وقتی همه چیز هم کافی نیست | نقد و بررسی فیلم All The Money In The World

«تمام پول های جهان» محصول ۲۰۱۷ و فیلمی به کارگردانی ریدلی اسکات بزرگ است که در زمان ساخت خود حاشیه های مختلفی را به همراه داشت.

  1. شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۶:۰۶ (۲ سال،۳ ماه قبل)
وقتی همه‌چیز هم کافی‌نیست | نقد و بررسی فیلم All The Money In The World
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

داستان فیلم بر اساس وقایع حقیقی ساخته شده است و در حین فیلمبرداری اثر یکی از بازیگران نقش اصلی فیلم (کوین اسپیسی) به دلیل اتهامات غیر اخلاقی که بر او و عده ای دیگر از اشخاص معروف سینمایی وارد شده بود از نسخه نهایی فیلم کنار گذاشته شد و «کریستوفر پلامر» جای او را گرفت. در ادامه به بررسی این اثر خواهیم پرداخت؛ با سینما گیمفا همراه باشید.

داستان فیلم در سال ۱۹۷۳ و شهر رم آغاز می شود، هنگامیکه نوه ی پسری جان پائول گتی یکی از ثروتمند ترین و قدرتمندترین افراد دنیا توسط عده ای دزد دزدیده می شود. در ادامه ربایندگان نوجوان (جان پائول گتی سوم) در ازای رها کردن او درخواست ۱۷ میلیون دلار پول می کنند و به پرداخت شدن آن توسط پدربزرگ گروگان خود امید دارند؛ امیدی که البته محقق نمی شود و گتی بزرگ اعلام می کند که اگر این پول را پرداخت کند ۱۴ نوه ی دیگر او نیز ربوده می شود. مادر پائولو عروس اسبق خانواده که از شوهرش به دلیل فساد اخلاقی طلاق گرفته نیز قادر به پرداخت چنین مبلغ هنگفتی نیست بنابراین تصمیم می گیرد تا این پول را هر طور شده از گتی دریافت کند. او در عوض محافظ شخصی خود (فلچر چیس) که در گذشته عضو CIA بوده است را مسئول پروژه بازپس گیری نوه اش می کند.

وقتی همه چیز هم کافی نیست | نقد و بررسی فیلم All The Money In The World

داستان فیلم روندی تقریبا خطی دارد و نمی توان گفت که فوق العاده است؛ اما توانایی نگه داشتن بیننده بر روی صندلی تا زمان اتمام فیلم را دارد و این موضوع به مدد کارگردانی بسیار خوب و استادانه ی اسکات علی رغم فیلمنامه ی متوسط دیوید اسکارپا اتفاق می افتد. نقش آفرینی کریستوفر پلامر در ردای جان پائول گتی فوق العاده بوده است و به طور قطع بهترین لحظات فیلم با پرداخته شدن به کاریزمای ویژه و جذاب او رقم می خورد. در جایی او را به قدری مستبد می بینیم که با خود می گوییم قلبی از جنس سنگ دارد و در جای دیگر از اهمیت و ارجحیت خانواده سخن می گوید و گاهی هم با سخنان خود فلسفه ی بشری را هدف می گیرد و یکی از اصلی ترین جذابیت های فیلم به دنبال کردن سرنوشت و اعمال او اختصاص دارد. یکی از قسمت های فیلم که عمده ی اتفاقات آن را هم در برمی گیرد تلاش فلچر و گیل(مادر پائولو) برای مذاکره با آدم ربایان و همکاری آنها با پلیس است که هیچگاه به اندازه ی صحنه های حضور«پلامر» پررنگ نمی شود اما با نقش آفرینی خوب «میشل ویلیامز» ما را باخود همراه می کند. او به خوبی در نقش مادری بیوه که مجبور است با خانواده ای ثروتمند و مغرور سازش کند و رنج های مختلفی را به دلیل یدک کشیدن نام آنها متحمل شود فرو رفته است.حال آن که پردازش شخصیت فلچر چیس در حد پایین تری قرار دارد و بازیگری «مارک والبرگ» چنگی به دل نمی زند و از سطح معمولی بالاتر نمی رود.

وقتی همه چیز هم کافی نیست | نقد و بررسی فیلم All The Money In The World

از دیگر قسمت های فیلم که زاویه ی معکوسی از قضایا را به ما نشان می دهد، پلان هایی است که وضعیت آدم ربایان و زندانی آنها (پائولو) را نمایش می دهد. گویا اسکات در این بخش هدفی دیگر داشته و نتوانسته ایده ی خود را به طور کامل پیاده کند؛ همانگونه که حالات و رفتار سیکونتا (دزد پائولو) هیچگاه برایمان باورپذیر نمی شود و گویا رابطه ای عجیب و دور از هرگونه جذابیت را با پائولو شروع کرده است؛ صد البته که نمی توان از بازیگری خوب «چارلی پلامر» که در همان ابتدا با ربوده شدنش گره اصلی فیلم شکل می گیرد، گذشت.

همانطور که پیش تر گفته شد از نکاتی که اکثر بینندگان متوجه آن نخواهند شد مگر اینکه از اتفاقات مختلف ساخت فیلم باخبر باشند؛ جایگزینی کریستوفر پلامر به جای کوین اسپیسی در نقش گتی بزرگ است که باعث شد تا اسکات مجبور شود تمام پلان ها را با حضور «کریستوفر پلامر» ۸۸ ساله از نو بگیرد و از جلوه های ویژه ی گرافیکی نیز بهره ببرد. اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است چیره دستی و تجربه ی بسیار بالای اسکات است که با وجود مشکلات رخ داده توانست فیلمی قابل قبول و زیبا بسازد؛ هرچند که فیلمنامه ای که در دست داشت نیز عالی و بی نقص نبود و هنر کارگردان در به تصویر کشیدن اثری سطح بالا براساس آن نیز قابل تقدیر است. همچنین نقش آفرینی «پلامر» به قدری خوب است که شاید از جابه جایی او با اسپیسی خوشحال شویم.

وقتی همه چیز هم کافی نیست | نقد و بررسی فیلم All The Money In The World

«تمام پول های جهان» فیلمی است که شاید بعد از دیدن آن حس یک شاهکار را به شما منتقل نکند؛ اما دست پخت جدید ریدلی اسکات به همراه ادویه های خاص خودش است؛ با این که ممکن است داستان آن قابل پیش بینی باشد (به ویژه برای کسانی که رمان آن را که در همین موضوع است خوانده اند)؛ اما هنوز هم یکی از آثار خوب ۲۰۱۷ با مایه ی هیجانی است و با دیدن آن راضی می شوید. تماشای این اثر را به علاقه مندان سینما توصیه می کنیم.