سهم تامل برانگیز سایپا از فروش ارزانترین خودروی جهان به مردم ! + جزییات

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت وگوی چالشی با خبرنگاران این خبرگزاری پاسخگوی سوالات آنان شد.

  1. چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷ ساعت ۰۹:۱۰ (۱ سال،۵ ماه قبل)
پراید ارزان ترین خودرو جهان است
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

محمدرضا سروش ابتدا به بیان کلیاتی از صنعت خودرو پرداخت و گفت: صنعت خودروسازی کشور علی رغم تمام­ محدودیت­ها توانسته سالانه  ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو تولید کند که نشان دهنده پتانسیل صنعتی بالای کشور در این صنعت، توان بالای قطعه­ سازی و مدیریت­ زنجیره تامین است که در طول زمان برای کشور ایجاد شده است.

در سایپا ۱۷ درصد و در ایران خودرو ۱۵ درصد سهم متعلق به دولت است. مسائل باید ساختاری حل شود. همانطور که قبلا هم ذکر شد رشد صنعت خودرو در زمانیکه مالکیت و مدیریت دولتی بود، اتفاق افتاده است. قرار بود مالکیت غیردولتی شود تا سرعت رشد و توسعه بیشتر و افزایش بهره وری داشته باشیم.

علی رغم قدمت محصولات تولیدی، کیفیت محصولات در حد استانداردهای مصوب کشور است. کیفیت مطلوبیتی است که مشتری از محصول و خدمات دریافتی انتظار دارد و باید متناسب با پرداختی­ باشد. نرخ ارزهای خارجی متغیر اصلی در اقتصاد ما بوده و مشخص کننده قیمت فولاد، مس، آلومینیوم، مواد پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک و غیره است و با توجه به اینکه خودرو نیز از همین اجزا تشکیل شده و حدود ۷۵ تا۸۰ درصد قیمت تمام شده خودرو از این مواد تشکیل شده، بنابراین محصول تابع قیمت ارز است. کارخانه برای محصول پراید ۲۰۰۰ هزار دلار می گیرد در بازار هم قیمت این محصول ۳۲۰۰ دلار است. در اصل پراید یک محصول ۶۰۰۰ دلاری است که اگر با سایر محصولات هم قیمت مقایسه شود، از حداقل کیفیت قابل قبول برخوردار است.

-پراید تولیدی امروز اگرچه از لحاظ ظاهری شبیه به پراید اولیه است ولی از لحاظ مشخصات فنی، موتوری و امکانات با پراید قبلی متفاوت است. متاسفانه سیاست قیمت گذاری دستوری منجر به زیاندهی شرکت شده و فرصت سرمایه گذاری برای توسعه محصول و ارتقای کیفیت را به شدت محدود کرده است.

طبق قوانین برنامه و قانون اصل ۴۴، در جایی که دولت قیمت گذاری می کند و بنگاه با زیان مواجه می­ شود، دولت باید زیان را جبران کند. به نظر با توجه به شرایط اقتصادی و مالی دولت، بهتر است در خصوص نحوه اداره و سیاست گذاری صنعت خودرو تجدیدنظر شود.-وقت آن رسیده که نسبت به نظامات بنگاه داری و تدوین استراتژی توسعه صنایع بزرگ اقدام جدی و حرفه ای به عمل آید. تفکیک مالکیت از مدیریت و توجه به مدیریت حرفه ای بنگاه ها می تواند بخشی از مشکلات موجود را برطرف کند.-شرکت در شرایط مالی سختی قرار دارد. از یک طرف قیمت تمام شده محصولات از قیمت فروش بالاتر است و از سوی دیگر شرکت دچار کمبود نقدینگی است. بخشی از کمبود نقدینگی به خاطر قیمت غیرعادلانه محصولات است. اگر نقدینگی وجود داشت، حتما تولید به این حد آسیب نمی­ دید.

شرکت­های خودروسازی از سال ۱۳۹۱ تحت فشار قیمت گذاری­ های دستوری قرار گرفته اند و قدرت تحرک­شان گرفته شده که باعث زیان دهی­ نیز شده است. زمانیکه بنگاهی زیان ده شد، فرآیند توسعه محصول آسیب می بیند.
همرسانی نوشتار: