب های که معمول نیستند و یا دستگیره و زبانه قفل در آن ها به کار نرفته است مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین این قفل به خاطر تحمل فشار بالایی که دارد برای بالا بردن امنیت درب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

قفل مگنتی TK-280 از دو بخش مجزا تشکیل شده است :

بخش اصلی قفل که وظیفه جذب صفحه مقابل را دارد و در قسمت ثابت نصب می شود.

بخش صفحه مقابل که بر روی قسمت متحرک درب نصب می شود.

یکی دیگر از کاربرد های قفل مگنتی TK-280 در درب های شیشه ای کشویی می باشد و این قفل را با استفاده از براکت های مخصوص نصب می توان به راحتی برای درب های شیشه ای کشویی و درب هایی که چهارچوب و یا قاب ندارند استفاده نمود.

ریدر برد بلند پارکینگ

یکی از تجهیزاتی که در اتوماسیون پارکینگ و کنترل تردد هوشمند پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد ریدر برد بلند UHF یا آنتن برد بلند RFID پارکینگ می باشد.

امروزه هوشمند سازی پارکینگ و همچنین کنترل تردد پارکینگ مجتمع های بزرگ و پارکینگ های اختصاصی یکی از مهم ترین نیاز ها برای افراد و مدیران می باشد چرا که با هوشمند سازی پارکینگ و استفاده از ریدر های برد بلند پارکینگ می توان ورود و خروج خودرو ها به داخل پارکینگ را کنترل و مدیریت نمود.

یکی از دلایلی که موضوع استفاده از آنتن های برد بلند پارکینگ را مطرح می نماید جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به داخل پارکینگ می باشد.

به این صورت که با استفاده برچسب های مخصوص شیشه که با ریدر های برد بلند سازگاری دارند میتوان مشخص نمود که کدامیک از خودرو ها مجوز ورود به پارکینگ را دارند.

در مجتمع های بزرگ و مراکز تفریحی که از چندین پارکینگ استفاده می شود کنترل خودرو ها بسیار مهم است.

به عنوان مثال فرض کنید شما چندین پارکینگ دارید و هر شخصی بخواهد در هر مکانی که دلش خواست خودرو خود را پارک نماید به این شکل کنترل خوردو ها و افراد بسیار سخت است گه با استفاد از سیستم هوشمند سازی پارکینگ می توان تردد خوردو ها کنترل نمود.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...