ماجرای جالب سلطان و شبان در سال 1363 + عکس

محمود محرابی| « افسانه سلطان و شبان» در مهرماه ۱۳۶۳ از شبکه یک سیما پخش شد. زمانی که این سریال به روی آنتن رفت چند سالی از شروع حمله عراق به ایران گذشته بود و فضای جامعه به شدت درگیر  جنگ و مسائل مرتبط با آن بود.

  1. جمعه ۱۲ بهمن ۹۷ ساعت ۲۱:۰۵ (۶ ماه،۲ هفته قبل)
افسانه سلطانی که شبان شد
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

«افسانه سلطان و شبان» توانست به خوبی جذب مخاطب کند و شرایط نامساعد جنگ نیز مانع از عدم پخش آن نشد هرچند که به روی آنتن رفتن آن نیز داستانی شنیدنی دارد.

ایده اولیه این سریال را مهدی هاشمی از داستانی از کتاب «عالم آرای عباسی» اقتباس کرد و موضوع آن را با داریوش فرهنگ در میان گذاشت. داریوش فرهنگ که روزگاری را  در صحنه تئاتر گذرانده بود به شدت از آن استقبال کرد. وضعیت بد اقتصادی و فضای نابسامان تئاتری آن زمان نیز بهانه ای شد برای آزمودن تجربه ای نو و بدیع که البته این بار در رسانه ای به نام تلویزیون رقم می خورد.   نکته قابل ذکر این بود که برنامه های تولیدی آن زمان تلویزیون چنگی به دل  نمی زد و پیشنهاد تولید چنین سریالی برای مدیران سیما نیز وسوسه کننده بود.

داریوش فرهنگ به سرعت دست به کار شد و پس از نگارش فیلمنامه داستان به همراه مهدی هاشمی بازیگران خود را انتخاب کرد. مهدی هاشمی در نقش هم زمان سلطان و شبان ظاهر شد و همسرش گلاب آدینه نیز نقش سلطان بانو را بر عهده گرفت. محمد مطیع نیز در نقش وزیر اعظم بازی خاطره انگیزی از خود در دل مخاطبان برجای گذاشت. از دیگر بازیگران این سریال محمدعلی کشاورز، مرحوم حسین کسبیان و احمد آقالو را می توان نام برد که سنگ تمام گذاشتند و نام خود را با این افسانه ابدی کردند.

فارغ از داستان جذاب و گیرای  سریال و بازی هنرمندانه بازیگران آن، ژانر تاریخی و مهم تر از آن  فضای کمدیِ سریال به عنوان برگ برنده آن محسوب می شد.این  سریال زمانی به روی آنتن رفت که تلخی جنگ بر روی همه ارکان جامعه سایه افکنده بود و برنامه های تلویزیون جدی و کم و بیش فاقد هرگونه طنز و نشاط بود.

فضای جدی جنگ در آن زمان به حدی بود که پس از اتمام ساخت سریال تولیدکنندگان آن بیم اعتراض مخاطبان نسبت به سریال را داشتند و نسبت به پخش آن از تلویزیون تردید داشتند. درنهایت قرار شد تا به گفته داریوش فرهنگ یکی از مدیران صدا و سیما موضوع را با رهبر انقلاب اسلامی مطرح کند. ظاهرا امام خمینی(ره) نیز با دیدن اولین قسمت سریال موافقت خود را با پخش بقیه سریال اعلام کرد و بدین ترتیب این سریال در دل مردم جا باز کرد. دوره ای که حملات هوایی و موشکی عراق به زندگی روزانه مردم وارد شده بود، حضور یک سریال کمدی می توانست تا حدودی لبخند را بر لبان مردم بازگرداند. زمانی پیش می آمد که حین پخش سریال، آژیر حمله هوایی  به صدا درمی آمد. مردم به پناهگاه می رفتند و پس از اتمام حمله هوایی دوباره به دیدن ادامه سریال می نشستند.

برخلاف برخی نقدهایی که در آن زمان نسبت به این سریال شد و حتی آن را در حد تئاترهای روحوضی تقلیل دادند اما در دل مردم کوچه و بازار چیزی از محبوبیت این سریال کم نشد و «افسانه سلطان شبان» برای همیشه، خاطره انگیز و نوستالژی باقی ماند.
همرسانی نوشتار: