هتل کاروانسرای یام مرند، مدرن در دل تاریخ

در امتداد جاده ابریشم (ترانزیت بین الملل) نزدیک به شهر مرند بر دامنه ی کوه های میشو و در منطقه ای خوش آب و هوا با چشم اندازی زیبا و خیره کننده کاروانسرایی زیبا خودنمایی می کند.

  1. ۲ ماه،۲ هفته قبل
کاروانسرای یام
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

"کاروانسرای یام" به عنوان بزرگترین کاروانسرای و یکی از مهمترین بنا های تاریخی منطقه شمال غرب به حساب می آید. قدمت کاروانسرای یام به دوره مغول و صفویه می رسد. نام این بنا برگرفته از کلمه مغولی است. (در زبان مغولی به چاپارخانه ها "یام" گفته می شده است)

با توجه به اهمیت تاریخی و اهمیت موقعیت جغرافیایی این کاروانسرا، با توجه به حفظ کالبد اولیه (کاروانسرای شاه عباسی) اقدام به مرمت و تغییر کاربری نموده تا امکان ارائه سرویس و پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در آن فراهم آید.

این کاروانسرا علی رغم سایر کاروانسرا های کوهستانی، متشکل از حیاط وسیع مرکزی (چهار ایوانی)، بدنه آجری، سر در رفیع، گنبد خانه، حیاطی هشتی شکل و اتاق ها و ایوان های رو به حیاط می باشد. همچنین در چهارگوش این بنا برج های مدوری واقع گرردیده اند.

این هتل دارای یک طبقه و ۲۱ واحد اقامتی است که اتاق ها حیاط کاروانسرا را احاطه کرده اند. قدمت کاروانسرای یام مرند به بیش از ۵۰۰ سال پیش باز می گردد و مربوط به دوره ایلخانیان است.

مشخصات مجموعه:

این مجموعه در دو طبقه و چهار برج مدور می باشد که سوئیت مجزا، یک سالن کنفرانس و اجتماعات، یک آب انبار سمبولیک در وسط حیاط که به صورت چایخانه سنتی مورد بهره برداری قرار گرفته است و بقیه اتاق ها به صورت استراحتگاه در اختیار مسافران قرار داده خواهد شد.

بیست و یک اتاق (تجهیزشده با معماری کلاسیک). رستوران با ظرفیت ۳۰۰ نفر (صبحانه، نهار و شام). تالار پذیرایی با ظرفیت ۳۰۰ نفر. لابی. کافی شاپ. چایخانه سنتی. آمفی تئاتر رو باز. امکانات ورزشی. باغ ایرانی. پارکینگرستوران: سرو انواع خوراک های خوشمزه ایرانی و بین المللی در محیطی آرام کافی شاپ: ارائه انواع نوشیدنی های سرد و گرم، عرقیات و دمنوش های سنتی در مکانی آرام ماساژ: ارائه خدمات ماساژ جهت رفع خستگی راه و کسب آرامش واقعی

نکات مهم در هنگام اقامت در هتل کاروانسرا:

کودکان زیر ۶ سال رایگان می باشدپارکینگ بصورت مسقف نمی باشدپذیرش خانم تنها فقط با ارائه مدارک شناسایی معتبر امکان پذیر استپذیرش صیغه نامه معتبر با مهر برجسته امکان پذیر استشایان ذکر است این هتل فاقد سیستم سرمایشی در داخل اتاق ها می باشد. (به دلیل قرارگیری در منطقه سردسیر)فاصله هتل کاروانسرای یام مرند تا جاذبه های گردشگری و دیدنی های مهم منطقه (با وسیله نقلیه)

پیست اسکی - ۱۵ دقیقه | آبشار داران داش - ۳۰ دقیقه | آبشار عیش آباد - ۳۵ دقیقه | آبشار پیربالا - ۳۵ دقیقه | غار دوگیجان و آق سو – ۷۵ دقیقه | قلعه باستانی - ۱۵ دقیقه | مسجد جامع - ۲۰ دقیقه | دریاچه سد ارس – ۹۰ دقیقه | آبشار آسیاب خرابه – ۹۰ دقیقه | کلیسای پنت اسپانوس ۹۰ دقیقه | قلعه بابک ۳ ساعت

یام بر روی نقشه:


نزدیکی موقعیت مکانی کاروانسرا به پیست اسکی یام و جاده ترانزیتی ایران به اروپا اهمیت ویژه ای به آن بخشیده است. امید است با اقامت در این مجموعه ی گردشگری لحظاتی شرین و پرخاطره را تجربه کنید.

آدرس: کیلومتر ۴۵ جاده تبریز-مرند  (۴۵ کیلومتری تبریز و ۱۲ کیلومتری مرند واقع می باشد) تلفن: ۰۴۱۴۲۳۹۹۴۰۰مویابل: ۰۹۱۴۴۹۴۹۲۵۱