راهنمای حمل و نقل عمومی مشهد

مشهد دومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران می باشد در نتیجه برای رفتن به مناطق مختلف آن و تردد در سطح شهر بدون شک نیاز به استفاده از حمل و نقل عمومی خواهید داشت.

  1. چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ ساعت ۱۸:۳۹ (۶ ماه،۱ هفته قبل)
تاکسی مشهد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خوشبختانه، با توجه به جمعیت زیاد و ترافیک سنگین در این شهر، حمل و نقل عمومی مشهد از سطح بسیار مطلوبی برخوردار می باشد. شناخت حمل و نقل عمومی مشهد یکی از بهترین راهکار ها برای داشتن سفر ارزان و آسوده به این شهر می باشد که در ادامه نگاهی به آن خواهیم داشت.

تاکسی مشهد

در حالت کلی می توان گفت: استفاده از تاکسی در همه جای دنیا راحت ترین شیوه برای تردد در سطح شهر می باشد. مانند سایر نقاط دنیا، تاکسی یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل عمومی مشهد به شمار می رود که در تمام خیابان ها، فرودگاه، ایستگاه راه آهن و ترمینال های مسافربری در دسترس می باشد. البته علاوه بر تاکسی های متعلق به اداره تاکسی رانی، تاکسی های هوشمند و آنلاین مانند تپسی، اسنپ، ماکسیم، چیتکس و تاچکسی نیز با قیمت های مناسب می توانند گزینه ی مناسبی برای تردد در طول سفر باشند.

تاکسی بیسم یکی دیگر وسایل بسیار کاربردی در حمل و نقل عمومی مشهد است که در تمام مناطق شهر در دسترس بوده و البته کمی قیمت آن نسبت به تاکسی های هوشمند بیشتر است، اما امنیت آن بالاست. شماره ی تاکسی های بی سیم مشهد ۸۰۸۲، ۱۸۳۰، ۱۸۲۹، ۱۸۳۲ و ۱۳۳ می باشد و اگر شکایتی از هر یک ازدتاکسی های داره تاکسی رانی در این شهر داشتید، می توانید به شماره ۳۰۰۰۱۳۰۵ پیامک ارسال کنید یا با شماره های ۱۳۷-۳۳۱۳۴-۳۳۴۴۸۱۵۰ تماس بگیرید.

اتوبوس مشهد

یکی از خوبی های سفر به مشهد، در دسترس بودن راحت اتوبوس در اکثر خیابان ها می باشد و جالب است بدانید که از اکثر خیابان ها مشهد یک خط اتوبوس مستقیم به حرم امام رضا (ع) وجود دارد. به عبارت دیگر، در هر جای مشهد که باشید، حداکثر با دو اتوبوس و با قیمت بسیار کم می توانید به حرم بروید. برای مثال مسیر بلوار وکیل آباد تا حرم را با خط ۱۲ می توانید به صورت مستقیم طی کنید.

حمل و نقل عمومی در مشهد

البته لازم به ذکر است که در ابتدای ورود به این شهر پیشنهاد می کنیم حتما کارت شهروندی یا مَن کارت تهیه کنید تا برای سوار شدن به اتوبوس و مترو با مشکل خاصی مواجه نشوید. من کارت ها قابل استرداد و شارژ هستن و بعد از تمام شدن سفرتان می توانید آن ها را به باجه های مخصوص تحویل دهید و مبلغ ودیعه را دریافت کنید. در صورت نداشتن کارت شهروندی باید دو برابر هزینه را برای استفاده از اتوبوس پرداخت کنید؟!

برای شارژ کردن من کارت دو انتخاب پیش رو دارید، شارژ از طریق مراجعه به باجه های مخصوص در سطح شهر و پایانه ها و دومین راه استفاده از دستگاه های شارژ با کارت های عضو شتاب می باشد. کارت شهروندی مشهد را برای اتوبوس و مترو می توانید استفاده کنید.

اتوبوس های تندرو یا BRT

اتوبوس تندرو مشهد

اگر در ورود به مشهد وارد پایانه ی مسافربری امام رضا (ع) شده باشید، می توانید از اتوبوس های تندرو یا BRT استفاده کنید که بدون توجه به ترافیک و از خطوط ویژه مسیر تا حرم و خیابان طبرسی را با سرعت زیاد و با قیمت مناسب طی می کنند. اتوبوس های تندرو در سایر مسیر های مشهد نیز وجود دارند، اما فقط در خیابان امام رضا (ع) محل تردد آن ها از سایر خودرو ها جدا می باشد.


مترو مشهد

مترو سریع ترین و راحت ترین وسیله ی حمل و نقل عمومی در مشهد می باشد که در حال حاضر دو مسیر را تحت پوشش قرار می دهد. مسیر یا خط اول از انتهای بلوار وکیل آباد تا فرودگاه ادامه دارد که برای رفتن به حرم باید از این خط استفاده کنید و در ایستگاه بسیج پیاده شوید. دومین مسیر میدان شریعتی تا طبرسی را طی میکند. فاصله ی بین هر قطار کمتر ۱۰ دقیقه است و بهترین روش برای رها شدن از ترافیک در مرکز شهر و خیابان های منتهی به حرم می باشد. متروی مشهد هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب و در روز های تعطیل از ۷ صبح تا ۱۰ در دسترس است و می توانید برای خرید یا شارژ کارت شهروندی از باجه ها و مغازه های موجود در این ایستگاه های مختلف آن استفاده کنید.


حمل و نقل عمومی در مشهد

اطلاع از مسیرهای تردد وسایل حمل و نقل عمومی مشهد

در دنیای امروز که اغلب ما از اپلیکیشن های کاربردی بسیار زیادی در طول سفر استفاده می کنیم، با دانلود و نصب اپلیکیشن نقشه همراه مشهد می توانید شماره خط، مسیر هر اتوبوس و ایستگاه های آن ها را در خیابان های مختلف مشاهده و برای رفتن به مقصد مورد نظر از تاکسی، اتوبوس یا مترو استفاده کنید.