موزه اربونی ایروان؛ شاهکار معماری و تاریخ ارمنستان

جاذبه های گردشگری متنوع و مختلفی در کشور های دنیا وجود دارد و هرکدام از آن ها جذابیت خاص خود را دارند، اما بازدید از موزه ها نه تن ها می تواند لذت بخش باشد، بلکه سابقه و دیرینه آن منطقه را معرفی می کند.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
موزه اربونی ایروان؛ شاهکار معماری و تاریخ ارمنستان
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

موزه اربونی ایروان؛ شاهکار معماری و تاریخ ارمنستان

اگر قصد سفر به شهر ایروان را دارید، توصیه می کنم که از موزه اربونی این شهر دیدن کنید. این موزه یک شاهکار از معماری و تاریخ است که مطمئناً با دیدن آن سطح شناخت شما از این کشور زیادتر می شود.

کوله پشتی: موزه اربونی (Erebuni Museum) یکی از موزه های باستانی کشور ارمنستان است که در سال ۱۹۶۸ تأسیس شده است. افتتاح این موزه با سالگرد شهر ایروان مصادف شده است و هم زمان با باز شدن آن، مردم شهر ۲۷۵۰ امین سالگرد شهر خود را جشن می گرفتند. موزه اربونی در انتهای تپه آرین برد (Arin Berd) قرار دارد که در بالای آن یک قلعه قدیمی با نام قلعه آوارتین اربونی ساخته شده است.قلعه اربونی در ۷۸۲ سال قبل از میلاد ساخته شده است و در حال حاضر با بازسازی بخش هایی از آن به عنوان یک موزه روباز مورداستفاده قرار می گیرد. این بهترین فرصت برای بازدیدکنندگان موزه اربونی است، زیرا می توانند هم زمان به بازدید از قلعه بروند و اشیاء قدیمی و گران بهای آن را ببینند.

ساختمان اصلی موزه اربونی از ۱۲۲۳۵ غرفه تشکیل شده است و در هرکدام از این غرفه های اشیاء بخصوصی قرار داده شده است. این ساختمان توسط معمارانی به نام Baghdasar Arzoumanian و Shmavon Azatian ساخته شده است و مجسمه های آن توسط یک مجسمه ساز معروف به اسم A. Harutiunian درست شده اند. این موزه دو شعبه دیگر نیز دارد که اشیاء دیگری در آن ها به نمایش گذاشته شده است.

مجموعه آثار باستانی به نمایش درآمده در موزه اربونی از لحاظ علمی مورد تأیید قرار گرفته اند و از لحاظ باستان شناسی متعلق به سه مکان آریون برد، کرمیو بلور و شنگاویت هستند. این موزه مهمترین منبع حفظ اسناد تاریخی تأسیس شهر ایروان هستند و مستندات علمی و فرهنگی بسیاری در آن نگهداری می شود.موزه اربونی به عنوان یک منبع مهم از آثار باستانی مربوط به تمدن های آسیای صغیر شناخته می شود و در ۲۸ مجموعه مختلف از اشیاء باستانی قرار داده شده است. این ۶۸ مجموعه شامل ۶۴ مجموعه از آرین برد، ۳۵ مجموعه به کشور ارمنستان و مناطق مختلف آن و ۱۸ کلکسیون از شنگاویت می شوند و به صورت کلکسیون هایی قدیمی و معتبر شناخته می شوند.اگر قصد بازدید از موزه اربونی ایروان را دارید باید خود را به خیابان ۲۸ این شهر برسانید. برای تردد می توانید از اتوبوس، مترو یا تاکسی استفاده کنید. قیمت بلیت بازدید برای افراد بزرگسال و خردسال متفاوت است و ممکن است تغییر کند. زمان بازدید از این موزه از ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است و روز های دوشنبه تعطیل است.