بازداشت دختر افغانی چشم سبز مجله نشنال جئوگرافیک در پاکستان + عکس

شربت گل، زن افغان که تصویرش به عنوان «پناهجوی چشم سبز ۱۲ ساله» روی جلد نشریه معروف نشنال جئوگرافیک منتشر شده بود، به دلیل داشتن مدارک شناسایی جعلی دستگیر شد

  1. یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷ ساعت ۲۳:۱۴ (۲ سال،۳ ماه قبل)
شهرت جهانی "شربت گل"
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

به گزارش دویچه وله، «شربت‌ گل» پس از دو سال تعقیب و گریز سرانجام به دست ماموران اداره تحقیقات فدرال پاکستان (FIA) در شهر پیشاور واقع درشمال غربی پاکستان، مرکز ایالت سرکش «خیبر پختونخوا» در نزدیکی مرز افغانستان دستگیر شد. مقامات پاکستانی در جستجوی سه تن از ماموران این پایگاه هستند که مسئول صدور کارت شناسایی پاکستانی برای شربت‌گل بود‌ه‌اند. الیاس می‌گوید در صورت صدور حکم قطعیت جعل توسط دادگاه، این زن افغان به ۷ تا ۱۴ سال زندان و پرداخت ۳ تا ۵ هزار دلار جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

نشنال

به گفته ماموران پاکستانی شربت‌ گل در آوریل ۲۰۱۴ با نام «شربت بی‌بی» برای تهیه مدرک شناسایی جعلی در پیشاور اقدام کرده بود. او یکی از هزاران زن پناهجوی افغان است که توانست ماموران ثبت کامپیوتری پاکستان را فریب دهد و کارت شناسایی جعلی بگیرد. عکس فراموش‌نشدنی شربت گل که توسط یک عکاس آمریکایی به نام «استیو مک‌کری» گرفته شده از مشهورترین عکس‌های روی جلد نشریه‌ها محسوب می‌شود.