سود سرسام آور پرورش و زهرگیری عقرب ! + عکس

خبر کشف ۳ هزار عقرب در یک منزلی مسکونی در مشهد چند روزی است جنجال آفرین شده است، شاید حتی در همسایگی شما هم کسی در حال پرورش عقرب است، اما چرا برخی افراد برای پرورش این بندپای خطرناک ریسک می کنند؟

  1. چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷ ساعت ۲۲:۱۵ (۱ سال،۱۱ ماه قبل)
پرورش عقرب و زهرگیری از عقرب چقدر سود دارد؟ +عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ابوالفضل شعبانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: این دومین کشف عقرب روزهای اخیر یگان حفاظت شهر مشهد بوده است و در عملیات قبلی، ۱۲ هزار عقرب کشف شد که حدود ۱۰ هزار عدد آن مرده بودند.

گفته می شود گران بهاترین مایع در جهان «سم عقرب» است و قیمت یک گرم سم خشک آن برابر با ۸۰ میلیون تومان ارزش دارد.

این جمله وسوسه کننده در یک سایت پرورش عقرب منتشر شده است. در مباحث تئوری این سایت  عنوان شده است: با ۱۵۰ هزار عقرب حداقل می توان ۲۰ الی ۲۵ گرم سم خشک درسال تولید داشت که برابر با ۲ میلیارد تومان است.

علیرضا نادری کارشناس جانوران بی مهره سازمان حفاظت محیط زیست کشور این باره گفت: موج پرورش عقرب از سوی یک گروه مافیایی شکل گرفته است و در واقع یک شیادی است.

این کارشناس محیط زیست ماجرای تب پرورش و زهرگیری عقرب را این طور بیان کرد که شرکت های آموزش پرورش عقرب با وعده درآمد میلیاردی از بیکاری و فقر و سادگی افراد سوء استفاده می کنند و  با برگزاری کلاس های آموزشی سود زیادی به جیب می زنند.

نادری افزود: کلاس های آموزشی که با مجوز سازمان های غیرمرتبط با محیط زیست کشور مثل وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فنی حرفه ای تحت عنوان کارآفرینی برگزار می شود با سوءاستفاده از یک خلا قانونی ماهانه سودهای میلیونی دارند. در حالی که کارآفرینی برپایه تنوع زیستی کشور باید با مجوز سازمان محیط زیست همراه باشد اما خلاءهای قانونی باعث شده سودجویان با ارائه اطلاعات ناقص برخی افراد را برای پرورش عقرب تشویق کنند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه کلاس های ۲۰-۳۰ نفره آموزش پرورش عقرب که ماهانه برگزار می شود با دریافت شهریه چند صد هزارتومانی هیچ اطلاعات علمی به افراد منتقل نمی کنند، گفت: مدرس این کلاس ها حتی اگر درباره پرورش عقرب اطلاعاتی هم در اختیار داشته باشد آن را به کارآموزان یاد نمی دهد تا در اصطلاح دست زیاد نشود.

پرورش عقرب و زهرگیری از عقرب چقدر سود دارد؟ + عکس

نادری تصریح کرد: در کنار درآمد میلیاردی سودجویان از کلاس های آموزش پرورش عقرب و  فروش طرح های توجیهی تکراری که در آن اشتباهات علمی فراوانی هم وجود دارد، مافیای پرورش عقرب، با قیمت های گزاف چند صد هزار تومانی تا چند صد میلیونی به مشتاقان پرورش عقرب مشاوره های اشتباه می دهند.

کارآموزان در نهایت برای شروع کار نیاز به عقرب دارند، سودجویان هم به جمع آوری عقرب از طریق افراد بی بضاعت اقدام کرده اند و عقرب ها یک تا دو هزار تومان از این افراد خریداری می شود و با قیمت ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان به متقاضیان فروخته می شود.

پرورش عقرب و زهرگیری از عقرب چقدر سود دارد؟ + عکس

این کارشناس با اشاره به اینکه موج پرورش عقرب از سال گذشته در کشور اوج گرفته و سازمان محیط زیست با توجه به افزایش تعداد شاکیان خصوصی در این باره یک دستورالعملی برای پرورش عقرب تهیه کرده است، گفت: براساس این دستورالعمل، مجوز پرورش عقرب در محیط های شهری داده نمی شود.

وی افزود: کارشناسان و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست نیز براساس این دستورالعمل در استان ها ملزم به شناسایی افرادی شده اندکه به پرورش غیرمجاز عقرب اقدام می کنند.

پرورش عقرب و زهرگیری از عقرب چقدر سود دارد؟ + عکس

نادری گفت: تا به امروز تنها ۳ مجوز از سوی این سازمان برای پرورش  ۵ گونه عقرب صادر شده است؛  موالید این عقرب ها هم باید به خواستگاه شان در طبیعت بازگردانده شوند.

مطالعات جامعی درخصوص تعداد عقرب ها در ایران انجام نشده  اما مساله این است که عقرب ها در اکوسیستم نقش بسیار مهمی دارند، این بندپایان از حشرات تغذیه می کنند و با حذف آنها از طبیعت آفات افزایش می یابد؛ بنابراین جمع آوری عقرب ها باعث افزایش آفات و رشد روز افزون استفاده از سموم در کشور می شود.

***

دباغ منش کارشناس آزمایشگاه حشره شناسایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دوره آموزشی شناسایی و صید عقرب در شیراز گفت:

زهر عقرب برای ساخت پادزهر و درمان بیماریهایی مانند دیابت، سرطان و رماتیسم کاربرد دارد. وی افزود: در ایران ۶۰ گونه عقرب وجود دارد که زهر ۴ نوع آن بسیار ارزشمند است و ما در این دوره به ۵۰ کارآموز از سراسر کشور چگونگی شناسایی، صید، پرورش و زهر گیری از عقرب را به صورت عملی یاد میدهیم.

وی بیان کرد: زهر عقرب برای ساخت پادزهر و دارویی برای درمان دیابت، سرطان و رماتیسم استفاده میشود.

کارشناس آزمایشگاه حشره شناسایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: به افرادی که در این دوره نمره لازم را کسب کنند مجوز پرورش عقرب اعطا می شود.

***

پرورش عقرب و زهرگیری از عقرب چقدر سود دارد؟ + عکس

دکتر روح الله دهقانی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی کاشان در رشته حشره شناسی پزشکی است گفت:

مشکل اینجاست که هنوز ابعاد زیستی زندگی گزدم نیاز به مطالعه دارد طول عمر و دوره زندگی آن به خصوص گونه های ایرانی به طور دقیق روشن نیست و برای پرورش آن اطلاعات بسیاری نیاز است. پرورش دهندگان احتمالی آینده باید با ویژگی های زیستی و رفتاری این جانور به خوبی آشنا و آگاه شوند تا به توانند از این جانور بهره مندی مناسب داشته باشند در ضمن تا حد امکان کمترین میزان آسیب را به آن وارد کنند.

همچنین برای زهرگیری از آن امکانات، تکنولوژی و افراد متخصص نیاز است چون میزان سم این موجودات بسیار اندک است و بر اساس گزارش در گونه های ایرانی شایع در کشور به طور متوسط از هر نمونه گزدم ۱ صدم میلی گرم تا حدود ۲ میلی گرم زهر خشک با روش الکتروشوک بدست می آید. یعنی این که برای تهیه یک گرم زهر خشک از گونه های مختلف از حدود ۵۰۰ نمونه تا ۱۰۰ هزار نمونه گزدم مورد نیاز است.

دهقانی اضافه کرد: برای مثال برای تهیه یک گرم زهر خشک “ادنتوبوتوس دوریه” ۲۰۰۰ نمونه باید به روش الکتروشوک دوشیده شود که قیمت هر گرم بر اساس گزارش های غیر مستند و در دسترس از آن ۸ تا ۱۲ هزار دلار هم خریداری می شود. البته باید توجه داشت قیمت ممکن است برای هر گونه متغیر باشد لذا از نظر اقتصادی خیلی ارزشمند است ولی صبوری، بردباری و ظرافت در استحصال آن بسیار اهمیت دارد.

وی ابراز داشت: موضوع اهمیت اقتصادی زهر گزدم ها، موضوع نسبتاً جدیدی است و نیاز است که مسئولان در سطح کلان مانند وزرات بهداشت و وزرات کشاورزی بدان توجه کنند و شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا کسانی که دانش و آگاهی لازم را دارند، بتوانند استفاده از این موهبت خدائی را توسعه دهند.