خانه نیما یوشیج به زودی خریداری می شود + عکس

سرپرست شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران به زودی خانه نیما یوشیج را می خرد.

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
خانه نیما یوشیج
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)
سمیع الله حسینی مکارم، سرپرست شهرداری تهران در آیین افتتاحیه خانه موزه سیمین و جلال که با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و اعضای شورای شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: مرمت خانه دو نویسنده و مؤلف مؤثر و جریان سازی در ادبیات مدرن پارسی آن هم خانه ای که با نظر و نظارت جلال آل احمد ساخته شد موضوع قابل ستایشی است.
وی افزود: این خانه اگرچه در زمره معماری معاصر به شمار می رود به عنوان یک اصلی ملی ثبت شده است و نویسندگان و شاعران بسیاری را به خود دیده و محل اهالی علم و ادب بوده است.
سرپرست شهرداری تهران ادامه داد: میراث ملموس و همین طور میراث ناملموس در سطح شهر تهران زیاد داریم که رویدادهای ساسی، فرهنگی و معنوی ما در آنجا برگزار می شده است از اینرو خانه جلال وسیمین از دو منظر به عنوان میراث فرهنگی ما محسوب می شود.
وی افزود: رویدادهایی که در این خانه اتفاق افتاده است به بنای آن ارزشی دو چندان را می دهد و در افتتاح خانه جلال و سیمین چیدمان این خانه نیز حفظ شده و مورد توجه قرار گرفته است و در حوزه مرمت این خانه نیز تأکید در مداخله حداقلی برای حفظ اصالت بنا بوده است.
حسینی مکارم گفت: خانه جلال یک کتابخانه و پاتوقی برای گفت وگو بوده است و تلاش شده ماهیت معماری و روح حاکم بر این خانه حفظ شود.
وی ادامه داد: نمی توان از جلال و سیمین گفت و به نقش آنها در شرایط نویسندگان اشاره نکرد. جلال و سیمین صرفاً یک اثر ادبی تولید نکرده بودند بلکه یک رویکردی را ایجاد کردند.
سرپرست شهرداری تهران با اشاره به اینکه خرید خانه جلال و سیمین یکی از وظایف شهرداری تهران بوده است، بیان داشت: در آینده نزدیک نیز چند خانه دیگر از مشاهیر نیز خریداری خواهد شد.
حسینی مکارم افزود: خانه نیما یوشیج که در همین منطقه واقع شده در آینده نزدیک تملک و خریداری خواهد شد.
وی گفت: احیای خانه های مشاهیر شهر تهران را علاوه بر پایتخت اداری و پایتخت هنری و فرهنگی نیز تبدیل می کند.
سرپرست شهرداری تهران افزود: تهران یکی از شهرهای مهم تاریخی کشور است و یکی از برنامه های جدی در برنامه توسعه سوم شهر تهران حفظ سیما و منظر شهری است و تلاش می کنیم هویت تاریخی و فرهنگی تهران را زنده کنیم.
حسینی مکارم بیان داشت: احیای بناهای مشاهیر و تبدیل آن به مراکز گفت وگو، رویکردی است که شهرداری تهران دنبال می کند.
همرسانی نوشتار: