معجزه در قلب تهران

رد پای حضرت عبدالعظیم در بازار + عکس

مدیر بخش باستان شناسی میراث فرهنگی استان تهران گفت: بر اساس مطالعاتی که روی متون تاریخی، گزارش سیاحان مختلف و اسناد و مدارک موجود از دوره اوایل قاجار انجام دادیم، به نظر می رسد محوطه مورد کاوش در بازار حضرتی بر اساس بررسی دقیق نقشه برزین، دروازه حضرت عبدالعظیم (ع) بوده است.

  1. یکشنبه ۷ بهمن ۹۷ ساعت ۲۲:۴۵ (۱ سال،۶ ماه قبل)
رد پای دروازه حضرت عبدالعظیم در بازار حضرتی تهران +عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

قدیر افروند فارس در خصوص آخرین وضعیت بازار حضرتی گفت: کار باستان شناسی هفته پیش در این محوطه به اتمام رسید.

وی افزود: مالک به دنبال مجوزهای میراث فرهنگی و شهرداری تهران است، مکاتبات انجام شده و اداره کل میراث فرهنگی در حال بررسی تقاضای مالک است.

مدیر بخش باستان شناسی میراث فرهنگی استان تهران تصریح کرد: بر اساس مطالعاتی که روی متون تاریخی، گزارش سیاحان مختلف و اسناد و مدارک موجود از دوره اوایل قاجار انجام دادیم، به نظر می رسد این محوطه بر اساس بررسی دقیق نقشه برزین دروازه حضرت عبدالعظیم (ع) بوده است.

رد پای دروازه حضرت عبدالعظیم در بازار حضرتی تهران +عکس

وی افزود: تصمیم داریم این ساختار را حفظ و تا جایی که ممکن است با همکاری مالک و مشارکت شهرداری یک سایت موزه ایجاد کنیم تا امکان بهره برداری گردشگری در کنار حفاظت فرهنگی صورت گیرد.

افروند در خصوص اشیاء کشف شده در این محوطه گفت: عمده ترین یافته های ما باستان شناسان سفال است که کمک بسیاری به تاریخ نگاری می کند، سفال های کشف شده برای سال یابی به آزمایشگاه پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی ارسال شده، همچنین یک سکه ای پیدا شد که چون به شدت زنگ زده بود و پوشش پاتینه داشت به آزمایشگاه ارسال شد و منتظر نتیجه آن هستیم.

سرپرست تیم کاوش در بازار حضرتی تهران ادامه داد: همچنین قطعاتی از یک پیاله با تکنیک آب سفید پیدا شد که روی آن تاریخ نگاری شده بود، در طی کاوش ها یکسری اشیاء سنگی و قطعات شیشه و کاشی های دوره های مختلف نیز کشف شد.

افروند با بیان اینکه مساحت کل مغازه ۸۰ متر است و محوطه ای که مورد کاوش قرار گرفته سه چهارم مغازه را تشکیل می دهد، گفت: مالک پس از پایان کار ما توجیه شده که این مکان را حفظ کند، بنابراین حمایت شهرداری را تهران می طلبد، چرا که این مکان یک میراث شهری به حساب می آید.

وی با بیان اینکه برای اولین بار آثاری از معماری و شهرسازی تهران و حصار صفویه تهران کشف شده است، گفت: در دوره اسلامی برای نخستین بار است که آثاری از دوره صفویه را در زیر سطح زمین پیدا می کنیم که به طور اتفاقی برج و بارو و دروازه دوره صفوی تهران است.

چندی پیش بود که مالک یک مغازه در راسته بازار حضرتی تهران، در زمان گودبرداری بخشی از مغازه خود برای ایجاد زیرزمین، با تکه های سفال مواجه می شود.

شهرداری هر چند در زمان آغاز کار از میراث فرهنگی استعلام نمی کند اما با کشف یافته هایی مانند سفال های رنگی و حتی چند تکه استخوان پای باستان شناسان اداره میراث فرهنگی استان تهران به مغازه باز می شود.