سندروم سالن زیبایی ! + عکس

با انسداد رگ های مغز، خون رسانی به قسمتی از بافت مغز دچار اخلال می گردد که در پی آن سکته مغزی اتفاق می افتد.

  1. ۵ ماه،۲ هفته قبل
سندروم سالن زیبایی چیست؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

گاهی حتی پاره شدن مویرگ ها و ایجاد لخته موجب سکته مغزی می گردد که ممکن است با حرکات ناگهانی سر هم به آن دامن زد. در این مقاله به این مورد که روشویی آرایشگاه باعث سکته مغزی می شود پرداخته ایم.

محققان معتقدند که برخی پس از اصلاح سر ممکن است به دلیل ایجاد لخته خونی در سر دچار سکته مغزی شوند.

سندروم سالن زیبایی، مشکل نادر، اما خطرناکی است که به دلیل خم شدن سر به عقب ایجاد می شود. در آرایشگاه ها و بعد از اصلاح سر، معمولا آرایشگر ها اقدام به شستشوی مو های مشتری می کنند. در این حالت، روشویی هایی که در چنین محیط هایی تعبیه شده اند، به گونه ای هستند که سر از قسمت پشت گردن روی لبه آن قرار می گیرد و سر به عقب خم می شود.

به گفته محققان، این سندروم خطرناک زمانی رخ می دهد که با خم شدن گردن به سمت عقب، یکی از عروق اصلی گردن کشیده و پاره می شود که در نتیجه باعث انسداد جریان خون به مغز یا ایجاد لخته های خونی می شود و خون رسانی به مغز را محدود می کند.

پزشکان معتقدند که احتمال بروز چنین سندرومی بسیار کم است، ولی هر از گاهی این مشکل ممکن است رخ دهد. از عبارت «سندروم سالن زیبایی» اولین بار در دنیا در سال ۱۹۹۳ استفاده شد. این سندروم بعد از مشاهده ۵ مورد جداگانه در زنان ۵۴ تا ۸۴ ساله شناسایی شد که بعد از مراجعه به آرایشگاه و شستشوی سر به بیمارستان مراجعه کرده بودند. ۴ نفر از این زنان دچار سکته مغزی شدند که منجر به آسیب دائمی مغز شد.

محققان مرکز بیمارستان ملی اعصاب و جراحی اعصاب در لندن معتقدند، این سندروم زمانی بروز می کند که شخص باید برای شست و شوی موهایش، گردن خود را به سمت عقب کشانده و در نتیجه باعث پاره شدن عروق اصلی گردن و بروز لخته های خونی می شود که خون رسانی به مغز را با مشکل مواجه می کند.

مهم ترین علائم سکته مغزی عبارتند از:

  1. احساس بی حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن مجموعه ای از عواملی که باعث سکته مغزی می شوند
  2. کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدنسکته مغزی، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران
  3. تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم
  4. به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذا ها به سختی همراه است.
  5. سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش می شود سکته مغزی (نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است).
  6. بیهوش شدن فرد
  7. سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمین

مسئله مهم این است که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز می شود و کمتر دچار فلج دائمی می شوید.
همرسانی نوشتار: