عروسی اشرافی در ایران با کیک 2 میلیون تومانی ! + عکس

اخیرا کیک های تولد و عروسی با قیمت های نجومی در اینترنت به فروش می رسد. متوسط قیمت هر یک کیلو کیک، چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است؛ این در حالی است که قیمت آن حتی در گران ترین شیرینی فروشی ها کمتر از کیلویی ۵۰ هزار تومان است.

  1. چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ ساعت ۱۹:۲۰ (۱ سال،۳ ماه قبل)
تولد لاکچری با کیک تولد ۲ میلیون تومانی+عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

پس از گوشت کیلویی ۹۰۰ نهصد هزار تومان و بستی ۴۰۰ هزار تومانی، در چهل سالگی انقلاب از کیک های تولد ۲ میلیون تومانی نیز رونمایی شد! این خبر در جامعه ای که بیش از ۹۵ درصد آن یارانه می گیرند و از کمک های نقدی ۱۰۰ هزار تومانی و ۲۰۰ هزار تومانی دولت برای گذران زندگی استفاده می کنند، کمی عجیب به نظر می رسد. از این جهت اخبار این چنینی اهمیت داشته است؛ همچنانکه خبر همبرگر ۲۵۰ هزار تومانی و آب معدنی ۶۰ هزار تومانی نیز بازتاب فراوانی داشت.

نکته مهم اینکه این هزینه ها نه برای کالایی ماندگار، که برای کالایی مصرفی که کمتر از یک روز استفاده خواهد شد، پرداخت می شود!

تولد لاکچری با کیک تولد ۲ میلیون تومانی+عکس

این روز ها فضای مجازی پر شده از تبلیغات مختلف شیرینی و شکلات های لاکچری که اغلب با قیمت های نجومی به مشتریان پیشنهاد می شوند؛ کیک ها هر کدام اسامی متفاوتی دارند که برای مناسبت های مختلف تهیه شده اند؛ مثلا «کیک السا و آنا» که احتمال برای جشن نامزدی است، «کیک آیندین موتور» که برای نوجوانان مناسب است، «کیک دو جغد دانا» یا «کیک ببر جنگل» که احتمالا بیشتر مورد علاقه کودکان است؛ البته این کیک های خاص فقط برای کودکان خانواده های خاص کاربرد دارد.

تولد لاکچری با کیک تولد ۲ میلیون تومانی+عکس

موضوع قیمت های نجومی کیک های ۲ میلیون تومانی را از محمد نصرتی رییس پیشین اتحادیه قنادان پرسیدیم، او به خبرنگار اقتصادی رویداد۲۴ می گوید: برخی از هنرجویان رشته شیرینی پزی و برخی از بانوان خانه دار اخیرا با الهام از تصاویر شیرینی ها و کیک های خارجی اقدام به پخت کیک های لاکچری با مواد اولیه خارجی کرده اند و اغلب با قیمت های متفاوتی آنرا در فضای مجازی عرضه می کنند.

او ادامه می دهد: برخی از مواد اولیه این کیک ها نظیر شکلات تخته ای وارداتی و گران است که در این کیک ها استفاده می شوند به عنوان مثال کره کاکائو معمولی کیلویی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است، اما کره کاکائو خارجی سه برابر مدل معمولی آن است و آن ها مدعی هستند که از نوع خارجی آن استفاده می کنند. همچنین در کیک های معمولی از پودر وانیل استفاده می شود، اما در این کیک های لاکچری از شاخه وانیل استفاده می شود.

تولد لاکچری با کیک تولد ۲ میلیون تومانی+عکس

نصرتی می گوید: هزینه ساخت کیک های لاکچری و تزئینات آن متفاوت است و تنوع زیادی هم دارند. کسی که ساعت ۲۰۰ میلیون تومانی می بندد و ماشین ۲ میلیاردی سوار می شود، حتما کیک ۲ میلیون تومانی می خرد. 

کیک هایی که برای فروش گذاشته اند، هر کدام چیزی حدود ۵ تا ۷ کیلو وزن دارند و با توجه به وزن آنها، قیمتشان از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان متفاوت است. این یعنی هر کیلو کیک بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. این در حالی است که این کالا با قیمتی در بین کیلویی ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان بنا به تزئین به فروش می رسد. در گران ترین حالت می توان قیمت آن را دو برابر یا حتی سه برابر در نظر گرفت، اما قیمت ۱۰ تا ۱۵ برابری آن بسیار عجیب است.

علی بهره مند رییس فعلی اتحادیه قنادان به رویداد۲۴ می گوید: سایت های اینترنتی پر شده از تبلیغات کیک های مختلف با قیمت های گوناگون که مشخص نیست در چه شرایط بهداشتی و با چه موادی تهیه می شوند.

او ادامه می دهد: در این خصوص به پلیس فتا نیز شکایت کردیم که قیمت ها نامشخص است و مواد اولیه این کیک ها مناسب نیستند و بدون مجوز هم فعالیت می کنند، اما هنوز اقدامی از سوی آن ها صورت نگرفته است.

بهرمن می گوید: قیمت کیک معمولی در قنادی ها از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان برای کیک های سفارشی است و در خصوص برخی از کیک های خاص توافقاتی با مشتریان صورت می گیرد، اما هیچ وقت قیمت آن ها میلیونی نیست و حتی ممکن است همان کیک های لاکچری را در صورت سفارش به قنادی بتوان زیر ۱۰۰ هزار تومان تهیه کرد.
همرسانی نوشتار: