خواص روغن میخک

استفاده از روغن میخک خواص فوق العاده چشمگیری دارد، از بهبود گردش خون و کاهش التهاب تا کمک به آکنه و افزایش سلامت لثه!

  1. پنجشنبه ۹ فروردین ۹۷ ساعت ۲۳:۴۴ (۲ سال،۱ ماه قبل)
روغن میخک
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)
یکی از شناخته شده ترین موارد استفاده از روغن میخک، کاهش دردهای ناشی از مشکلات دندان است. این استفاده به حدی است که حتی تولید کنندگان خمیر دندان هم معتقدند که روغن میخک در کاهش درد دندان و تورم لثه تاثیری شگرف دارد و سعی میکنند از آن در محصولات خود استفاده کنند.
علاوه بر خاصیت ضد التهابی، یکی از استفاده های رایج روغن میخک به عنوان یک ضد میکروب است که به افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها کمک می کند.

منشأ گیاهی روغن میخک

درخت میخک بومی جزایر اندوزی و ماداگاسکار است، این گیاه مفید درختی کوچک و مخروطی شکل است که برگ های آنها در تمام طول سال سبز است. غنچه های گیاه میخک در اواخر تابستان و دوباره در زمستان، هنگامی که قهوه ای می شوند، باید چیده و خشک شوند.
جزیره زنگبار (بخشی از تانزانیا) بزرگترین تولید کننده میخک در جهان است. از میان سایر تولید کنندگان برتر نیز می توان به اندونزی و ماداگاسکار اشاره کرد.
برخلاف اکثر ادویه‌ جات و گیاهان دارویی دیگر، میخک می‌ تواند در کل سال رشد کند، که از این لحاظ مناطق بومی این گیاه مزیتی متمایز نسبت به سایر مناطق دارند، چرا که به راحتی می توانند از خواص سلامتی آن بهره مند شوند.
اندازه میخک می تواند از نیم اینچ تا سه چهارم اینچ متغیر باشد. به طور کلی روغن گیاه میخک از ۱۴ الی ۲۰ درصد اسانس تشکیل شده است که این اسانس از تقطیر این گیاه به دست می آید.
اوژنول (eugenol) مولکول شیمیایی اصلی میخک است که مسئول رایحه قوی روغن گیاه میخک است که علاوه بر استفاده در داروهای معمول (مخصوصا داروهای مربوط به دهان و دندان) در عطرها و مواد ضدعفونی کننده نیز استفاده می شود.