خواص چای ماچا برای پوست

خواص چای ماچا برای پوست مورد تایید کارشناسان بوده و مصرف این نوع چای به صورت خوراکی یا تهیه ماسک توصیه می شود. چای ماچا در کشورهای شرق آسیا بخصوص ژاپن و چین تولید و عرضه می شود.

  1. دوشنبه ۱۵ آبان ۲ ساعت ۱۴:۱۹ (۶ ماه،۳ هفته قبل)
چای ماچا
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

خواص چای ماچا برای پوست مورد تایید کارشناسان بوده و مصرف این نوع چای به صورت خوراکی یا تهیه ماسک توصیه می شود. چای ماچا در کشورهای شرق آسیا بخصوص ژاپن و چین تولید و عرضه می شود.

اما چای ماچا تولید شده در کشور ژاپن به دلیل شرایط و کیفیت تولید نسبت به دیگر انواع چای از شرایط بهتری برخوردار بوده و مصرف آن از نظر طعم و خواص در وضعیت بهتری قرار دارد. از ویژگی های چای ماچا که مصرف آن را برای پوست مناسب می کند سرشار بودن آن از آنتی اکسیدان است که باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد شده بدن و حفظ حالت الاستیک یا کشیدگی در پوست می گردد.


چای ماچا چیست؟

چای ماچا نوعی پودر چای سبز است که در کشورهای شرق آسیا به خصوص چین و ژاپن تولید می شود این نوع چای سبز بسیار خوش رنگ و بو است و طعمی شیرین و ظریف دارد. چای ماچا دارای رنگ سبز زمردی است که آن را از چای های دیگر متفاوت می کند.

دلیل کیفیت بهتر چای ماچا تولیدی کشور ژاپن نسبت به دیگر انواع چای ماچا آن است که این نوع چای در کشور ژاپن با آسیاب های گرانیتی مخصوص پودر می شود تا از افت کیفیت آن جلوگیری شود یا به بیان ساده کلروفیل درون آن از بین نرود. و این مورد می تواند در قیمت چای ماچا تاثیر بسزایی بگذارد.

ماچا از لحاظ لغوی به فرم و شکل پودر شده گیاه چای تنچا گفته می شود به این معنا که در گذشته ژاپنی ها برای پودر کردن دستی آن از هاون های چوبی استفاده می کرده اند.

از دیگر دلایل با کیفیت بودن چای ماچا، تولید شده در کشور ژاپن آن است که کشاورزان ژاپنی در اواسط اردیبهشت ماه، سایبان های چوبی با پایه های آلومینیومی بر روی درختچه های ماچا ایجاد می کنند تا از تابش مستقیم نور خورشید به این درختچه ها جلوگیری شده و میزان تابش آن را به 60 یا 75 درصد کاهش می دهد.

جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید بر روی درختچه های ماچا باعث بالا رفتن کیفیت طعم شیرین این نوع چای شده و افزایش اسید آمینه های موجود در آن را به دنبال دارد.


به طور کلی ماچا نوعی چای سبز پودری است که مصرف آن از گذشته های دور در کشورهای شرق آسیا برای درمان بیماری های مختلف به خصوص حفاظت از بدن و نیرو بخشی رایج بوده است. به بیان دیگر این نوشیدنی نوعی چای پودری به دست آمده از چای سبز است که علاوه بر خواص چربی سوزی، بو و رنگ بسیار مطلوبی دارد که مصرف آن را دلپذیر می کند.

مصرف چای ماچا چه تاثیری در سلامت پوست دارد؟

همانطور که گفته شد چای ماچا سرشار از آنتی اکسیدان است به شکلی که مصرف منظم آن می تواند باعث افزایش حفاظت از پوست در مقابل بیماریهای ناشی از آلودگی های محیطی و اشعه ماورا بنفش خورشید شود. به طور کلی استفاده از چای ماچا برای سلامت پوست به دو شکل خوراکی یا استفاده مستقیم از آن برای تهیه ماسک کاربرد دارد.

همانطور که گفته شد چای ماچا سرشار از آنتی اکسیدان است به شکلی که مصرف منظم و مداوم این نوع چای سبز باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد شده بدن می شود. وقتی رادیکال های آزاد شده در بدن با افزایش آنتی اکسیدان ها، روند کاهشی پیدا می کند این کاهش به طور ناخودآگاه باعث سلامت پوست و حفظ حالت الاستیک آن می گردد.

به بیان دیگر مصرف چای سبز ماچا به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان ها باعث از بین رفتن و کاهش رادیکال های آزاد شده بدن می شود که این امر به صورت خودکار کاهش بیماری های پوستی و چین و چروک را برای مصرف کننده به همراه دارد.

از دیگر روش های استفاده از چای ماچا برای کاهش چین و چروک یا پیری پوست، آماده کردن ماسک با استفاده از این نوع چای و گذاشتن آن بر روی پوست است.

از خواص ماسک چای ماچا برای پوست می توان به مواردی مانند رفع سیاهی یا تیرگی دور چشم، پاک کردن منافذ پوستی، از بین بردن سلول های مرده پوست، کاهش التهاب و قرمزی پوست، درمان خشکی پوست و پاک کردن منافذ پوستی اشاره کرد.


سخن پایانی

خواص چای ماچا برای پوست به اثبات رسیده است و مصرف منظم آن به صورت خوراکی می تواند باعث افزایش آنتی اکسیدان ها و از بین رفتن رادیکال های آزاد شده بدن شود.

از بین رفتن رادیکال های آزاد شده بدن به وسیله آنتی اکسیدان های موجود در چای ماچا به صورت خودکار باعث افزایش سلامت پوست و حفظ حالت الاستیک یا کشیدگی آن شده و از شل شدن و چین و چروک آن جلوگیری می کند.

همچنین استفاده از چای ماچا برای سلامت پوست به مصرف خوراکی آن محدود نمی شود و خیلی از افراد برای برطرف شدن چین و چروک یا سیاهی پوست از پودر چای ماچا برای تهیه ماسک استفاده می کنند.

روال درست کردن ماسک چای ماچا به این صورت است که یک قاشق غذاخوری پودر چای ماچا با یک قاشق غذاخوری گلاب و 4 یا 5 قطره روغن اسطوخودوس ترکیب می شود و از ترکیب ایجاد شده به عنوان ماسک بر روی نقاط مختلف استفاده می گردد.

همانطور که گفته شد مصرف ماسک چای ماچا بر روی پوست صورت و نقاط دیگر بدن می تواند باعث از بین رفتن چین و چروک و شل شدن پوست شود.