قلیان ناصرالدین شاه در فرانسه پیدا شد + عکس ها

دو کوزه آبخوری و یک کوزه قلیان سفالی لعابدار که روی آن با نقوش مشابه میناکاری شده، در نمایشگاهی در موزه «کنفلوانس» لیون در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده شد. این ظروف متعلق به دوران قاجار بوده و کوزه قلیان متعلق به شخص ناصرالدین شاه است.

  1. دوشنبه ۸ مرداد ۹۷ ساعت ۲۱:۴۰ (۱ سال،۱۰ ماه قبل)
قلیان ناصرالدین شاه در فرانسه پیدا شد! +تصاویر
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

ژوزف تولوزان، پزشک فرانسوی که در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی و در دوران سلطنت ناصرالدین شاه در ایران می زیست، این اشیاء باستانی را در سال ۱۸۸۴ مسیحی (۱۲۶۳ هجری خورشیدی) به موزه لیون اهدا کرده است. تولوزان که به مدت بیش از ۳۰ سال به عنوان پزشک مخصوص ناصرالدین شاه در دربار ایران زندگی کرد، آزمایش ها و پژوهش های علمی زیادی را در زمینه طاعون و وبا انجام داد. به این ترتیب از او به عنوان یکی از پیش کسوتان پژوهش در زمینه بیماری های همه گیر در جهان یاد می شود.

دکتر تولوزان درست ۱۲۱ سال پیش در چنین روزی، یعنی ۳۰ ژوئیه ۱۸۹۷ (۸ مرداد ۱۲۷۶) به طرز مرموزی در تهران درگذشت. راز مرگ او هرگز فاش نشد اما برخی می گویند به دلیل نامعلومی به دستور مظفرالدین شاه مسموم و کشته شده است.

موزه کنفلوانس (تقاطع) در شهر لیون فرانسه در محل تقاطع دو رود بزرگ «رون» و «سون» قرار دارد. این موزه که امروزه در بنایی با معماری مدرن و جذاب در جنوب شهر خودنمایی می کند، بسیار قدیمی است و تا پیش از ساخته شدن بنای جدید، موزه تاریخ طبیعی لیون نام داشت.

قلیان ناصرالدین شاه در فرانسه پیدا شد! + عکس ها

نمایشگاه موقتی که کوزه های قاجاری در آن به نمایش درآمده، شامل اشیایی است که مجموعه داران عتیقه جات و آثار طبیعی جمع آوری کرده و در طول سال ها به موزه کنفلوانس هدیه کرده اند. کوزه های ایرانی نیز به همراه این اشیاء موقتا از خزانه موزه بیرون آمده و در معرض نمایش قرار داده شده اند.