اگه سایت وردپرسی مون ویروسی شد چه کنیم؟

شما باید قبل از اینکه نیاز به حذف ویروس وردپرس پیدا کنید، باید سایت را از نظر امنیتی قوی کنید.

 1. شنبه ۶ فروردین ۱ ساعت ۱۳:۳۵ (۲ سال،۳ ماه قبل)

شاید این مسئله برای خیلی از افراد به چشم نیاید اما فرض کنید یک سایت را به مدت چند سال دارید و سئوکاران کلی روی سایت کار انجام دادند و همه چیز در یک چشم بر هم زدن خراب می‌شود. در این صورت شما باید دوباره جایگاه‌های از دست رفته را پس بگیرید و این کار اصلاً کار راحتی نیست. فرض کنید در ابتدا گوگل به شما اعتماد کرده و حال در اعتمادش کمی به شما مشکوک شده است.

ویروس کشی کار چه کسی است؟ این کار را معمولاً طراحان سایت باید بلد باشند. چون ویروس داخل سایت حتی امکان دارد به طراحی و قالب سایت نیز آسیب وارد کند. معمولاً رقبا از این ویروس استفاده می‌کنند تا سایت‌های رقیب را از میان حذف کنند.

چگونه ویروس را از سایت وردپرس شناسایی کنیم؟

اگر به طور منظم سایت را زیر نظر خود داشته باشید، شناسایی ویروس بسیار آسان خواهد بود. اگر این کار را انجام ندهید، شاخص‌های مختلفی وجود دارند که در صورت بررسی می‌توانید ویروس را مشخص و حذف کنید. این شاخص‌ها عبارت‌اند از:

 • از دست رفتن داده ها
 • از دست رفتن جایگاه کلمات در گوگل
 • بعد از چک کردن نامک‌های سایت متوجه زبان عجیب و غریبی مثل چینی یا ژاپنی می‌‎شوید.
 • فعالیت غیر مجاز
 • هر یک از فایل‌ها در سرور تغییر می‌کنند.
 • قالب و طراحی سایت بی خودی به هم می‌ریزند.
 • استفاده از منبع بالا از سرور
 • اضافه شدن یک افزونه بدون ورودی
 • اسکیپت‌های شخص ثالث در قسمت جلویی

اگر شما قبلاً در رابط با ویروس سایت تجربه داشته باشید، این بار این موضوع را جدی‌تر گرفته و حتماً وضعیت را به طور کامل بررسی کردید. ممکن است این اتفاق بر اثر یک بد افزار یا یک باگ شدید باشد. افزونه‌ها معمولاً گاهی اوقات مشکلات جدی را به بار می‌آورند در نتیجه شما باید هنگام نصب هر افزونه به نکات لازم توجه داشته باشید.

چطور سایت حذف و هک شده را بازگردانی کنیم؟

اولین نکته که باید به آن توجه کنید این است که لطفاً هر هفته از سایت خود بک آب بگیرید تا در صورت به وجود آمدن هر مشکلی سایت را برای همیشه از دست ندهید. پس بهترین و اولین کار این است که شما باید آخرین بک آپ سایت را تهیه و برگردانید. خیلی از افراد، اطلاعات را بک آپ نگرفتند. به نشر شما راهکار چیست؟ در جواب این سؤال باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آخرین نسخه وردپرس را دانلود کرده و بعد وارد روت هاست خود شوید، فایل‌های wp- config.php و .htaccess را دانلود کرده و نگهدارید.
 • wp-content این فایل را باز کرده و با سه پوشه plugins، themes و uploads روبه رو می‌شوید. در این صورت شما باید در پوشه upload به دنبال ویروس یا فایل مشکوک بگردید. منظور از فایل عجیب، تعدادی فایل با نام‌های عجیب و غریب است که شما باید آن‌ها را به سرعت حذف کنید.
 • حال نوبت چک کردن فایل Plugins است، در صورت وجود داشتن فایل مخرب بهتر است که آن را حذف کنید. بهتر است که از قبل پلاگین‌های نصب شده را بشناسید تا بتوانید منبع اضافه و جدید را تشخیص داده و حذف کنید.
 • بعد از پاکسازی این دوتا فایل نوبت به پاکسازی دیتابیس می‌رسد که باید کوئری‌های لازم را در phpmyadmin بزنید.

بعد از اینکه تمام مراحل بالا را انجام دادید، حال نوبت به پاک کردن تمامی فایل‌ها به جز wp-config.php ، .htaccess ، plugins ، themes و uploads می‌رسد. حال باید نسخه جدید وردپرس را دانلود و اکسترکت کنید. این کارها را هرکسی نمی‌تواند انجام دهد شما می‌توانید از تیم wpoptimize کمک بگیرید.

سایت وردپرسی

 از پلاگین های امنیتی استفاده کنید

برای پاکسازی ویروس وردپرس ساده‌ترین راه نصب یک افزونه امنیتی برای تشخیص ویروس است. البته اگر فرد بدون نصب کردن افزونه هرروز سایت را بررسی کند، بهتر است. هر چقدر افزونه در سایت بیشتر نصب شود سرعت سایت پایین آمده و این داستان از نظر سئو اصلاً مناسب نیست. افزونه‌های امنیتی وردپرس برای حذف ویروس وردپرس راه‌های مختلفی را روبه رو شما می‌گذارد و در این صورت اگر ویروس یا فایل ناشناخته در سایت دیده شود حتماً برای شما ایمیل می‌شود.

افزونه‌های امنیتی فایل‌های شما را روزانه بررسی و اسکن می‌کند ولی توجه کنید که تمامی افزونه‌های امنیتی نیاز به منابع خود و مناسب دارند تا کار خود را به درستی انجام دهند. بنابراین مطمئن شوید هیچ افزونه دیگری برای جلوگیری از ویروس و تضاد روی سیستم خود ندارید.

افزونه ها را بررسی کنید

در حالی که هزاران افزونه در دسترس است، هیچ ضمانتی برای درست کار کردن و آسیب نرساندن به سایت شما ندارد. شما می‌‌توانید با کدهای css و html به وظایف بسیاری دست پیدا کنید بدون اینکه نیاز به نصب کردن افزونه‌های حجیم بروید.

در نهایت اگر برای هر موردی شروع به نصب افزونه کنید، برخی از آن‌ها مشکلات امنیتی برای شما به وجود آورده و امکان دارد مشکلات جبران ناپذیری را نیز به همراه داشته باشد. برخی از افزونه‌ها برای کار کردن سایت بسیار مهم است اما اگر افزونه‌های غیر ضروری را نصب کنید در این صورت امکان دارد سایت شما به شدت آسیب ببیند.

چرا سؤالات امنیتی را در وردپرس اضافه کنم؟

راه‌های زیادی برای محافظت از مدیریت وردپرس در برابر دسترسی غیر مجاز افراد وجود دارد. بهتر است تا می‌توانید سایت وردپرس تک کاربره داشته باشید اما در صورت زیاد شدن کاربران مشکلات امنیتی افزایش پیدا خواهد کرد. برقراری تعادل و امنیت نیز در این سایت‌ها کار راحتی نخواهد بود. حال شاید برای شما سؤال شود که چرا باید از سؤال امنیتی برای سایت خود استفاده کنیم؟

در جواب این سؤال باید گفت هر وقت که کاربر وارد سایت می‌شود باید سؤالاتی را پاسخ دهد و این امر ورود هکرها را به پنل وردپرس و حتی سایت مشکل می‌سازد. البته بستگی به هکر هم دارد برخی از هکرها این راه را به خوبی رد می‌کنند. این روش یکی از سودمندترین روش حفظ امنیت است. قبل از اینکه کاربران وارد سایت شما شوند، باید به یک یا چند سؤال جواب دهند.

وردپرس

کدام فایل های وردپرس بیشتر در معرض خطر هستند؟

تمامی فایل‌های وردپرس امکان ویروسی شدن دارند ولی برخی از فایلها نسبت به بقیه احتمال ویروسی شدنشان بیشتر است. برای ویروس یابی وردپرس باید با این فایل‌ها اشنا شوید. فایل template-loader.php در پوشه Wp-includes و swfobject.js بیشتر از فایل‌های دیگر دچار ویروس و خرابی می‌شوند. هر وقت سایت شما دچار حمله و هک شد اول از همه بهتر است این دو آدرس را بررسی کنیدو در صورت مشاهده موارد عجیب آن‌ها را حذف کنید.

در اکثر موارد بعد از اینکه سایت توسط برخی افزونه‌ها یا طراحان مورد بررسی قرار گرفت نام این دو پوشه نشان داده می‌شود. در ابتدای مقاله نیز به فایل‌های مخصوص برای از بین بردن ویروس‌ها پرداختیم. حذف کردن ویروس از سایت کار راحتی نخواهد بود و برای این کار باید مراحلی را با دقت دنبال کنید.

کلام آخر

در این مطلب به حذف ویروس و ویروس یابی وردپرس پرداختیم. اگر شما به تازگی قصد طراحی سایت‌های وردپرس دارید می‌توانید از یک هاست مطمئن، هاست خود را خریداری کنید. متاسفانه هاست نا امن و بی کیفیت و قیمت پایین منجر به هک شدن سایت می‌شود. بعد از اینکه هاست درست و حسابی تهیه کردید، حال باید به سراغ فضای امنیتی وردپرس خود بروید. ویروس کشی سایت کاری راحت نیست که شما از پس آن بر بیایید در نتیجه می‌توانید این کار را به wpoptimize.ir بسپارید تا این کار را با سرعت برای شما انجام دهند.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...