تابلو معرق ژاپنی در مجموعه سعدآباد حفاظت و مرمت شد

پروژه حفاظت و مرمت تابلو معرق ژاپنی موجود در یکی از مخازن مجموعه سعدآباد، در آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری این مجموعه به پایان رسید.

  1. ۹ ماه،۲ هفته قبل
حفاظت و مرمت
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

 به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد؛ فاطمه محسنی مسئول واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد امروز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۹۷ در این خصوص گفت: این تابلو معرق، با ابعاد ۴۱/۵×۲۴/۵ سانتی متر، ترکیبی از  فلز، صدف، برش های طولی از خار جوجه تیغی و چوب با نقوشی از درختچه های شکوفه دار همراه با پرندگان و نقشی از گیاهان حاشیه مرداب است که از آثار موزه ای است و در مخزن مجموعه سعدآباد نگهداری می شود.

محسنی اشاره کرد: آسیب های وارده بر اثر مذکور شامل ریختگی بخش صدف و تیغ، آلودگی و چرکی، خراشیدگی و ساییدگی سطح فلزی و چوبی، خوردگی فلزی، جداشدگی اتصال قطعات معرق و غیره بود.

او افزود: عملیات مطالعات و حفاظت و مرمت انجام شده بر این اثر شامل شناسایی میکروسکوپی قطعات تشکیل دهنده و ریخت شناسی میکروسکوپی، پاک سازی با حلّال پس از تست، استحکام بخشی اتصالات معرق، وصّالی، بازسازی بخش های ریختگی، موزون سازی رنگی، اجرای فیلم استحکام بخش نهایی است.

همرسانی نوشتار: