آشنایی با مراقبت‌های بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از جراحی‌های تهاجمی زیبایی است که مثل هر روش دیگری با عوارضی همراه است. بسیاری از عوارض عمل بینی بر نتایج آن تاثیرگذارند و ممکن است فرد را با مشکل مواجه کنند.

 1. شنبه ۲۰ اسفند ۱ ساعت ۲۰:۵۹ (۱ سال،۱ ماه قبل)

رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بینی در بهبود سریع‌تر عوارض جراحی و رضایت بخش شدن نتایج آن تاثیرگذار است. از این رو در این مطلب مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی را که حائز اهمیت هستند مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی چیست؟

همانطور که گفتیم رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بینی از نظر بهبود سریع‌تر عوارض و گرفتن نتایج مطلوب حائز اهمیت است. مراقبت‌های قبل از عمل و بعد از عمل در نتایج زیباجو بسیار حائز اهمیت هستند؛ به خصوص در روزهای اولیه که عوارض شدیدتر هستند و بینی به بهبود سریع‌تر احتیاج دارد، رعایت مراقبت‌ها می‌تواند در بهبود و حتی پیشگیری از آسیب‌های جانی موثر باشد. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی شامل:

تغذیه بعد از عمل بینی

رعایت رژیم غذایی مناسب بعد از عمل یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی است که در روند بهبودی تاثیر به سزایی دارد. مهم‌ترین نکاتی که در رابطه با تغذیه باید رعایت کنید شامل:

 • استفاده از حداقل میزان نمک به منظور کاهش تورم بینی
 • عدم استفاده از غذاهای سفت و سخت که به جویدن احتیاج دارند؛ چرا که این غذاها ممکن است حالت بینی را تغییر دهند و برای گوارش نیز مناسب نیستند
 • مصرف حداقل 2 لیتر آب به صورت روزانه به منظور دفع سموم و کاهش التهاب صورت
 • افزایش مصرف میوه و سبزیجات به منظور تامین ویتامین‌های ضروری و افزایش سرعت بهبود (میوه‌هایی مثل آناناس و گلابی به کاهش مدت دوران نقاهت کمک می‌کنند)
 • عدم استفاده از غذاهای پرچرب مثل سرخ کردنی‌ها
 • استفاده از غذاهای پر فیبر در دوران نقاهت به منظور کاهش بار سیستم گوارش
 • اجتناب از مصرف غذاهای خیلی سرد یا داغ
 • عدم استفاده از غذاهای فرآوری شده مثل کنسروها
 • اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین دار در مدت دوران نقاهت
 • اجتناب از مصرف سیگار

ورزش و فعالیت

ملاحظاتی که برای فعالیت بعد از عمل بینی توصیه می‌شود اهمیت زیادی در کیفیت نتایج به دست آمده دارند. اگرچه فعالیت سبک چند روز بعد از عمل بینی به منظور بهبود خونرسانی و افزایش سرعت بهبود لازم است، اما ورزش و فعالیت‌های سنگین تا 4 هفته بعد از عمل غیر مجاز خواهند بود. در این مدت ورزش‌های قدرتی،‌ دویدن، شنا و ورزش‌های حرفه‌ای به طور کامل ممنوع هستند. به جای آن می‌بایست از پیاده روی و ورزش‌هایی مثل تمرینات کششی و ایروبیک استفاده کرد.

توجه داشته باشید که یکی از اولین نکاتی که جراح در مورد مراقبت‌های بعد از عمل بینی متذکر می‌شود عدم فعالیت سنگین است؛‌ گاهی فعالیت سنگین بعد از عمل بینی به خونریزی نیز منجر می‌شود. همچنین خم و راست شدن و پایین نگه داشتن سر به شدت برای نتایج جراحی مضر است و حتما باید متوقف شود.

عطسه کردن و سرفه کردن

حرکات صورت که عضله‌های این ناحیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توانند تاثیر منفی بر نتایج مطلوب عمل بینی داشته باشند. در این مدت بهتر است از فشار به بینی تا حد امکان جلوگیری کنید. به عنوان مثال خندیدن، گریه کردن و سایر حرکاتی که شدت بالایی دارند باید به حداقل برسند. همچنین در هنگام عطسه بعد از عمل بینی بهتر است بیشتر فشار به دهان وارد شده و شدت آنها به حداقل برسد.

تا زمان برداشت پانسمان بهتر است از عطسه کردن یا فین کردن خودداری کنید و به همین دلیل باید از کارهایی که باعث تحریک عطسه می‌شوند اجتناب کنید. توصیه ما این است که سعی کنید صورتتان را تا حد امکان کم تحرک نگه دارید.

نمونه عمل بینی طبیعی

از کمپرس سرد استفاده کنید

شایع‌ترین عارضه عمل بینی را می‌توان تورم و التهاب بینی و صورت دانست. به جز ملاحظاتی که برای کاهش تورم توصیه می‌شود، کمپرس سرد در 72 ساعت اول بعد از عمل بهترین راه برای کاهش تورم است. برای استفاده از کمپرس سرد باید دقت کنید که یخ را مستقیما روی بینی قرار ندهید؛ یخ را باید داخل یک پارچه و روی پیشانی قرار دهید تا آسیب نبیند.

بالا نگه داشتن سر

یکی از مراقبت‌هایی که متخصصان به طور ویژه بر روی آن تمرکز دارند این است که بالا نگه داشتن بینی بعد از عمل بینی را کنترل کنید. در دوره نقاهت بهتر است هر چقدر که می‌توانید سرتان را بالا نگه دارید؛ پایین نگه داشتن سر می‌تواند به افتادگی بینی و از بین رفتن نتایج جراحی منجر شود. از آن بدتر خوابیدن و دراز کشیدن به یک طرف ممکن است باعث متمایل شدن بینی به یک طرف و کج شدن آن شود.

به منظور بالا نگه داشتن سر در طول استراحت توصیه می‌شود از دو یا سه بالش استفاده کنید.

استراحت کافی

بخش مهمی از مراقبت‌های بعد از عمل بینی شامل نکات مربوط به استراحت و خوابیدن کافی می‌شود. گرفتگی بینی و دشواری‌های تنفسی ممکن است تا حد زیادی بر خواب تاثیر بگذارد اما خواب شبانه 7 تا 8 ساعته برای بهبود سریع‌تر شما ضروری است.

عدم استفاده از عینک

بسیاری توصیه می‌کنند تا 6 ماه از هر نوع عینک و وسیله‌ای که به بینی فشار می‌کند استفاده نکنید؛ با این حال اگر ضرورتی وجود دارد بهتر است حداقل تا 5 هفته از عینک زدن اجتناب کنید. عینک ممکن است به تغییر زاویه بینی منجر شده یا حتی کبودی و تورم را افزایش دهد. در صورت اضطرار می‌توانید از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده کنید تا فشاری هم متحمل نشوید.

کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ممکن است با ایجاد گرما و تحت تاثیر اشعه‌های مضر باعث کاهش سرعت بهبودی شود. همچنین بینی تا مدت‌ها بعد از عمل بینی در معرض سوختگی قرار دارد و نور آفتاب می تواند به تیرگی بینی منجر شده، تورم را افزایش دهد و اجازه بهبود کامل به جای زخم‌ها را ندهد.

استحمام بعد از عمل بینی

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در مورد مراقبت‌های بعد از عمل بینی پرسیده می‌شود، مربوط به استحمام بعد از عمل است. نحوه صحیح استحمام اغلب توسط پزشک توصیه می‌شود. اغلب به مدت 5 تا 7 روز یک اسپلینت به منظور جلوگیری از خونریزی داخل بینی قرار می‌گیرد که خیس شدن آن ممنوع است. بنابراین در این مدت بهتر است به توصیه‌های زیر توجه کنید:

 • از آب ولرم به جای آب گرم استفاده کنید.
 • از تکنیک‌های خاصی که مانع از خیس شدن صورت می‌شوند برای شستشوی سر استفاده کنید.
 • برای شستشوی صورت و بدن از اسفنج‌های مخصوص حمام استفاده کنید.
 • از خم کردن سر خود حین استحمام خودداری کنید.
 • تا زمانی که اسپلینت را از بینی خود خارج نکرده‌اید از استحمام خودداری کنید.
 • باد سشوار را روی بینی و صورت خود نگیرید.

قبل و بعد از عمل بینی طبیعی

سایر مراقبت های بعد از عمل بینی

در این قسمت مراقبت‌های بعد از عمل بینی که به آنها اشاره نکرده‌ایم را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما عزیزان بتوانید بهترین دوره نقاهت و نتایج را داشته باشید:

 • از هفته شش بعد از عمل می‌توانید ورزش و شنا را شروع کنید اما نباید به عمق آب بروید
 • تا 3 هفته بعد از جراحی بهتر است از رابطه جنسی خودداری کنید
 • نحوه صحیح چسب زدن بینی را بیاموزید و ترجیحا این کار را به افراد متخصص بسپارید (2 تا 6 هفته بعد از برداشتن اسپلینت باید از چسب استفاده کنید)
 • در صورت باقی ماندن اسکار محل جراحی از کرم‌های لایه بردار یا لیزر ضد اسکار استفاده کنید

کلام پایانی

در پایان باید گفت که مهم‌ترین نکته قبل از عمل این است که به کلینیک‌های معتبر جراحی بینی مراجعه کنید و جراحی را تحت نظر یک متخصص زیبایی متبحر انجام دهید. شاید مهم‌ترین عامل در کسب نتایج مناسب از عمل بینی همین باشد. علاوه بر این در روند بهبود بعد از جراحی بینی باید صبور باشید. رسیدن به نتیجه دلخواهتان مدت‌ها طول می‌کشد و شما در این زمان باید رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...