تصاویری هولناک از جنگی که فقط 40 دقیقه طول کشید ! + عکس

دلیل  وقوع کوتاهترین  جنگ مرگ سلطان طرفدار انگلیسی ها "حمید بن ثوینی البوسعید" در ۲۵ آگوست ۱۸۹۶ و جانشینی "سلطان خالد بن برغش البوسعید" برادر زاده "سلطان حمید" بود.

  1. دوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷ ساعت ۲۰:۳۵ (۱ سال،۴ ماه قبل)
جنگی که فقط ۴۰ دقیقه طول کشید!+ عکس
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

بر اساس پیمانی که در سال ۱۸۸۶ بین بریتانیا و زنگبار به توافق رسیده و امضا شده بود شرط رسیدن به تخت پادشاهی یک جانشین کسب اجازه و موافقت آن جانشین از نماینده بریتانیا بود که "سلطان خالد" این کار را انجام نداده بود و از سوی دیگر انگلیسی ها از جانشینی "حمود بن محمد" بیشتر حمایت می کردند.

به هر صورت بریتانیا نیز این کار "سلطان خالد" را دلیلی گستاخانه برای جنگ دانست و پیشنهادی سرسختانه به وی مبنی بر تسلیم کردن خود و نیرو هایش و ترک کاخ داد که "سلطان خالد" نیز در جواب این پیشنهاد گارد سلطنتی را فراخواند و در کنار کاخ نیروهایش را آماده کرد.

جنگی که فقط ۴۰ دقیقه طول کشید!+ عکس

مهلت داده شده بریتانیا در ۲۷ آگوست و در ساعت ۹ به وقت آفریقای شرقی به پایان رسید و با پایان مهلت، نیرو های بریتانیایی شامل ۳ ناو جنگی،۲ توپ جنگی و ۱۵۰ سرباز و تفنگ دار دریایی و ۹۰۰ زنگباری طرفدار انگلیسی ها در بندرگاه گرد آمدند و آماده جنگ شدند. نیروی دریایی سلطنتی زیر فرمان دریادار "هری راوسون" و نیرو های زنگباری نیز زیر فرمان ژنرال "لیود ماتیوس" بودند. نیرو های "سلطان خالد" حدود ۲۸۰۰ تن بودند که بیشترشان سربازان تازه وارد از غیر نظامیان بودند. نیرو های "سلطان خالد" چندین توپ و ماشین جنگی را در جلوی کاخ و در جلوی دید کشتی های جنگی بریتانیا گذاشته بودند، با این حال بمباران که از ساعت ۹:۰۲ دقیقه آغاز شد توپخانه زنگباری ها را ناتوان کرد.

جنگی که فقط ۴۰ دقیقه طول کشید!+ عکس

با یک حمله نظامی دریایی کشتی سلطنتی زنگبار همراه با دو کشتی کوچکتر غرق شدند و با وجودی که تعدادی شلیک بیهوده به سمت انگلیسی ها شد آن ها پیش رفته، کاخ را گرفتند، پرچم را پایین آوردن و در ساعت ۹:۴۰ دقیقه آتش بس شد که بدین ترتیب این جنگ کوتاه ترین جنگ جهان با کمتر از ۴۰ دقیقه شد. نیرو های "سلطان خالد" ۵۰۰ نفر تلفات داشتند در حالی که تنها یک سرباز بریتانیایی زخمی شده بود. "سلطان خالد" پس از شکست به کنسول گری آلمان پناه برد و پس از آن به تانزانیا گریخت. بریتانیا پس از پیروزی بی درنگ "سلطان حمود" را به قدرت رسانید.

جنگی که فقط ۴۰ دقیقه طول کشید!+ عکس
همرسانی نوشتار: