انسان ها پس از مرگ به کجا می روند؟ + عکس

وقتی کودک به توانایی صحبت کردن می رسد سؤالات بی شمار او درباره اتفاقات دور و اطرافش شروع می شود.

  1. چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۱:۵۰ (۱ سال،۳ ماه قبل)
انسان‌ها پس از مرگ به کجا می‌روند؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

روز های اول سؤال ها از سطح «این چیست؟» و «این کجاست؟» فراتر نیست و هر یک از والدین به شیوه خودش پاسخ این سؤال ها را می داند. اما ماجرا آنجایی سخت می شود که سؤالات هستی شناسانه کودک درباره خدا، آدم ها، جانوران، مرگ، جنسیت و ... آغاز می شود. در گزارش پیش رو حجت الاسلام هادی مزینانی؛ کارشناس علوم تربیتی، از سؤالات کودکان درباره مرگ، تفاوت مرگ و شهادت و نحوه پاسخگویی والدین به این سؤالات گفته است.

در سنی که بچه ها سؤالات بی شمار خود درباره پدیده های مختلف را شروع کرده اند، ممکن است یکی از نزدیکان خانواده مثل پدربزرگ فوت کند. اینجاست که بچه برای اولین بار با موضوع مرگ روبه رو می شود و هزاران سؤال برایش پیش می آید. مثلاً می پرسد «پدربزرگ کجا رفته است؟ چرا دیگر در خانه اش نیست یا چرا پیش ما نمی آید؟»

برای پاسخ به این سؤال باید از قبل مواردی را به بچه آموزش داده باشیم. مثل اینکه خدا خیلی مهربان است و تو را به ما هدیه داده است. حالا با استفاده از همین آموزه های قبلی که آمدن آدم ها و قرار گرفتن شان در کنار هم را کار خدا معرفی کرده ایم، در پاسخ به سؤال پدربزرگ کجا رفته است می گوییم: «بابابزرگ هم هدیه خدا به ما بود» باید حتماً در سؤال فرزندمان تأکید کنیم که: «پدربزرگ از این رفتن خوشحال است. ما هم اگر کار های خوبی انجام بدهیم یک روز مثل پدربزرگ پیش خدا می رویم.»

در واقع موضوع مرگ را هم باید با نگاه مثبت برای بچه جا بیاندازیم. اگر نزدیکان بچه به خاطر بیماری فوت کنند می توانیم به بچه بگوییم: «یادت هست پدربزرگ بیمار بود و نمی توانست سریع راه برود؟ اما حالا که پیش خدا رفته دیگر درد نمی کشد و حالش خوب است»

گریه کردن اطرافیان به خصوص اگر آن افراد مورد علاقه کودک باشند برای او ناخوشایند است. ضمن اینکه باید حواسمان باشد که زیاد کودک را در برنامه های عزاداری نزدیکان درگیر نکنیم و سعی کنیم پیش او، روی خودمان و بقیه کنترل بیشتری داشته باشیم؛ باید خودمان را برای پرسیدن سؤال اینکه «چرا گریه می کنید؟» هم آماده کنیم.

انسان ها پس از مرگ به کجا می روند؟

مهم است که در پاسخ به این پرسش کودک علت گریه را ناراحتی خودمان بیان کنیم نه ناراحتی برای شخص فوت شده. مخصوصاً که قبلاً به کودک گفته ایم جای شخص فوت شده خوب است و هیچ غمی متوجه او نیست. بهتر است این طور به کودک پاسخ بدهیم که «گریه من برای پدربزرگ مثل وقتی است که پدرت دارد به مأموریت می رود و من دل تنگ او می شوم. یا وقتی خاله ات به مسافرت رفت و از اینکه چند وقت او را نمی دیدم ناراحت بودم. الآن هم برای خودم گریه می کنم، چون پدربزرگ از من دور شده و دیگر نمی توانم او را ببینم»

از مرگ موضوع «جدایی» نباید برای کودک برجسته بشود. انتهای این توضیحات و پاسخگویی به سؤالات کودکانه درباره مرگ باید مهربانی خدا باشد. چون زندگی در کنار خدای مهربان زندگی شاد و بدون غم و غصه است.

وقتی سؤالات کودک درباره مرگ شروع می شود بهترین موقعیت است که موضوع بهشت را هم برای کودک تشریح کنیم: «خداوند پیش خودش بهشتی ساخته که یک جای بسیار خوب و راحت است. هیچ غم و غصه ای در آن نیست و هرکس که به بهشت برود خوش و خرم در آنجا زندگی می کند. پدربزرگ هم الآن به بهشت رفته است. پدربزرگ در بهشت هر چیزی را که دوست داشته باشد خدا به او می دهد. او حتی می تواند ما را ببیند. ببین خدا او را چقدر دوست دارد! او پدربزرگ را به آسمان ها و پیش خودش برده است.»

انسان ها پس از مرگ به کجا می روند؟

گاهی برای کودک تفاوت بین مرگ و شهادت سؤال می شود. مخصوصاً اگر در مراسم تدفین شهدا شرکت کند یا خانواده اهل رفتن به گلزار شهدا و مکان هایی ازاین دست باشد. از آن طرف کودک متوجه می شود که برای شهید احترام بیشتری قائل هستیم و مثلاً برای شهدا مراسم هایی بزرگ تر و با حضور تعداد بیشتری از مردم برگزار می شود.

انسان ها پس از مرگ به کجا می روند؟

این اولین تجربه کودک در مواجهه با فلسفه شهادت است و، چون شهادت یکی از مسائل مهم در فرهنگ دینی ماست، تا جایی که می شود بهتر است با مثال های مختلف این موضوع را به کودک بشناسانیم: «یادت هست آن روز که در خانه به من کمک کردی و وقتی به پدرت گفتم، پدرت چه کار کرد؟ تو را بوسید و از تو تشکر کرد، چون کار خیلی خوبی انجام داده بودی. کار شهدا برای دفاع از دوست داشتنی های ما و خودشان آن قدر خوب است که خدا از آن ها به صورت ویژه تشکر می کند و یک جایگاه ویژه به آن ها در بهشت می دهد»

فرق شهید با بقیه اموات را باید با کلیدواژه «دوست داشتنی ها» به کودک یاد داد. «هر آدمی در زندگی یک سری دوست داشتنی دارد که به آن ها علاقه مند است. تو اسباب بازی ات را چقدر دوست داری؟ اگر کسی بخواهد آن را خراب کند چه کار می کنی؟» احتمالاً کودک پاسخ می دهد: «اسباب بازی را از او می گیرم یا داد می زنم که اسباب بازی ام را خراب نکن!»

حالا بگویید: «کسی هم که شهید شده، رفته است تا از دوست داشتنی هایش دفاع کند. یکی از دوست داشتنی های ما همین کنار هم بودن و بودن پیش مامان و باباست. اما وقتی دشمن می آید، می خواهد آدم ها و خانواده ها را از بین ببرد و خانه هایشان را بگیرد. کسانی هستند که می روند جلوی این دشمن می ایستند و می گویند ما نمی گذاریم به کسی آسیب بزنی. این آدم ها گاهی توسط دشمن آسیب می بینند و فوت می کنند. اما چون برای محافظت از ما روبه روی دشمن ایستاده اند و کار بزرگی انجام داده اند به آن ها شهید می گوییم و بیشتر از بقیه به آن ها احترام می گذاریم. خدا هم پیش خودش یک جای خیلی خوب به او می دهد.»
همرسانی نوشتار: