ماجرای صید صیادان چینی در خلیج فارس چه بود ؟ + جزییات

شاپور کاکولکی معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران خبرنگار حوزه محیط زیست  در رابطه با صید ماهی های خلیج فارس توسط کارگران چینی اظهار کرد: این موضوع را چندین بار با مستندات مطرح کرده ایم ولی برخی عزیزان هر از چند گاهی تازیانه ای بر اندام عریان صیادی می زنند!

  1. ۶ ماه،۳ هفته قبل
ماجرای صید صیادان چینی در خلیج فارس چیست؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

وی افزود: در برخی از رسانه ها عنوان شده که کشتی های چینی ۲۵۰ هزار تن ماهی را از خلیج فارس صید کرده اند. در حالی که کل صید ماهی خلیج فارس کمتر از نصف این مقدار است.

کاکولکی گفت: خوب است قبل از اینکه در مورد مقدار صید صحبت کنیم، ببینیم اصلا شناور چینی یا کلا خارجی داریم یا نه؟ قوانین جاری کشور و آیین نامه های مصوب اجازه تردد به شناور خارجی را نمی دهند.

وی ادامه داد: براساس ضوابط  شناور خارجی در کشور نداریم. خلاف این باید مستند باشد نه با هیاهو. اینکه شناوری خارجی می تواند در کرایه یک ایرانی باشد نیز طبق ضوابط موجود و مصوبه مجلس امکان پذیر است. اما خلاف این گفته باید مستند باشد.

معاون سازمان شیلات ایران گفت: یک ایرانی طبق قوانین می تواند شناوری را از خارج کرایه کند و در اختیار بگیرد. اما  یک خارجی چه چینی و یا هندی و .... به هیچ عنوان نمی تواند در ایران صیاد باشد. برای خلاف این گفته باید مستندات ارائه شود.

وی افزود: ما صرفا صیاد ایرانی داریم که می تواند طبق قانون از خارج یک کشتی را وارد و در ایران صید کند. صرف اینکه عکس ها و فیلم هایی گرفته شده است که فردی مثلا چینی بر روی شناور است و حکایت از مالکیت مجوز صید ایرانی دارد، محال است. پس صرف دیدن عکس یک روس در هواپیمایی ایرانی یا در بخش های زمینی فرودگاه و یا یک خارجی بعنوان ماساژور تیم ملی فوتبال، هیچکدام دلیل بر مالکیت بر هواپیما و فرودگاه و تیم ملی نیست؛ اگر به جز این است مستندات ارائه شود.

کاکولکی تصریح کرد: گمانه زنی درباره حضور صیادان چینی در خلیج فارس را بخواهیم با حسن نیت اگر نگاه کنیم، ناشی از عدم اطلاع است. با مطالعات بیش از سه دهه در آبهای ایران که توسط موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و سازمان خواربار و بار کشاورزی جهانی صورت گرفت، ایران مخزنی قابل برداشت از ماهی انگشت قدی به نام فانوس ماهی دارد. به گفته همین موسسه تحقیقات شیلات کشور، برداشت تا حدود ۳۰۰ هزار تن این ماهی هیچ تداخلی با سایر گونه ها ندارد.

وی ادامه داد: تحقیقات این موسسه در همین سال ها نیز مؤید همین نکته است. هدف از صید این ماهی خروج بی رویه ارز برای واردات پودر ماهی بود. هم اکنون نزدیک به ۴۰ کارخانه این پودر را تولید می کنند همچنین این کار موجب ایجاد اشتغال برای حدود ۱۰۰۰ نفر در کارخانجات پودر ماهی کشور را نیز فراهم کرده است.

معاون سازمان شیلات ایران تصریح کرد: هم اکنون فانوس ماهی برای مصرف انسانی خشک بوده و صادر می شود.ارزش غذایی بالای این ماهی باعث شده است که دانشمندان ایرانی بر روی این ماهی کار کنند.

وی ادامه داد: به جز فانوس ماهی، ماهی دیگری در کنار این ماهی صید می شود که برخی گلایه دارند که چرا در ایران توزیع نمی شود و تنها صادر می شود که باید گفت دلیل آن حرام گوشت بودن آن است.

کاکولکی گفت: صید فانوس ماهی در عمق بالای ۲۰۰ متر است و لنج های سنتی و قایق ها امکان صید را در عمق بالای صد متر ندارند؛ چه بسا که تداخل زیستی تا میزان ۳۰۰ هزار تن از این ماهی ایجاد نمی شود.

وی افزود: پس خوب است بیاییم صحبت های تخصصی را به جای اظهارنظر فردی از محیط زیست هرمزگان یا شخصی از فلان بندر، به موسسه ای که بیش از ۳۰۰ متخصص جهانی دارد، واگذار کنیم و یا از اتحادیه های صیادی در خصوص این موسسه سوال کنیم. آنها نیز مد نظر نهایی شان همین موسسه است که در مصاحبه اخیر رئیس اتحادیه سراسری صیادان کشور به مرجعیت این موسسه تاکید شده است.

معاون سازمان شیلات ایران تاکید کرد: باید بپذیریم که صید ماهی فانوس توسط شناورهایی بدون تداخل زیستی در عمق بالای ۲۰۰ متر آن هم در دریای عمان و نه در خلیج فارس با حجمی حدود ۲۰ هزار تن و بسیار کمتر از حد مجاز ۳۰۰ هزارتن با نظارت لحظه ای و ماهواره ای شیلات ایران صورت می گیرد؛ بطوریکه صیادان می گویند آمدن این سیستم ماهواره ای امان ما را بریده است.

وی ادامه داد: این سیستم هر تخلف پنهانی را آشکار می سازد و طبق ضوابط جدید با هر تخلف حتی یک روزه احتمال تعلیق شناور تا ۳ ماه وجود دارد. سعی شده است هزینه تخلف صیادی را برای متخلفین بالا ببریم.

کاکولکی گفت: سازمان شیلات ایران تصمیم دارد طی چند سال آینده نیروی فعال خارجی در شناورهای چینی را به تدریج کم کند و به شرکت های اجاره کننده گفته شده که در طی چند سال نیروهای خود را کم و نیروهای ایرانی را جایگزین در این شناورها کنند.

وی افزود:اگر فردی وانمود کند که ما از این تصمیم خبر نداشتیم، قابل قبول نخواهد بود چرا که می دانیم هر دو نفر کارگر ایرانی می توانند با یک قایق در هرمزگان و صید یال اسبی درآمدی حدود ۳۰ برابر کار کارگری در کشتی داشته باشند؛ اما متاسفانه کارگران کشور تمایل زیادی به کار در کشتی نشان نمی دهند مگر آنکه امکان انجام کار در قایق را نداشته باشد. این یک واقعیت جامعه امروز صیادی در این منطقه است که ممکن است برخی چشم خود را به روی این واقعیت ببندند.

همرسانی نوشتار: