مردم در اردبیل و گیلان زیادتر خوابیدند

«بررسی آمارهای اقامت در هتل های کشور نشان می دهد در تعطیلات نوروز امسال ۳۰ تا ۳۵ هتل های گیلان و اردبیل شلوغ تر بوده اند و مردم زیادتری در این شهرها به هتل ها رفته اند.»

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
هتل
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

جمشید حمزه زاده به گفت: هنوز آمار اقامت نوروزی را کامل از هتل ها نگرفته ایم، اما بررسی ها تا هشتم فرودین ماه نشان می دهد جمعیت زیادتری امسال به هتل ها رفته اند و استان های اردبیل و گیلان ۳۰ تا ۳۵ درصد و استان های همدان، بوشهر، خراسان رضوی، مرکزی، سیستان و بلوچستان و ایلام ۱۵ تا ۲۰ درصد در اقامت رشد داشته اند.

او شرایط جوی، گران نشدن نرخ هتل ها و افزایش قیمت ارز که کاهش سفرهای خارجی را به دنبال داشت، از جمله عوامل اصلی رشد اقامت در برخی از استان ها دانست و افزود: زیادتر مسافرانی که به خارج از کشور می رفتند، به اسکان در هتل عادت دارند و چون نوسان های ارزی اجازه سفر به برخی از این افراد نداد پس آن جمعیت به سفرهای داخلی پرداخت که تحت تاثیر آن، آمار اقامت در هتل ها نیز افزایش یافت.

وی همچنین گفت: استان های خوزستان، کرمان، البرز، یزد، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه با کاهش مسافر در هتل روبه رو بودند که هرمزگان و قم با وجود تردد و مسافر زیاد، اما ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش اقامت رسمی در هتل داشته اند.

رییس جامعه هتلداران ایران درباره تخلف هتل ها در تعطیلات نوروز، اظهار کرد: هنوز تخلفی از هتل ها گزارش نشده و خوشبختانه نوروز امسال بدون تنش و آرام سپری شد.

حمزه زاده درباره تغییر رویه سفر در ایران و پراکندگی جمعیت در شهرهای کم مسافر، بیان کرد: هنوز توزیع واقعی جمعیت مسافران در شهرهای کشور اتفاق نیافتاده، چون شیوه سفر در ایران همچنان سنتی است و تغییر این رویه به فرهنگ سازی و زمان زیادتری نیاز دارد، هرچند که روند موجود به سمت توزیع جمعیت مسافران پیش می رود.

آخرین گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکی از ۲۱ درصد رشد سفر در فاصله ۲۷ اسفندماه ۹۶ تا ۱۱ فروردین ماه سال ۹۷ است که در این بازه زمانی ۵۸ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۸۱۸ نفرشب اقامت در کشور ثبت شده که استان های مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس و خراسان رضوی در صدر این آمار قرار دارند. به گفته هتلداران آمارهای سازمان تنها به اقامت در هتل ها و مجموعه های رسمی مربوط نمی شود و اقامتگاه هایی دیگر همچون کمپ ها و خانه های استیجاری را نیز در بر می گیرد.