وقتی سنسورها برای کارمندان موزه به صدا در می آیند‍!

«هر ویترینِ موزه ی باستان شناسی باغ جهانی اکبریه بیرجند به سنسور حرکتی، لرزشی و ضربه ای مجهز است، شاید در زمان ناهار کارمندان موزه، توانسته اند از اتاق بدون دوربین مداربسته موزه فیلم بگیرند»

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
سردر باغ اکبریه بیرجند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روز گذشته فیلمی از یک مخاطب که در نوروز به باغ جهانی اکبریه بیرجند رفته و از موزه باستان شناسی آن دیدن کرده بود، در اختیار خبرگزاری قرار گرفت که در آن بعد معرفی موزه، دوربین روی سقف را نشان می دهد که هیچ دوربین مداربسته ای در اطراف اتاق موزه وجود ندارد و سپس یکی از ویترین های موزه را که شمشیرهایی از دوره ی غزنوی در آن قرار گرفته به راحتی بلند می کند و سرجایش می گذارد و باز هم هیچ کس به این کار اعتراضی ندارد یا جلوی او را نمی گیرد.

فیلمی که یک ضعف بزرگ موزه ای را نشان می دهد، میزان امنیت در فضای موزه باستان شناسی و مردم شناسی باغ جهانی اکبریه بیرجند در خراسان جنوبی.

محمدعلی جنتی فر؛ مدیر باغ جهانی اکبریه بیرجند، در مورد وضعیت این موزه نخست ترجیح می دهد به بیان اقدامات مرمتی در این موزه بپردازد.

او به توضیح می دهد: مرمت موزه باستان شناسی باغ جهانی اکبریه در سال ۹۶ به صورت تکمیلی انجام شد و تغییرات اساسی مانند حذف الحاقات معماری و ویترینی در طاق نماها و منظر معماری  داخلی در موزه انجام شد، همچنین براساس مصوبه شورای راهبردی طراحی جدید ویترین ها و معماری نیز صورت گرفت و چیدمان جدید موزه برای حضور گردشگران نوروزی ۹۷ آماده شد.

وی تاکید می کند: از سوی دیگر به صورت همزمان با اقدامات تجهیز و مرمتی موزه، کارهای مربوط به سنسورها و چشم های حساس به حرکت در سرتاسر موزه و روی ویترین ها را نصب کردیم. این سنسورها نسبت به لرزش، ضربه و حرکت حساس اند.

به گفته ی وی نصب دوربین های مداربسته در موزه به دلیل پایان سال و رسیدن تعطیلات نوروز تا روز گذشته متوقف مانده بود.

او ادامه می دهد: اما خوشبختانه از روز گذشته سه شنبه ۱۴ فروردین با پایان کار ستاد تسهیلات سفر نصب دوربین های مداربسته در موزه آغاز و تا شنبه همه دوربین های مداربسته و سنسورهای دود و حرارت نیز در این مکان تاریخی نصب می شوند.

جنتی فر با رد امکان حرکت و جابه جایی ویترین های موزه نیز می گوید:  امین اموال موزه تا زمانی که یک شیء ویترین مناسب، استاندارد و دارای کنترل های امنیتی نداشته باشد، اجازه نمایش آن را نمی دهد.

او با این وجود اضافه می کند: شاید در ساعت ناهار همکاران موزه، این مسافر اقدام به گرفتن فیلم کرده است، چون بدون استثناء در تمام ساعات فعالیت موزه، یگان حفاظت و بچه های راهنمای موزه به طور کامل در محوطه بودند و حتی خودمان هم به طور دائم هر چند ساعت یک بار به دلیل نورپردازی جدید موزه و با هدف کنترل آن از موزه باستان شناسی بازدید می کردیم.

به گفته وی؛ حدود ۴۶ هزار نفر از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین از باغ موزه اکبریه بیرجند دیدن کرده اند که این حضور با ۱۵۰ درصد افزایش مخاطبان نسبت به سال گذشته روبرو بوده است.

او می گوید: ورود به محوطه باغ اکبریه بیرجند هنوز رایگان است، اما بازدید از هر کدام از موزه های این محوطه جهانی برای گردشگران داخلی ۲۵۰۰ تومان و گردشگران خارجی ۱۵ هزار تومان است.

با وجود صحبت های مطرح شده از سوی مسئول باغ جهانی اکبریه بیرجند، یک سوال پیش می آید؛ « با وجود سنسورهای حرکتی و لرزشی نصب شده روی ویترین های موزه باغ جهانی اکبریه، چطور یک مسافر نوروزی می تواند یک ویترینِ این موزه را از جا بلند کند، اما هیچ کس متوجه نشود؟ سنسورها به صدا درنیایند و کسی اعتراض نکند؟ مگر حساس شدن سنسورهای ویترین ها فقط به زمان حضور یکی از مسئولان موزه یا باغ جهانی رخ می دهد؟»