این بیماری کشنده درمانی ندارد !

بیماری بی خوابی مرگبار خانوادگی یک اختلال ژنتیکی است که منجر به مرگ افراد می شود و در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

  1. ۲ ماه،۳ هفته قبل
بی خوابی این  بیماری ، درمانی  ندارد !
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

  خواب ناکافی و یا خواب بی کیفیت تمام جنبه های زندگی افراد و از همه مهم تر سلامت جسمی و روحی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. اما آیا ممکن است نخوابیدن، باعث مرگ افراد شود؟ بیماری بی خوابی مرگبار خانوادگی (Fatal familial insomnia) یک اختلال مغزی کشنده است که در حال حاضر هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. در این بیماری فرد توانایی خوابیدن را از دست می دهد و پس از چند ماه نیمه هوشیاری جان خود را از دست می دهد.

افراد اندکی در سراسر جهان به این بیماری نادر ژنتیکی مبتلا هستند. در چنین شرایطی فرد اشکال شدید بی خوابی را تجربه کرده و در نهایت این بیماری منجر به تباهی جسمی و ذهنی چشمگیری می شود که راه گریزی از آن وجود ندارد.

همچنین این بیماری ممکن است سیستم عصبی خودکار را تحت تاثیر قرار دهد که فرآیندهایی مانند تنفس، ضربان قلب و دمای بدن را تنظیم می کند. جالب است بدانید که معمولا نوعی ژن پروتئینی مرتبط با ذره پروتئینی "پریون" (prion-related protein gene) باعث ایجاد این وضعیت می شود. ناهنجاری های این پروتئین ممکن است با بیماری های نورودنژراتیک (neurodegenerative diseases) نظیر "ALS" و "MS" مرتبط باشد.

در اثر این بیماری مهلک، پروتئین آسیب دیده در منطقه تالاموس، ناحیه ای از مغز که نقش مهمی در توانایی حرکتی و احساسی فرد دارد، تجمع یافته و باعث آسیب به سلول های مغزی می شود. در نتیجه این آسیب، علائم شدید جسمی و روانی در فرد ایجاد می شود.

با شروع بیماری، بی خوابی بیمار به تدریج بدتر شده و منجر به هذیان گویی و حالات جنون آمیز می شود. پس از پدیدار شدن نشانه های بیماری، حدود ۱۸ ماه طول می کشد تا بیمار از پا درآید. مرگ بیماران نیز معمولا هفت تا ۳۶ ماه پس از شروع بیماری رخ می دهد.

همرسانی نوشتار: