درخشش خارق العاده آسمان، همین شب ها، یهویی + عکس ها

با برخورد توفان ذرات پرانرژی خورشید به زمین، چند شبی است که ساکنان مناطق قطبی شاهد نورافشانی شفق های قطبی با رنگ های غیرمعمول در آسمان نیم کره های شمالی و جنوبی هستند.

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
درخشش غیرمعمول آسمان، همین شب‌ها، یهویی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

حوالی ساعت ۲۳:۵۰ روز ۱۹ آوریل به وقت جهانی، مقارن با ساعت ۴:۲۰ بامداد ۳۱ فروردین ۱۳۹۷، موج ضربه ای میان سیاره ای به میدان مغناطیسی زمین برخورد کرد، چگالی باد خورشیدی گذران از کنار زمین برای اندک زمانی به ۴ برابر افزایش یافت و شکافی در میدان مغناطیسی زمین باز شد. توفان ژئومغناطیسی حاصل که از شدت G۲ دسته بندی شد، شفق هایی با رنگ هایی غیرمعمول در آسمان به راه انداخت که تا دیشب هم ادامه داشت. شفق هایی که در آسمان نواحی قطبی شمالی دیده شدند، به رنگ آبی الکتریکی بودند و در شفق های قطبی نیم کره ی جنوبی، رنگ سرخ زیادتر خودنمایی می کرد. این در شرایطی است که معمولا رنگ های سبز و ارغوانی بیش از دیگر رنگ ها در شفق های قطبی دیده می شوند. رنگ سبز از تابش اکسیژن برانگیخته و رنگ ارغوانی از تابش نیتروژن برانگیخته حاصل می شود. تصویر زیر را «مت ملنایک»، خلبان پرواز ادمونتون به تورنتو در آن شب ثبت کرده است، زمانی که هواپیما در ارتفاع ۳۹ هزار پا (۱۳ کیلومتری) از سطح زمین پرواز می کرد. همان طور که می بینید، شفق هایی با رنگ آبی، آسمان را تحت الشعاع قرار داده اند. این تابش نادر طی توفان های ژئومغناطیسی شدید دیده می شود، زمانی که ذرات پرانرژی به یون های مثبت مولکول نیتروژن (N۲+) که در مرزهای فوقانی جو زمین پراکنده اند، برخورد می کنند و آن ها را به تابش وامی دارند.

درخشش غیرمعمول آسمان، همین شب ها، یهویی

اما در آن سوی کره ی زمین، ساکنان نیم کره ی جنوبی شاهد نمایش دیگری بودند. ساکنان تاسمانی و نیوزیلند شفق هایی را به نظاره نشستند که رنگ سرخ در آن ها خودنمایی می کرد و این درحالی است که پژوهشگران مستقر در جنوبگان، شفق هایی با رنگ سبز خالص دیدند. تصویر زیر را «پیتر سایرس» از شفق های سرخ، زرد و سبز در تاسمانی ثبت کرده است. چرا چنین اختلاف رنگی بین شفق های قطبی شمالی و جنوبی شکل گرفته است؟ در شفق قطبی شمالی، مولکول های نیتروژن یونیزه فراوانی زیادتری داشتند؛ درحالی که در شفق قطبی جنوبی، مولکول های اکسیژن غلبه داشتند. در شرایطی که اکسیژن و نیتروژن هر دو در جو زمین به وفور یافت می شوند، کسی نمی داند که چرا چنین تفاوتی در نواحی مختلف زمین دیده می شود. حال که با راز زیبا و سربه مهر جو زمین آشنا شدید، بد نیست از «موج ضربه ی میان سیاره ای» زیادتر بدانیم. این پدیده که «موج ضربه ای میان سیاره ای» هم نامیده می شود، اختلالی مافوق صوت در مواد گازی باد خورشیدی است. انرژی این امواج معمولا از فوران های ماده ی تاج خورشیدی (CME) انرژی می گیرد.
همرسانی نوشتار: