مدارک، شرایط، و مراحل کسب مجوز برای تاسیس آرایشگاه زنانه

راه اندازی سالن زیبایی دارای شرایط و ضوابط مخصوص به خود است که اگر تمام مراحل آن به شکل دقیق و صحیح انجام شود، می‌توان سالن زیبایی را در کمتر از چند ماه تاسیس کرد.

 1. دوشنبه ۲۲ اسفند ۱ ساعت ۱۵:۲۸ (۲ ماه،۲ هفته قبل)

مهم‌ترین شرط برای کسب مجوز سالن زیبایی، برای معروفترین آرایشگرها داشتن مدرک آرایشگری است. فردی که به دنبال تاسیس سالن زیبایی می‌رود باید مجوز لازم را از اتحادیه آرایشگران دریافت کند. در این بخش می‌خواهیم در مورد مدارک، شرایط و مراحل کسب و مجوز سالن زیبایی صحبت کنیم.

آشنایی با پیش نیازهای تاسیس سالن زیبایی

داشتن برنامه ریزی مدون به عنوان رمز موفقیت تاسیس سالن زیبایی محسوب ‌می‌شود. برای این که بتوانید سالن آرایشگری خود را در چارچوب مشخص تاسیس کنید، قبل از هر کاری بهتر است چند مورد را در نظر بگیرید. تعیین هزینه راه اندازی سالن زیبایی، انتخاب موقعیت مکانی مناسب و آماده کردن تجهیزات اولیه. هر کدام از موارد گفته شده باید به درستی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد تا برآیند نهایی کار رضایت بخش باشد.

هزینه‌های تاسیس سالن زیبایی به موارد مختلف تقسیم بندی می‌شوند. هزینه خرید تجهیزات جدید، اجاره یا خرید مکان مناسب، خرید دکوراسیون، دریافت مجوزهای لازم، آموزش و استخدام آرایشگران ماهر، خرید تجهیزات جانبی و... از جمله هزینه‌های راه اندازی سالن زیبایی هستند. موقعیت مکانی سالن باید به گونه‌ای باشد که خانم‌ها در آن موقعیت رفت و آمد بیشتری داشته باشند. دسترسی آسان آرایشگاه نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل رونق آرایشگاه محسوب می‌شود.

از لحاظ شرایط بهداشتی نیز آرایشگاه باید دارای گواهینامه بهداشت باشد. داشتن تهویه مناسب، استفاده از هواکش و به کارگیری انشعاب تخلیه آب در سالن، از جمله مواردی هستند که در هنگام تاسیس سالن باید به آنها توجه شود.

مدارک مورد نیاز برای تاسیس سالن زیبایی

یک سری مدارک کلیدی وجود دارند که برای تاسیس سالن زیبایی ضروری هستند. در ادامه به مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تاسیس سالن زیبایی می‌پردازیم:

 • داشتن مدرک آرایشگری زنانه یا دیپلم آرایشگری (اخذ شده توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور)
 • کسب کارت بهداشت از وزارت بهداشت و درمان
 • کسب مجوز تاسیس سالن آرایشگری

فردی که قصد دارد تا سالن زیبایی را تاسیس کند باید دارای مدرک آرایشگری زنانه باشد. کسب مجوز تاسیس آرایشگری و دریافت کارت بهداشت دارای مراحل مختلف هستند. مدارک مورد نیاز برای کسب مجوز سالن زیبایی بدین شرح هستند:

 • کپی برابر اصل سند مالکیت
 • کپی برابر اصل پایان کار تجاری
 • اجاره نامه بنگاهی با کد رهگیری
 • فتوکپی کارت مهارت آرایشگری
 • کپی فیش تلفن آرایشگاه
 • رضایت محضری همسر
 • 8 قطعه عکس 3 در 4

استعلام مدارک از مراکز مربوطه

با توجه به این که مدارک داده شده باید مورد بررسی قرار بگیرد، صلاحیت فرد نیز باید توسط سازمان‌های مربوطه تایید شود. برای صدور جواز سالن زیبایی بررسی موارد زیر الزامی هستند:

 • گواهی مرکز بهداشت شهرستان و ارائه کارت معاینه پزشکی فردی
 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • موافقت اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی
 • گواهینامه مهارت فنی آرایشگری
 • اختصاص برچسب شناسه صنفی با کد ده رقمی
 • اختصاص کد شناسه ده رقمی و الطاق آن به جواز کسب


پرونده درخواست داده شده توسط اتحادیه مورد بررسی قرار می‌گیرد، زمانی که مدارک بدون مشکل باشد و شخص درخواست کننده مجوز، سوء پیشینه نداشته باشد، آخرین مرحله یعنی صدور پروانه کسب انجام می‌شود. مجوز داده شده برای دوره 5 الی 10 ساله است که در صورت عدم وجود مشکلات مختلف، مجدد قابل تمدید است. افرادی که می‌خواهند در کمترین زمان ممکن مجوز لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه را دریافت کنند کافی است مراحل فوق را به یک مجموعه معتبر بسپارند.

ضوابط انتظامی عمومی برای افتتاح سالن زیبایی

یک سری ضوابط انتظامی نیز وجود دارند که رعایت کردن آنها برای افتتاح سالن زیبایی ضروری هستند. به عنوان نمونه استفاده از قفل‌های استاندارد و ضدسرقت برای پیشگیری از دزدی‌ ضروری است. سالن زیبایی نباید در مجاور مراکز دارای طبقه بندی نظامی، سیاسی و انتظامی قرار داشته باشد. همچنین سالن زیبایی بانوان به دلیل این که دارای حساسیت‌های مخصوص به خود است باید پوشش مناسبی در تمام ورودی‌ها داشته باشد.

نصب دوربین مداربسته در سالن زیبایی زنانه نیز دارای شرایط و ضوابط مخصوص به خود است. کیفیت دوربین حداقل باید 640 در 480 مگاپیکسل باشد که همه ورودی‌ها را به صورت کامل پوشش دهد. همچنین وجود نور کافی برای قرارگیری دوربین مداربسته ضروری است.

جمع بندی

یکی از مراحل اصلی تاسیس سالن زیبایی، دریافت جواز کسب است که از طریق داشتن مدرک آرایشگری امکان پذیر است. سال صدور مدرک آرایشگری اهمیتی نداشته و افراد می‌توانند در زمان دلخواه اقدام به تاسیس سالن زیبایی داشته باشند. هزینه راه اندازی سالن زیبایی با توجه به وضعیت سالن متغیر است. کسانی که می‌خواهند مراحل سالن زیبایی را در کمترین زمان ممکن طی کنند، بهتر است به شرایط و ضوابط گفته شده در این مقاله توجه داشته باشند. قرارگیری سالن در یک موقعیت مکانی مناسب باعث می‌شود تا سودآوری سالن در کمترین زمان ممکن به بیشترین حد خود برسد.رپرتاژ آگهی برای سفارش رپرتاژ آگهی خودتان با ما تماس بگیرید. ایمیل: ads@nodud.com تلفن: 02188984760 - 02188984761 - 02188984762 بیشتر بدانید...