تجربه نوروز متفاوت در یزد

از گذشته تا امروز با شروع سال جدید و زنده شدن دوباره طبیعت، جشن و آیین های مختلفی در گوشه و کنار ایران برگزار میشود که بهترین آن ها را می توانید با سفر های نوروز در یزد مشاهده کنید.

  1. ۲ ماه،۱ هفته قبل
سیزدهم فروردین روز طبیغت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

نوروز در یزد مانند هر نقطه ی دیگر از کشورمان حس و حال خاصی داشته و شور و تکاپو در مناطق مختلف آن به چشم میخورد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

چهارشنبه سوری و استقبال از نوروز در یزد

برخلاف عصر حاضر که همه از نزدیک شدن به آخرین چهارشنبه ی سال در ترس و استرس می باشند و آتش بازی های خطرناک روز های ناخوشی را برای خیلی ها به همراه دارد، ایرانیان باستان این روز را با آیین و مراسم بسیار باشکوهی برگزار میکردند. استقبال از نوروز در یزد با آتش بازی و پریدن از روی آتش شروع میشد و هر یک از افراد بعد از پریدن از روی آتش و خواندن شعر "زردی من از تو، سرخی تو از من" به امید دور شدن از بیماری ها و شروع سالی سرشار از سلامتی اسفند را به اتمام میرساندند. تفاوت مراسم چهارشنبه سوری در یزد با سایر شهر ها در اهمیت دادن به خاکستر این آتش بود که بسیاری از افراد آن را با ارزش شمرده و با بردن آن به در خانه ی همسایه ها، آرزوی سلامتی برای آن ها داشتند.

نوروز در یزد و شرکت در آیین های زرتشتیان

با گذشت زمان و تغییر فرهنگ ها به مرور، آیین و سنت های ایرانیان باستان دچار تغییر شده اند و برای پی بردن به اصلی ترین آیین های ایرانی در این روزها، می توان به مرور جشن های زرتشتیان که در شهر های مختلف برگزار میگردد پرداخت. با توجه به اینکه بیشترین جمعیت زرتشت ایران در یزد ساکن می باشند، در نتیجه نوروز در یزد حال و هوای دیگری دارد و بودن در کنار آن ها تجربیات زیادی را برایتان به همراه خواهد داشت.

سفره نوروزی در یزد

برخلاف اغلب شهر ها که سفره نوروزی مان از هفت سین تشکیل شده است، زرتشتیان کتاب اوستا، گلابدان، تخم مرغ های رنگی و ساده، کاسه پالوده، میوه و شیرینی و آجیل، سبزی خوردن، پنیر و کاهو را نیز در کنار هفت سین در این سفره استفاده می کنند و قرار دادن هر یک فلسفه ای خاص دارد.

یکم فروردین در یزد

شروع نوروز در یزد برای زرتشتیان به معنای گرد هم آمدن در نیایشگاه ها و مکان های مقدس و ایجاد همبستگی و اتحاد می باشد. در این روز جمعیت بسیار زیادی را در آتشکده های این شهر مشاهده خواهید کرد که از تمام ادیان در آن شرکت می کنند. آتشکده ی یزد (ورهام یزد) در بین سایر مکان های مقدس و آتشکده های زرتشتیان در نوروز از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و یکی از اصلی ترین برنامه های مسافران نوروزی بازدید از این مراسم می باشد. جشن های نوروزی زرتشتیان از اول فروردین ماه شروع شده و تا بیست و یکم فروردین ادامه دارد.

یزد در جشن ششم فروردین

ششم فروردین ماه روز تولد و همچنین سالروز به پیامبری رسیدن زرتشت؛ پیامبر ایرانی بوده و به همین خاطر جشن و مراسم مذهبی خاصی در آتشکده های مختلف برگزار میگردد. دعا و نیایش و در نهایت خوردن آش رشته و سیرک بخشی از این جشن می باشد. اگر نوروز در یزد حضور داشتید، پیشنهاد می کنیم در مراسم ششم فروردین ماه یا خرداد روز که در آتشکده ها برگزار میگردد شرکت کنید.

سیزدهم فروردین روز طبیغت

روز سیزدهم فروردین یا سیزده بدر مردم یزد مانند سایر شهر های ایران به دل طبیعت رفته و اصطلاحا به آن تیر روز می گویند.

نوروز در یزد را چطور زیباتر کنیم

به جرأت می توان گفت، یکی از بهترین شهر ها برای سفر در نوروز، تنها شهر بین المللی کشورمان یا همان یزد می باشد که با داشتن بنا های تاریخی و بسیار باشکوه و مردم بسیار خونگرم و مهمان نواز، میزبان گردشگران داخلی و خارجی می باشد. برای اینکه بتوانید سفری فوق العاده به یزد داشته می توانید کار های زیر را در برنامه ی سفرتان قرار دهید:

بازدید از جاذبه های تاریخی

نمیشود به یزد سفر کرد و از بنا های تاریخی با معماری باشکوهی که نام و آوازه ی آن ها در تمام دنیا پیچیده است بازدید نکرد. در هر گوشه از این شهر جاذبه هایی به چشم می خوردند که می توانند به تنهایی دنیایی از زیبایی محسوب گردند. مسجد جامع یزد، میدان امیر چخماق، میدان ساعت، خانه باشکوه لاری ها، باغ دولت آباد، آب انبار های شش بادگیر و آتشکده ی ورهام از جمله جا هایی هستند که می توانند نوروز در یزد را فوق العاده کنند.

موزه گردی در یزد

سفر به تاریخ برای بسیاری از گردشگران اهمیت زیادی داشته و چه چیزی بهتر از موزه گردی می تواند به این خواسته جواب بدهد؟ یکی از پرطرفدارین مکان هایی که نوروز در یزد را زیباتر می کند، بازدید از موزه های این شهر می باشد. از جمله موزه های یزد می توان به موزه آیینه و روشنایی، موزه اسناد تاریخی، موزه علوم طبیعی، موزه سکه و مردم شناسی، موزه مارکار، موزه آب و موزه وزیری و کامبرین اشاره نمود.

خرید سوغات و صنایع دستی از بازار های یزد

هنر نزد ایرانیان است و بس! همیشه این را شنیده ایم و می توان با سفر به هر گوشه از کشورمان آن را براحتی احساس کرد. شاید به همین خاطر است که خرید سوغات و صنایع دستی یکی از بهترین بخش های سفر برای ما ایرانیان محسوب میشود. یکی از بهترین کار هایی که می توان در سفر نوروزی انجام داد، خرید سوغات یزد می باشد که طعم شیرین و عطر دل انگیز آن ها چیزی نیست که بتوان براحتی از آن گذشت. انواع مختلف لوز، قطاب، کیک یزدی، پشمک، نان برنجی، نان پنجره ای و حاجی بادام از جمله خوراکی و سوغاتی های خوشمزه ای می باشند که سفر نوروز در یزد را با یادماندنی تر خواهند کرد.

البته اگر دوست دارید از صنایع دستی های هنرمندانه و با ظرافت این شهر خرید خوبی داشته باشید، خرید ترمه ی یزد، زری بافی، مخمل، شمد و چادرشب می توانند گزینه های مناسبی باشند. با خرید صنایع دستی در این شهر، در واقع با یک تیر دو نشان می زنید، چون فرصت خرید و قدم زدن در بازار های قدیمی این شهر که هر یک از بهترین جاذبه های تاریخی یزد محسوب میشوند، نصیبتان خواهد شد.

بزرگترین جشن ایرانیان باستان و نوروز در یزد

خوردن غذا های سنتی

مانند هر گوشه ی دیگر از کشورمان، بر سر سفره ی یزدی ها نیز غذا هایی به چشم میخورد که در هیچ جای دیگر نمی توان آن ها را امتحان کرد. آشنایی با طعم و عطر و فرهنگ غذایی یکی از بهترین تجربیاتی می باشد که می توانید در سفر به یزد کسب کنید و در این بین آش شولی، آش گندم، آش آبغوره، آش ماش، آش انار، قیمه نخود، کوفته لپه و کفته نخودچی در اولویت قرار دارند. رستوران های سنتی یزد با حال و هوای کاملا مطابق با فرهنگ و سنت های ایران در تمام روز های سال میزبان خوبی برای سرو غذا های محلی این شهر به شمار می آیند.