قتل عام ۲۳ باربر نجیب در ارتفاعات اشنویه + عکس 16+

یک فعال محیط زیست از قتل عام ۲۳ اسب باربر در ارتفاعات سیاهکوه شهرستان اشنویه خبر داد؛ اتفاقی بسیار تلخ، اما تکراری که می شود با اجرای یک پیشنهاد جلوی تکرار های زیادترش را گرفت.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
کشتار ۲۳ باربر نجیب در ارتفاعات اشنویه و یک پیشنهاد!
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

سالهاست که استفاده از اسب های دست آموز که می دانند موظف به طی کردن چه مسیری هستند و در این مسیر هیچ چارواداری همراهشان نیست، به راهی بی خطر برای قاچاق کالا برای قاچاقچیان و کولبران تبدیل شده و در مقابل، ماموران مرزی ترجیح می دهند با شلیک به حیوانات و از پا در آوردنشان با این شیوه مقابله کنند. شیوه ای خونین برای مقابله با قاچاق که ظاهرا قرار نیست تغییر کند.

وضعیتی که اعتراض برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هم به دنبال داشته است؛ امثال احمدعلی کیخا، عضو کمیسیون اجتماعی، عبدالکریم حسین زاده، نماینده نقده و اشنویه، سیدتقی کبیری، عضو کمیسیون اقتصادی، شکور پورحسین شقلان، عضو کمیسیون اجتماعی، محسن بیگلری نماینده سقز و بانه، رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر و برخی نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی که خواستار رسیدگی به قتل عام چارپایان باربر در مناطق مرزی شده اند که نه تنها از نظر شرعی، اخلاقی و انسانی ناپسند است و وجهه کشورمان را در مجامع بین المللی تخریب می کند، بلکه به لحاظ بهداشتی خطری جدی برای سلامتی جامعه محسوب می شود.کیخا چندی پیش با تاکید بر اینکه موجوداتی بی گناه نباید قربانی تخلفات صاحبانشان شوند به گفت: روا نیست این چارپایان، سختی حمل بار سنگین در مسیر های صعب العبور را تحمل کنند و در نهایت هم با شلیک گلوله از پای درآیند. قتل عام چارپایان راه حل مناسبی برای مبارزه با تخلفات قاچاق کالا نیست. سازمان حفاظت محیط زیست از دو بعد باید به مقوله قتل عام اسب های باربر ورود و برای آن چاره اندیشی کند: یکی از دیدگاه حقوق حیوانات و دیگری به لحاظ آلودگی محیط زیست و منابع آب ناشی از تعفن جمع کثیری از لاشه های دفن نشده چارپایان باربر.نماینده مردم زابل و زهک یادآور شد: مسئولان محیط زیست و دامپزشکی استان های مربوطه، باید برنامه ای به منظور جلوگیری از قتل عام اسب های باربر آماده کنند و سپس برای اجرای آن با نیروی انتظامی وارد مذاکره شوند. سمن ها هم قطعا می توانند در این راستا مفید واقع شوند. این چارپایان بر اساس قانون باید به جای آنکه کشته شوند مصادره شوند. آن وقت می شود برای به مزایده گذاشتن یا استفاده از آن ها برنامه ریزی کرد. شاید استفاده از تیر بیهوشی بتواند کار مصادره این چارپایان را ساده تر کند و جایگزینی برای قتل عام شود.

پیشنهادی که البته تازه نیست و پیشتر هم از جانب برخی دوست داران محیط زیست ارائه شده است. کیوان صمدی، فعال محیط زیست آذربایجان غربی از جمله این افراد است که در این باره به «تابناک» می گوید: در حال حاضر منطقی ترین راه حلی که برای جلوگیری از قتل عام اسب های باربر در نواحی مرزی به نظر می رسد، مصادره این چارپایان و به مزایده گذاشتن شان در شهرستانی دیگر است تا قاچاقچیان نتوانند آن ها را دوباره خریداری کنند.

قتل عام ۲۳ باربر نجیب در ارتفاعات اشنویه و یک پیشنهاد!

مصادره حیوان به جای کشتنش که می تواند فرجامی غیر از فروش حیوان هم داشته باشد و حتی پای نهادهای دیگر مانند سازمان حفاظت محیط زیست را به ماجرا باز کند؛ همان نهادی که جا داشت با انتشار اخبار قتل عام اسب ها در نقاط مرزی پیش قدم حل و فصل ماجرا شود اما این گونه نشد.

تغییری که به هر شکل رقم بخورد، فواید زیادی به دنبال خواهد داشت، از جمله این که قانون و مسائل اخلاقی رعایت خواهد شد چراکه هیچ مجوزی برای قتل عام اسب های به کار گرفته شده در قاچاق وجود ندارد و همین عامل موجب شده که با انتشار اخباری از این دست در گذشته، شاهد کاهش قتل عام اسب های باربر باشیم. کاهش اتفاقی که بازتاب بسیاری در رسانه های جهان یافت و بازخوردهای منفی زیادی به دنبال داشت اما نتوانست به برچیدن بساط قتل عام حیوانات و به کارگیری شیوه هایی مانند پیشنهاد فوق منجر شود.
همرسانی نوشتار: