عمر طولانی می خواهید؛ با شریک زندگیتان بیشتر دعوا کنید !

داشتن یک رابطه موفق و سالم با همسران تاثیر مهمی بر همه ابعاد زندگی از جمله سلامت دارد. خیلی از ما فکر می کنیم رابطه ای خوب است که در آن کمتر دعوا کنیم و بیشتر خوش باشیم اما یک مطالعه جدید، چیزهای دیگری می گوید.

  1. شنبه ۱ دی ۹۷ ساعت ۲۱:۵۰ (۱۰ ماه قبل)
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

 اگر می خواهید عمر درازی داشته باشید با همسرتان دعواهای آتشین بکنید. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند زوجینی که هر از گاهی جنگ و دعوا می کنند، کمتر مریض می شوند و بیشتر عمر می کنند!

گاهی وقت ها دعوا باعث طول عمر می شود

زوج هایی که دارای میزان متوسطی از تنش در رابطه شان هستند و گاهی اوقات جدال لفظی دارند، احتمال فوت شان در سنین میانسالی هم کمتر خواهد شد. این نتایج از یک مطالعه روی ۱۹۲ زوج در طول ۳۲ سال به دست آمده که گزارش آن در ژورنال طب بیماری های روان - تنی (Psychosomatic Medicine) چاپ شده است.

درست است که ما معمولا فکر می کنیم زوج های خوب هرگز نباید دعوا های آتشین و جنجالی داشته باشند اما مطالعه اخیر خلاف این را می گوید. دعوا های هر از گاهی که باعث تخلیه روانی بشوند، خیلی هم برای شما خوب است. محققان می گویند زوجی که با هم جر و بحث می کنند ریسک ابتلای آنها به بیماری کمتر و طول عمرشان بیشتر می شود. ناگفته نماند این قضیه فقط در مورد زوج هایی درست است که در طول رابطه شان و هنگام مواجهه با چالش به یک اندازه خشمگین یا دچار تنش می شوند.

کدام زوج ها طول عمر کمتری خواهند داشت؟

کایل بوراسا، یکی از دانشمندان این مطالعه می گوید که عکس مطلب بالا هم می تواند صادق باشد. یعنی اگر زوج ها اختلاف و ناسازگاری فاحشی داشته باشند و پرخاش و دعوا بخشی همیشگی از رابطه شان شود، احتمال فوت شان در سن پایین بیشتر خواهد.

وقتی یکی از زوجین همیشه عصبانی و پرخاشگر باشد، زوج دیگر برعکس بی تفاوت یا ساکت باشد، باعث افزایش ریسک بیماری و مرگ زودرس می شود. وقتی یکی از زوجین سر ناسازگاری می گذارد اما زوج دیگر می خواهد که همه چیز آرام و بی دردسر پیش برود، چه می شود؟ در این حالت هر دو نفر در رابطه سرخورده و ناراضی می شوند و از پس حل اختلاف برنمی آیند. این عدم توافق و نارضایتی می تواند باعث افزایش استرس و صدمه به سلامت عمومی بدن در طولانی مدت بشود. همسرانی که سبک و مهارت های ارتباطی شبیه هم دارند، کمتر دچار تضاد شده و سلامت عمومی بهتری هم خواهند داشت.

همرسانی نوشتار: