استفاده جدید از لُنگ و شلوارک بته جقه ای پهلوانان ایرانی !

اعتماد نوشت: فرهنگ ایرانی اما با سه ورزش سنتی گره خورده که هر کدام می تواند در جذب گردشگران خارجی و حتی توسعه گردشگری داخلی موثر باشد.

  1. ۴ ماه،۳ هفته قبل
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

کشتی ایران در جهان حرف برای گفتن دارد و بارها توانسته است در المپیک و جام جهانی مطرح شود و عناوین ارزشمندی کسب کند. این ورزش تنها به واسطه برد و باخت برای مردم ایران مطرح نیست، مرام پهلوانی و فن هایی که برخی کشتی گیران کشورمان داشته اند، آنها را از سایر ورزشکاران متمایز کرده است. حتی فضای ورزشگاه در زمان بازی کشتی می تواند یک جاذبه باشد، آن هم وقتی بدانیم کشتی گیران خارجی بسیار درباره لذت مسابقه در ایران سخن گفته اند.

با وجود این مزیت، هیچ موزه درست و حسابی از کشتی و کتابی درباره تاریخچه کشتی در ایران به انگلیسی وجود ندارد؛ ما حتی تالار افتخاراتی برای این ورزش پر مدال خود نداریم. ورزش باستانی و اسباب و لوازم آن هم می تواند جاذبه گردشگری باشد؛ با این حال مانند کشتی در این باره هم مجسمه و موزه ای درباره پهلوانان ایرانی وجود ندارد. ما می توانستیم حتی از لوازم این ورزش به عنوان کدهای فرهنگی بهره بگیریم.

لنگی که پهلوانان به خود می بندند، شلوارک بته جقه ای که می تواند طراحی مدرن داشته باشد در کنار زمزمه های عرفانی، تزیینات زورخانه و ریتم موسیقیایی این ورزش همگی این قابلیت را دارند که جاذبه قلمداد شوند. چوگان، دیگر ورزش بومی مردم ایران هم مانند کشتی و ورزش پهلوانی موزه ندارد. درباره اسب سواری و چوگان تاکنون قهرمان سازی صورت نگرفته و حتی بسیاری از مردم ایران هم خبر ندارند روزگاری در میدان نقش جهان چوگان اجرا می شده است. با توجه به وضعیتی که ورزش های بومی دارند، سخن گفتن درباره تکواندو و سایر ورزش های رزمی که ایران در آنها در سال های اخیر قهرمان آفرین بوده جای خود را دارد.

اما فارغ از ورزش حتی ورزشگاه ها هم می توانند جاذبه ای برای گردشگری باشند. در مونیخ شما می توانید از استادیومی که در آن تیم های مورد علاقه تان بازی می کنند بازدید کنید. در ایران ما ورزشگاه «آزادی» و « امجدیه» را داریم که حتی قابلیت برگزاری کارناوال را دارند. اما متاسفانه امکانی برای بازدید از آنها نیست و حتی برای ورود به ورزشگاه انقلاب هم باید مبلغ بالایی پرداخت کنید. این در حالی است که در سایر کشورها فضای سبز شهری، فضایی متعلق به همگان است. در فرانسه شما می توانید به رایگان در فضای سبز کاخ ورسای قدم بزنید و تنها برای ورود به کاخ باید بلیت تهیه کنید.

با توجه به آنچه گفته شد به نظر می رسد ما نتوانسته ایم ارتباطی میان ورزش و گردشگری ایجاد کنیم و این در حالی است که از پتانسیل های بالایی در آن برخورداریم و با برند کردن یوز فرصت جدیدی هم خلق شد که متاسفانه هنوز به آن نپرداخته ایم.
همرسانی نوشتار: