پلنگ به ۲ نفر در خراسان شمالی حمله کرد

فرمانده انتظامی بجنورد از حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفندان در روستای «قلجق»این شهرستان خبر داد و گفت: بر اثر حمله این حیوان ۲ نفر از اهالی روستا زخمی شدند.

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
پلنگ,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث امروز
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سرهنگ علی پاکدل ، اظهار داشت: حمله پلنگ به گله گوسفندان، شنبه شب به پلیس گزارش شد که بر اساس اعلام ماموران، سه راس گوسفند خک در این حادثه تلف شدند.

*پلنگ ایرانی بیمه است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز در این باره گفت: کارشناسان ما برای بررسی زیادتر به محل اعزام شدند که تا کنون نتایج این بررسی ها به دست ما نرسیده است.

سیداصغر مطهری اظهار داشت: پلنگ ایرانی از سال ۹۵، زیر پوشش بیمه قرار گرفته است و خسارت های این گونه وحشی جبران می شود.

بر اساس این گزارش، پلنگ در شهریورماه سال گذشته به یک چوپان در شهرستان مرزی راز و جرگلان این استان حمله کرد و موجب زخمی شدن نامبرده از ناحیه دست ها شد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی هم گفت: بیمه به ازای هر دام سبک تلف شده چهار میلیون ریال و به ازای از بین رفتن هر قلاده سگ گله پنج میلیون ریال غرامت پرداخت می کند.

بهروز جعفری اظهار داشت: دامداران و روستاییان که در حمله پلنگ متحمل خسارت می شوند باید گزارش های این حوادث را به محیط زیست منعکس کنند تا برای دریافت غرامت های بیمه ای اقدام شود.

وی گفت: در دو سال گذشته ، ۴۷ مورد حمله پلنگ به دام ها در استان گزارش شد که از این تعداد خسارت های ۱۶ مورد جبران شد و پرداخت غرامت مابقی نیز در دست پیگیری است.

گزارش های دیگر از حمله حیوان ناشناخته به گله های روستاهای این استان در سال گذشته منتشر شد اما، مشخص نشد که این حیوان پلنگ، یا از دیگر گونه های جانوری بوده است.

پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی. یو.سی. ان قرار دارد. هم اکنون ایران مهم ترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است.

از بین رفتنِ پلنگ به دنبال شکار و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاه های این گونه و تصادفات جاده ای، سازمان حفاظت محیط زیست کشور را بر آن داشته است تا برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره گیری از ظرفیت های علمی ایرانی تدوین کند و بیمه پلنگ ایرانی یکی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است که در در سال ۱۳۹۵ توسط سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شد.

در چهارم اردیبهشت ماه سال ۹۵ ، تفاهم نامه ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت بیمه ' ما ' برای بیمه پلنگ ایرانی و خسارات اشخاص ثالث و دام امضا شد. این بیمه ضمن حمایت از پلنگ ایرانی ، حامی بخش آگاهی رسانی با رویکرد حفاظتی نیز هست.

هدف کلی این بیمه نامه ارتقا سطح کیفی حفاظت از زیر گونه در معرض خطر انقراض پلنگ ایرانی در گستره وسیع پراکنش آن در کشور از طریق ساماندهی و جبران خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و کنترل تعارضات و کاهش تلفات ناشی از فعالیت های انتقام جویانه افراد و بهبود شرایط حفاظتی در مناطق حادثه خیز همگام با اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ حفاظتی، است .

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قراردارد و جمعیت خوبی از پلنگ را در کشور دارد.

این استان با ۲۸ هزار و ۱۷۹ کیلومتر مربع گستره در شمال شرق کشور یکی از زیستگاه های مهم گونه در معرض انقراض پلنگ و نیز یوز پلنگ ایرانی محسوب می شود.