درختی که با دانش آموزان تبریزی درس می خواند ! + عکس های باورنکردنی

هر روزش را با طنین پر نشاط دانش آموزان آغاز می کند، از این که او را همانند سایر اقوامش زنده به گور نکرده اند خوشحال است. او خوش شانس تر از دوستانش است که به بهانه ی آفت زدگی یا خشکی با تبر بی رحمانه ی آدمیان قطع نشده و قربانی توسعه شهری نشده است.

  1. جمعه ۷ دی ۹۷ ساعت ۰۸:۴۰ (۱ سال،۶ ماه قبل)
درختی که با دانش‌آموزان درس می‌خواند
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

حدود ۵۰ سالی می شود درخت کاج کهنسال ما در حیاط خانه ای زندگی می کند، اما از سال ۸۸ این ملک شخصی تغییر کاربری داده و به محفلی برای علم آموزی دانش آموزان تبدیل شده است. با توجه به نیاز مدرسه، مسئولان این مدرسه مجبور به افزایش شمار کلاس های درس می شوند، اما در مکان مورد نظر برای ساخت کلاس درس، با درخت کاج کهنسال حیاط مواجه می شوند، مسئولان خلاق این مدرسه با هم فکری و کمی خلاقیت بدون این که آسیبی به درخت برسانند، ساختمان کلاس درس را براساس محل استقرار درخت تنظیم می کنند و اکنون دوسالی می شود درخت درسخوان ما کنار نیمکت های کلاس درس جاخوش کرده و نفس می کشد و هر روز هوایی تازه و سبزی را به دانش آموزان تزریق می کند.

درختی که با دانش آموزان درس می خواند

«محمدحسین یگانه»، مدیر دبیرستان پسرانه علوی در تبریز، ، در خصوص قدمت درخت کاج محافظت شده در داخل کلاس درس، اظهار می کند: پیش از ساخت مدرسه این زمین به صورت ملک شخصی و مسکونی بود و این درخت کاج نیز در حیاط خانه رشد کرده بود، قدمت این درخت به ۵۰ سال می رسد، پس از فروش ملک، در سال ۸۸ مدرسه ای در این مکان احداث شد.

وی ادامه داد: با توجه به این که ما در فضای مدرسه به احداث کلاس درس دیگری نیاز داشتیم، مقرر شد کلاس درس جدیدی را به ساختمان مدرسه اضافه کنیم، اما مناسبت ترین محل برای ساخت کلاس درس، محل زندگی این درخت کاج بود که نمی توانستیم آن را هم از میان ببریم.

مدیر دبیرستان پسرانه علوی در تبریز با بیان این که در راستای حفظ محیط زیست درخت کاج را حفظ کرده و نسبت به موقعیت آن کلاس درس را ساختیم، گفت: با هم فکری همکاران تصمیم گرفتیم که تنه و ریشه ی این درخت در داخل کلاس درس باقی مانده و شاخه های بلند آن نیز از سقف کلاس در قسمت بیرونی ساختمان قرار بگیرد.

درختی که با دانش آموزان درس می خواند

یگانه افزود: اکنون حدود دو سالی می شود این کلاس احداث شده و درخت نیز در داخل آن در وضعیتی سالم به حیات خود ادامه می دهد.

وی با اشاره به واکنش دانش آموزان به این اقدام خلاق، افزود: این کار برای دانش آموزان این مدرسه تعجب برانگیز بوده و جذابیتی خاصی به همراه داشت، به عنوان مثال سر کلاس درس زمانی که مورچه ای روی تنه ی درخت حرکت می کند، دانش آموزان هیجان زده شده و احساس می کنند در فضایی آزاد و متفاوت از کلاس درس نشسته اند.

مدیر دبیرستان پسرانه علوی در تبریز با بیان این که وجود این درخت در داخل کلاس درس، مشکل خاصی برای دانش آموزان به وجود نمی آورد، در ادامه افزود: اوایل نگران بودیم که درخت به علت موقعیت قرارگیری جدید خود، خشک می شود، اما خوشبختانه با گذشت دو سال از احداث این کلاس درس، درخت سرسبز باقی مانده و اکنون نیز به رشد خود ادامه می دهد.

یگانه با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست، توسعه ی فضای سبز در سطح شهر را ضروری دانست و گفت: امروزه علی رغم نیاز شدید به توسعه و حفظ فضای سبز، برخی افراد به علت تغییر کاربری زمین خود، به صورت غیرقانونی درختان را قلع و قمع می کنند در حالی که فضای سبز یکی از عوامل کاهنده آلودگی هوا در کلان شهرهاست و همه ما وظیفه داریم در راستای حفظ محیط زیست، هوای پاک و سالم فضای سبز را گسترش داده و فرهنگ درخت کاری را در میان فرزندان نهادینه کنیم.

بر اساس این گزارش، چند سالی می شود که دیگر از کاشت درختان مقاوم گذشته در تبریز خبری نیست البته نه تنها کاشت درختان مورد غفلت واقع شده بلکه امروزه برخی مسئولان با صدور مجوزهای بی پایه و اساس به بهانه ی آفت زدایی و حفظ فضای سبز، بدون هیچ واهمه ای، پای حکم قتل درختان را امضا می کنند و مردم شاهد رویداد جدید و تلخی به نام قلع و قمع درختان شهرها و جنگل ها هستند.

در این شرایط، ضرورت دارد مردم و مسئولان بیش از پیش به موضوع گسترش و حفظ درختان و فضای سبز اهمیت دهند.
همرسانی نوشتار: